Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalá bosenská prezidentka: Jsem nevinna

  14:47aktualizováno  14:47
Bývalá prezidentka bosenské Republiky srbské Biljana Plavšičová před porotou Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu prohlásila, že se cítí nevinna ve smyslu obžaloby, která proti ní byla vznesena za spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Plavšičová se dostavila k soudu dobrovolně a od středy čekala na první slyšení v soudním vězení Scheveningen.
Biljana Plavšičová a Radovan Karadžič

Biljana Plavšičová a Radovan Karadžič - Bývalá prezidentka Republiky srbské v Bosně a nynější předsedkyně strany Srbský národní svaz Biljana Plavšičová na archivním snímku z února 1995 společně s tehdejším vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem. Plavšičová se dobrovolně dostavila k výslechu před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu. (11. ledna 2001) | foto: ČTK

"Vaše ctihodnosti, dostala jsem obžalobu včera a plně jsem jí porozuměla. Jsem nevinna ve všech devíti bodech obžaloby," řekla ve čtvrtek Plavšičová srbsky silným a pevným hlasem.

Obžaloba ji činí přímo odpovědnou za zločiny spáchané během etnických čistek vůči nesrbskému obyvatelstvu ve více než čtyřiceti obcích Bosny a Hercegoviny za bosenské války v letech 1991 a 1992. Bývalá prezidentka a nynější předsedkyně strany Srbský národní svaz náležela v těchto letech k vedení Republiky srbské a bývala označována za pravou ruku tehdejšího vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče, jehož Haagský tribunál rovněž obvinil z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Kromě Karadžiče, který údajně už čtyři roky pobývá v blízkosti východobosenského města Foča, je mezinárodním tribunálem stíhán i bývalý šéf bosenskosrbské armády.

Bývalá bosenská prezidentka je první ženou před haagským tribunálem
Plavšičová patří spolu s bývalým předsedou bosenskosrbského parlamentu Momčilem Krajišnikem k nejvýše postaveným bosenským Srbům, kteří stanuli před haagským soudem, a je zatím jedinou ženou. Krajišnik si již trest ve vězení ICTY odpykává.

Politická kariéra Biljany Plavšičové
Sedmdesátiletá Plavšičová byla zvolena do předsednictva Bosny a Hercegoviny již v roce 1990. Za bosenské války byla údajně pravou rukou hledaného válečného zločince Karadžiče.

Po válce byla Plavšičová zvolena prezidentkou Republiky srbské (RS). Poté se Plavšičová od militantního srbského nacionalismu odklonila k pragmatismu, k umírněnosti a ke spolupráci s mezinárodním společenstvím, jehož pomoc byla nezbytná pro obnovu srbské části Bosny.

Plavšičová se tehdy obrátila proti svým někdejším přátelům z Karadžičovy Srbské demokratické strany a obvinila je z korupce. V roce 1998 ji po volbách ve funkci prezidentky RS vystřídal ultranacionalista Nikola Poplašen.

Plavšičová sice nefigurovala na veřejném seznamu osob obžalovaných ICTY, avšak není tajemstvím, že haagský tribunál také sestavil tajný seznam obžalovaných.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Smrt novináře, demonstrace i pád vlády. Dva měsíce, které otřásly Slovenskem

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě.

Od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynuly dva měsíce. Jejich smrt...

Na poli u slovenského Štúrova našel muž čtyři funkční pumy z války

Na poli ve Štúrovu na jihu Slovenska našel muž při venčení psa čtyři funkční...

Slovenští policisté našli na poli ve městě Štúrovo na jihu země čtyři funkční sovětské letecké bomby z druhé světové...

Česko otevře konzulát v Jeruzalémě, rezoluce tím podle Babiše neporuší

Prošli jsme se po Chrámové hoře

Česko během několika měsíců otevře honorární konzulát v Jeruzalémě. Uvedl to předseda vlády v demisi Andrej Babiš....

Najdete na iDNES.cz