Byt narkomanů bude vystěhován

  • 5
Vinohrady - Slušní nájemníci domu v Lublaňské ulici 18 si pravděpodobně už na počátku příštího roku oddychnou. Soudní exekutoři by je měli zbavit souseda, který z činžáku udělal jedno z center pražské drogové subkultury. Zatím však situace zůstává zoufalá - do druhého patra se za neplatičem nájemného Milanem Maredou stahují dealeři drog a narkomani. V jeho velkém bytě jich někdy spává i šedesát.

Nefunguje tu elektřina ani plyn, takže byt osvětlují svíčky. Některá okna jsou rozbitá. Narkomani užívají drogy i na schodišti a v průjezdu domu u popelnic. "Naposledy v pondělí si tu píchala drogy dvanáctičlenná skupinka Romů," hlásí jeden z nájemníků Josef Novotný.

Policie všechny narkomany přistihla a ověřila si jejich totožnost. Vedoucí strážníků v Praze 2 Hynek Svoboda ví o kritické situaci velmi dobře, nedaleko Lublaňské ulice sám bydlí. Jeho podřízení však mají poměrně malé pravomoci, mohou k problémům pouze zavolat kolegy z policie republikové.

"Protože se průchod domu, schodiště u mříže, dvůr a vlastní prostory domu staly v poslední době útočištěm narkomanů a podobných pochybných osob, byla požádána o pomoc policie. V případě přítomnosti narkomanů a dalších pochybných osob v domě a přilehlých prostorách je možné zavolat na číslo policie."
Z výzvy vylepené na dveřích domu

"Ani před tento dům nemůžeme postavit stálou hlídku, protože podobných drogových hnízd je v okolí víc, například v ulici Italské či Jugoslávské. I tam se konzumenti drog nabourávají do činžáků," tvrdí Svoboda.

Radnice Prahy 2 je v případě Lublaňské ulice bezradná. Podobně vážný problém řešila pouze jednou, v domě přímo naproti herně ve Vocelově ulici. "Ale v Lublaňské je nyní nejvážnější situace," uznává místostarostka Jarmila Cechnerová. Dům je však majetkem pražského magistrátu. Vedoucí jeho bytového odboru Julius Schimmer mohl včera nájemníky uklidnit. "Pan Mareda bude v nejbližší době vystěhovaný," uvedl.

Magistrát totiž podal na neplatiče žalobu a soudní spor vyhrál. "Vleklo se to asi čtyři roky, ale vinou soudů, ne naší," hájí se Schimmer. Už začátkem listopadu podal bytový odbor návrh na Maredovu exekuci, kterou před týdnem urgoval. Náměstkyně obvodní soudu v Praze 2 Martina Kasíková v úterý nechtěla říci, na kdy je exekuce naplánována. "Někoho vystěhovat, to je velmi komplikovaná akce, která trvá okolo čtyř měsíců," vysvětluje Kasíková.

Jedním z častých problémů je podle ní například fakt, že si málokterý neplatič vyzvedne na poště oficiální stanovisko soudu. V Lublaňské by tak mohl zavládnout klid přibližně koncem zimy.

V Lublaňské je drogový dům hrůzy
Malé děti, které kličkují mezi zfetovanými postavami na schodišti, a použité stříkačky ležící ve sklepě. Byt ve druhém patře osvětlený pouze svíčkami, v němž se po nocích scházejí desítky prostitutů, dealerů i obyčejných feťáků. To vše je realita, a to přímo v centru metropole - v Lublaňské ulici.

"Říká se, že současné centrum pražského prodeje drog je na nedalekém Tylově náměstí, ale ve skutečnosti je spíš v našem domě," uvedl jeden z nájemníků Josef Novotný.

Dům vypadá zvenčí upraveně, žijí v něm i slušní lidé v pěkných bytech. Ale stačí zvednout hlavu a podívat se do druhého patra. Tam visí za špinavými skly staré hadry. Ze dvora jsou okna vytlučená. Byt patří asi čtyřicetiletému muži, Milanu Maredovi. Léta neplatí nájem, nemá už k dispozici plyn ani elektřinu. Pravděpodobně jej čeká vystěhování, ale soudy se zatím vlečou. Na klepání u dveří v neděli nereagoval.

"Za ním ty podivné existence chodí a my jsme si se všemi sousedy jistí, že pro drogy," tvrdí Novotný. Potkává tu obličeje známé z televizních reportáží o "motýlcích", kteří se prodávají na hlavním nádraží, chodí sem i notoricky známí prodavači tvrdých drog z okolí I. P. Pavlova. Často si drogy píchají u popelnic v průjezdu nebo přímo na schodech.

Ačkoliv se dům pravidelně uklízí, i v neděli ráno se ve sklepě válely použité injekční stříkačky. "Stává se, že mi zavolá malý syn. Bojí se vejít do bytu, protože je tam patnáct feťáků, a já mu musím říct, ať se jde na půl hodiny projít, protože jsem v práci," líčí další ze sousedů, Karel Štech.

Situace je o to víc šokující, že na dvoře sídlí Dům dětí a mládeže. Denně tudy proudí desítky dětí, které se s narkomany setkávají. "Magistrát o tom ví, ale nic s tím nedělá. Pak tady stojí bezmocní rodiče a říkají nám, prosím vás, nezamykejte barák, abychom si pro dítě mohli přijít, my se o ně bojíme," zlobí se Novotný.

Zvýšený zájem policie o tento dům není znát. "Ale víme o vážném problému v celé této lokalitě, a dokonce i na této konkrétní adrese. Kriminalisté jen nechtějí zveřejňovat podrobnosti svého vyšetřování. Mají to hodně rozpracované," podává velmi mlhavé hlášení policejní mluvčí Eva Miklíková.

Nájemníci už podali na Maredu trestní oznámení pro podezření z šíření drog, ale policie případ uzavřela - nesehnala důkazy. Starosta Prahy 2 Michal Basch seznámil nájemníky osobně s vedením místních strážníků. "My na městskou policii voláme, ale narkomani se do domu dostanou dřív, než přijedou. A i když je strážníci zastihnou, tak se dočkají odpovědi: Jdeme za panem Maredou." Celý dům už je alergický na trojí hvízdnutí z ulice.

"Někdy sem přijde i šedesát lidí za noc a všichni pískají," shodují se Novotný se Štechem. Do Maredova bytu se vejdou, s více než sto metry čtverečními je největší v domě. "V noci na mě zvoní, abych jim otevřel dveře," vypráví Štech. Když to odmítne, vypáčí narkomani mříže. "V průběhu minulého týdne je zámečník opravoval denně," dodává. Nájemníci čekají na svou spásu - Maredovo vystěhování. Zatím pověsili na dveře domu výzvu, aby lidé, kteří tu zahlídnou narkomany, okamžitě volali na nejbližší služebnu policie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video