Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byty ve městě zůstaly bez teplé vody

  10:38aktualizováno  10:38
Břeclav - Bez teplé vody se ve čtvrtek 13. prosince ocitly stovky domácností v centru Břeclavi. Silné mrazy totiž hodně vytížily dieselový agregát, který už sedm dní dodává provizorně energii pro kotelnu, jež centrum města vytápí. Kapacita agregátu silným mrazům nestačí a hrozí, že selže úplně - teplo v bytech tedy dostalo přednost před teplou vodou. „Nezbylo nám nic jiného. Teplou vodu jsme museli zastavit, aby agregát mrazy vydržel,“ konstatoval Oldřich Komenda z bytového družstva Dyje.

Lidé v bytech, které jsou na kotelnu napojeny, zůstali bez dodávek teplé vody a tepla minulý týden už dvakrát. Vážnou situaci způsobil konflikt mezi břeclavským podnikatelem Janem Jochem, který v roce 1991 koupil kotelnu od města, a společností Harpen ČR, která od něj kotelnu koupila později.

Komu patří důležitá trafostanice...
Jádrem sporu je trafostanice u kotelny. Obě strany se mezi sebou hádají, kdo je jejím majitelem. Minulou středu spor vyvrcholil a Joch přerušil kotelně dodávky energie. Od té doby pokračuje výroba tepla provizorně.

Dodávku energie zajišťuje dieselový agregát. Jak dlouho situace potrvá, nikdo neví. „Mluvili jsme o to, že agregát vydrží do minus osmi stupňů. Teď je tady minus třináct. Pokud teploty ještě klesnou, bude to strašné. Apelovali jsme na Harpen, posílali jsme jim písemný požadavek, že chceme vědět, co a jak, kdy se situace konečně vyřeší,“ dodal Komenda.

Jednáme, jednáme, říkají úředníci
Bytové družstvo požádalo o pomoc i město. „Jednáme od rána do večera, jenom to nepublikujeme,“ řekl místostarosta Miloš Petrů. Jaké konkrétní výsledky jednání představitelů radnice přináší, ale nedokázal říct.

„Jednáme s tím, kdo zajišťuje teplo ve městě. Víc říct nemohu, aby se něco nepokazilo,“ řekl Petrů.

Dodávka tepla pro byty je nižší, než předepisují normy. Teplota v bytech se pohybuje od jednadvaceti do pětadvaceti stupňů. Nikdo z nájemníků si zatím na vytápění nestěžoval.

„Nahrazujeme to tím, že se topí déle, než umožňuje vyhláška, podle níž se má v bytech topit od šesti do dvaadvaceti hodin,“ řekl Komenda. Se sílícími mrazy je ale v bytech stále chladněji.

„Obzvlášť ráno to není nic moc. Nedej pánbůh, aby topení vychladlo úplně. Nějaký elektrický přímotop si tady každý dovolit nemůže,“ řekla Vlasta Kučerová, která v jednom z bytů v břeclavském centru bydlí. V sídle energetického regulačního úřadu v Jihlavě probíhá dnes takzvané arbitrážní řízení, které by mělo ve sporu o trafostanici rozhodnout.

Trestní oznámení
Firma Harpen ČR, která v kotelně vyrábí teplo a teplou vodu, podala na Jocha trestní oznámení pro obecné ohrožení. "Museli jsme zapojit provizorní dieselový agregát. Ten nemá dostatečnou kapacitu a při větších mrazech bychom museli omezit dodávky teplé vody do domácností. Agregát má navíc podle posledních informací přímo z kotelny poruchu. Nevím k čemu nás pan Joch chce svým jednáním dotlačit, jisté je, že ohrožuje zdraví a hygienu obyvatel Břeclavi," řekl v pátek 7. prosince v jednu hodinu odpoledne ředitel společnosti Harpen Česká republika - Ladislav Mlýnek.

Havarijní stav
V domech, vytápěných problematickou kotelnou, vyhlásil její nynější provozovatel již počátkem listopadu havarijní stav. Jan Joch, který problematickou kotelnu prostřednictvím své firmy ThermoGas Energo dříve provozoval, totiž už dříve odstřihnutím kotelny od elektriky vyhrožoval.

Podle ředitele společnosti Harpen Česká republika - Ladislava Mlýnka - spočívá spor s Janem Jochem na tom, kdo je vlastně majitelem vybavení trafostanice. "Situace se vyhrotila v červnu, kdy jsme firmě pana Jocha dali z kotelny výpověď kvůli neplacení nájemného. Firma nehradila ani dodávky zemního plynu. Pan Joch však tvrdí, že trafostanice patří jeho firmě a již dříve vyhrožoval, že do kotelny vypne proud, přestože mu to soud předběžným opatřením zakázal," řekl ředitel Mlýnek.

Jan Joch všechna nařčení odmítá. "S firmou Harpen jsem v srpnu ukončil spolupráci a od září jim dodávám elektrickou energii bez smluvního vztahu. Třikrát jsem je v souladu s energetickým zákonem vyzval, aby smlouvu se mnou, jako licencovaným dodavatelem elektrické energie, uzavřeli. To se však nestalo. Třikrát jsem je také písemně upozornil, že pokud nebude smlouva uzavřena, tak je odpojím. Smlouva dodnes není, tak jsem elektřinu odpojil. Jihomoravská energetická odmítla kotelně Harpenu rovněž dodávat energii, protože si o to nepožádali. Teď jedou na naftový agregát. Přestože mě situace lidí v bytech mrzí, je to problém Harpenu a ne můj. Oni by si měli uvědomit, že nemají smluvně zajištěny dodávky energie," řekl Jan Joch.

Soud má spor vyřešit
"Majitelem trafostanice jsem já, mám smluvní vztah se třinácti vlastními odběrateli. Od Jihomoravské energetiky odebírám energii, za kterou platím. Naopak Harpen odebírá energii ode mne, ale peníze, zhruba šest set tisíc, mi nezaplatil. Jde tedy o takzvaný černý odběr a mám proto právo na odpojení takového odběratele. Situaci nakonec zřejmě vyřeší až soud," dodal Joch.

Ani policisté nepomohli
Protože Joch již dříve odpojením kotelny od elektrické energie vyhrožoval, zajistila si firma Harpen předběžné opatření soudu, podle kterého se měl Joch jakýchkoliv zásahů směřujících k odpojení elektriky vyvarovat. Ten se však v zákonné lhůtě proti rozhodnutí soudu odvolal a předběžné opatření tak nenabylo právní moci.

Kritickou situaci se ve středu 5. prosince v noci ihned po odpojení elektrického proudu pokoušela na místě odvrátit i policejní hlídka. "Hlídka upozornila pana Jocha na znění předběžného opatření i na odstavec, podle kterého se případného odpojení měl vyvarovat i v případě, že se proti rozhodnutí odvolá. Pan Joch reagoval tím, že opatření nenabylo právní moci a že proto pro něj není závazné. Policisté nemohli v tomto případě nic dalšího dělat. Nyní je to věc soudu a obou firem," uvedl vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Zavírejte dveře migraci, řekl Wilders v Praze. Stovky lidí demonstrovaly

Na tiskové konferenci evropských protiimigračních stran vystoupili Marine Le...

Nizozemský odpůrce islámu Geert Wilders doufá, že Česko bude nadále zavírat dveře masové migraci. Podle francouzské...

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...

Skauti přivezli z Vídně betlémské světlo, rozvezou ho do dalších měst

Brněnští skauti přivezli betlémské světlo (16.12.2017)

Skauti v sobotu přivezli do Česka plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus....

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz