Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byty ve městě zůstaly bez teplé vody

  10:38aktualizováno  10:38
Břeclav - Bez teplé vody se ve čtvrtek 13. prosince ocitly stovky domácností v centru Břeclavi. Silné mrazy totiž hodně vytížily dieselový agregát, který už sedm dní dodává provizorně energii pro kotelnu, jež centrum města vytápí. Kapacita agregátu silným mrazům nestačí a hrozí, že selže úplně - teplo v bytech tedy dostalo přednost před teplou vodou. „Nezbylo nám nic jiného. Teplou vodu jsme museli zastavit, aby agregát mrazy vydržel,“ konstatoval Oldřich Komenda z bytového družstva Dyje.

Lidé v bytech, které jsou na kotelnu napojeny, zůstali bez dodávek teplé vody a tepla minulý týden už dvakrát. Vážnou situaci způsobil konflikt mezi břeclavským podnikatelem Janem Jochem, který v roce 1991 koupil kotelnu od města, a společností Harpen ČR, která od něj kotelnu koupila později.

Komu patří důležitá trafostanice...
Jádrem sporu je trafostanice u kotelny. Obě strany se mezi sebou hádají, kdo je jejím majitelem. Minulou středu spor vyvrcholil a Joch přerušil kotelně dodávky energie. Od té doby pokračuje výroba tepla provizorně.

Dodávku energie zajišťuje dieselový agregát. Jak dlouho situace potrvá, nikdo neví. „Mluvili jsme o to, že agregát vydrží do minus osmi stupňů. Teď je tady minus třináct. Pokud teploty ještě klesnou, bude to strašné. Apelovali jsme na Harpen, posílali jsme jim písemný požadavek, že chceme vědět, co a jak, kdy se situace konečně vyřeší,“ dodal Komenda.

Jednáme, jednáme, říkají úředníci
Bytové družstvo požádalo o pomoc i město. „Jednáme od rána do večera, jenom to nepublikujeme,“ řekl místostarosta Miloš Petrů. Jaké konkrétní výsledky jednání představitelů radnice přináší, ale nedokázal říct.

„Jednáme s tím, kdo zajišťuje teplo ve městě. Víc říct nemohu, aby se něco nepokazilo,“ řekl Petrů.

Dodávka tepla pro byty je nižší, než předepisují normy. Teplota v bytech se pohybuje od jednadvaceti do pětadvaceti stupňů. Nikdo z nájemníků si zatím na vytápění nestěžoval.

„Nahrazujeme to tím, že se topí déle, než umožňuje vyhláška, podle níž se má v bytech topit od šesti do dvaadvaceti hodin,“ řekl Komenda. Se sílícími mrazy je ale v bytech stále chladněji.

„Obzvlášť ráno to není nic moc. Nedej pánbůh, aby topení vychladlo úplně. Nějaký elektrický přímotop si tady každý dovolit nemůže,“ řekla Vlasta Kučerová, která v jednom z bytů v břeclavském centru bydlí. V sídle energetického regulačního úřadu v Jihlavě probíhá dnes takzvané arbitrážní řízení, které by mělo ve sporu o trafostanici rozhodnout.

Trestní oznámení
Firma Harpen ČR, která v kotelně vyrábí teplo a teplou vodu, podala na Jocha trestní oznámení pro obecné ohrožení. "Museli jsme zapojit provizorní dieselový agregát. Ten nemá dostatečnou kapacitu a při větších mrazech bychom museli omezit dodávky teplé vody do domácností. Agregát má navíc podle posledních informací přímo z kotelny poruchu. Nevím k čemu nás pan Joch chce svým jednáním dotlačit, jisté je, že ohrožuje zdraví a hygienu obyvatel Břeclavi," řekl v pátek 7. prosince v jednu hodinu odpoledne ředitel společnosti Harpen Česká republika - Ladislav Mlýnek.

Havarijní stav
V domech, vytápěných problematickou kotelnou, vyhlásil její nynější provozovatel již počátkem listopadu havarijní stav. Jan Joch, který problematickou kotelnu prostřednictvím své firmy ThermoGas Energo dříve provozoval, totiž už dříve odstřihnutím kotelny od elektriky vyhrožoval.

Podle ředitele společnosti Harpen Česká republika - Ladislava Mlýnka - spočívá spor s Janem Jochem na tom, kdo je vlastně majitelem vybavení trafostanice. "Situace se vyhrotila v červnu, kdy jsme firmě pana Jocha dali z kotelny výpověď kvůli neplacení nájemného. Firma nehradila ani dodávky zemního plynu. Pan Joch však tvrdí, že trafostanice patří jeho firmě a již dříve vyhrožoval, že do kotelny vypne proud, přestože mu to soud předběžným opatřením zakázal," řekl ředitel Mlýnek.

Jan Joch všechna nařčení odmítá. "S firmou Harpen jsem v srpnu ukončil spolupráci a od září jim dodávám elektrickou energii bez smluvního vztahu. Třikrát jsem je v souladu s energetickým zákonem vyzval, aby smlouvu se mnou, jako licencovaným dodavatelem elektrické energie, uzavřeli. To se však nestalo. Třikrát jsem je také písemně upozornil, že pokud nebude smlouva uzavřena, tak je odpojím. Smlouva dodnes není, tak jsem elektřinu odpojil. Jihomoravská energetická odmítla kotelně Harpenu rovněž dodávat energii, protože si o to nepožádali. Teď jedou na naftový agregát. Přestože mě situace lidí v bytech mrzí, je to problém Harpenu a ne můj. Oni by si měli uvědomit, že nemají smluvně zajištěny dodávky energie," řekl Jan Joch.

Soud má spor vyřešit
"Majitelem trafostanice jsem já, mám smluvní vztah se třinácti vlastními odběrateli. Od Jihomoravské energetiky odebírám energii, za kterou platím. Naopak Harpen odebírá energii ode mne, ale peníze, zhruba šest set tisíc, mi nezaplatil. Jde tedy o takzvaný černý odběr a mám proto právo na odpojení takového odběratele. Situaci nakonec zřejmě vyřeší až soud," dodal Joch.

Ani policisté nepomohli
Protože Joch již dříve odpojením kotelny od elektrické energie vyhrožoval, zajistila si firma Harpen předběžné opatření soudu, podle kterého se měl Joch jakýchkoliv zásahů směřujících k odpojení elektriky vyvarovat. Ten se však v zákonné lhůtě proti rozhodnutí soudu odvolal a předběžné opatření tak nenabylo právní moci.

Kritickou situaci se ve středu 5. prosince v noci ihned po odpojení elektrického proudu pokoušela na místě odvrátit i policejní hlídka. "Hlídka upozornila pana Jocha na znění předběžného opatření i na odstavec, podle kterého se případného odpojení měl vyvarovat i v případě, že se proti rozhodnutí odvolá. Pan Joch reagoval tím, že opatření nenabylo právní moci a že proto pro něj není závazné. Policisté nemohli v tomto případě nic dalšího dělat. Nyní je to věc soudu a obou firem," uvedl vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz