Být emo. Na tom není nic špatného

  8:28
Začalo to 11. zářím a skončilo ekonomickou krizí. Zatímco 90. roky znamenaly naději, první desetiletí nového milénia přineslo hlavně obavy. Jaké však bylo opravdu? Jak o něm jednou budou psát historici? Toto je další díl seriálu MF DNES, který mapuje první dekádu třetího tisíciletí. Tentokrát skrze fenomén lidí, kteří se označují jako emo. Píše o něm kulturolog Martin Kuška.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Trnka

Potkáváme je na ulici, v metru, občas se o nich něco dozvíme v médiích. Jsou jiní. Na první pohled. Odlišovat se od ostatní většinové společnosti je pro ně zásadní. Pokud je cíleně neignorujeme, můžeme je rozpoznávat jako punkery, emaře, hiphopery... Ve společenských vědách se pro ně vžilo pojmenování subkultury a byli definováni jako ti, kteří sdílejí odlišné vzory chování a alternativní hodnoty, odlišující je od společenského mainstreamu.

V hrnci změny necítíme

Náš svět se dramaticky mění, a protože přítomnost prožíváme jako život ze dne na den, obvykle nejsme schopni dobře postřehnout proměny, které se kolem nás právě odehrávají. To se dá dobře ilustrovat na metafoře žáby v hrnci, v němž se pomalu ohřívá voda: podmínky se mění, žába si ničeho nevšímá – a najednou se uvaří.

Postupná proměna podmínek je nám obvykle zřejmá až poté, co nastane změna tak výrazná, že ji nelze nepostřehnout. Například klasik teorie komunikace Marshall McLuhan v 70. letech 20. století prohlásil, že město, takové, jak jej studovala po dlouhá desetiletí sociologie, již neexistuje a že přetrvává pouze jako kulturní přízrak pro turisty.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Vkrádá se tedy otázka, zda na počátku 21. století vůbec ještě existují subkultury – respektive, jak tomuto pojmu v současnosti rozumět. Pro zjednodušení uveďme, že zatímco subkultury minulého století byly studovány a popisovány jako příklady skupinové opozice k převládajícím hodnotám ve společnosti, doba přelomu tisíciletí shledává současnou západní společnost jako tu, která většinu svých hodnot již opustila. Proti čemu a jak se tedy vyhraňovat? Prostředkem odlišení se dnes primárně – a často pouze – stává přijetí specifické vizuální identity, nedoprovázené změnou životního stylu. Je příznačné, že ono přijímání vizuální identity je zpravidla realizováno nákupem značkového oblečení a doplňků a je spojováno s preferencí hudebního stylu a s charakteristickými prvky chování.

Desetiletí, kdy přišlo emo

Jednou z výrazných subkultur, které se objevily na počátku jedenadvacátého století, je emo – globální subkultura převážně náctiletých, kteří se vizuálně velmi výrazně odlišují od ostatních dospívajících: charakteristické pro ně jsou tmavě nabarvené vlasy sčesané do patky zakrývající jedno nebo obě oči, úzké kalhoty, typické piercingy, tmavě podmalované oči, celkové ladění do temných barev. Ale černá barva není podmínkou – nejnázornější nejspíš bude, pokud si termín "emo" zadáte do internetového vyhledávače.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

V České republice se vyznavači této subkultury začali významněji vyskytovat po roce 2005. Můžeme konstatovat, že nejen vizuální identita emo je výrazně odlišná od obecně zažité představy o šťastném a radostném dětství: symbolika emo je prosycena krví, objevují se v ní zubožená plyšová zvířátka, stylizované obrázky prostřelení si vlastní hlavy, pořezaných zápěstí, milostné dopisy psané krví, malůvky obličejů s vydloubnutýma očima nebo obrázky milenců podávajících si vytržené srdce i oběšenců držících se za ruce. Podobně texty písní oblíbených interpretů jsou plné příběhů nešťastných lásek, kamarádské zrady, bolesti, umírání a smrti. Morbidní estetika a svět záhrobí jsou dokonalým kontrastem estetiky barevného dětského pokojíku.

V České republice je s touto subkulturou spojen ojedinělý fenomén, jehož součástí je značně hysterická medializace, jejímž vrcholem bylo začátkem roku 2008 odvysílání negativně laděné reportáže celoplošné soukromé televize v hlavních večerních zprávách. Jak tedy vnímá široká veřejnost tuto výraznou dětskou subkulturu první dekády 21. století? Tak, jak emo zprostředkovala mnohá masmédia: jako přecitlivělé, zbabělé, plačící, sebepoškozující se jedince, kteří mají blízko k sebevraždě.

Pražská vysoká škola psychosociálních studií, na jejímž oddělení vědy a výzkumu působím společně s kolegy Karlem Balcarem a Radkem Trnkou, právě dokončila mezinárodní výzkumný projekt mapující subkulturu emo. Výzkum subkultury emo spadal do programové oblasti, stanovené a financované Norskem, Lichtenštejnskem a Islandem. Tyto státy systematicky podporují studium životních podmínek dětí, vedle výzkumných projektů například v oblasti zdravotnictví nebo ochrany životního prostředí.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Pokusím se maximálně stručně vyjádřit, co jsme zjistili. Především, že emo je značně jiné než o něm obecně zažitý obraz.

Je potřeba oddělit od sebe tři zásadně odlišné roviny:
1. čím a jak se emaři sami navenek prezentují;
2. s čím se vnitřně ztotožňují;
3. jak jsou interpretováni médii.

K prvním dvěma bodům lze poznamenat, že vnější póza apatie a skepse představuje specifický způsob vymezení se vůči většinové společnosti ženoucí se za materiálními požitky a věčným mládím, popírající smrt, smutek a distancující se od neúspěchu. Emaři se vnitřně ztotožňují s tím, že není potřeba skrývat emoce smutku, pociťování bolesti, prožívání neúspěchu apod. Zjistili jsme, že subkultura emo nabývá formy spontánní psychoterapeutické skupiny. Je zajímavé, že komplex emo artefaktů (značkové oblečení a doplňky) a symbolických obsahů (krvavé obrázky, texty písní) identifikovali sami emaři jako komerční polotovar, který se zhruba s dvouletým zpožděním rozšířil do České republiky ze Západu.

Subkulturám patří pochopení

Emo nemá žádné psané ani jiné zásady a po tuzemském internetu kolující soupiska více než padesáti pravidel (např. o stříkání si repelentu do očí, řezání si zápěstí, pokoušení se o sebevraždu) nepochází z dílny žádného emaře. Nicméně, tato medializovaná pravidla celou subkulturu značně stigmatizují a pro nejmladší sympatizanty, kteří nejsou schopni poznat nadsázku, představují nebezpečí zejména vzhledem k proklamovaným sebepoškozovacím aktivitám.

Ocelová špička, hodně dírek, těžká podrážka: Doc Martens byly původně botami punks a skins, poté si ale zjednaly oblibu napříč společností

Ocelová špička, hodně dírek, těžká podrážka: Doc Martens byly původně botami punks a skins, poté si ale zjednaly oblibu napříč společností

Přitom je důležité neslučovat symboly sebepoškozování s činem samým. Podle zdravotnických statistik (USA, Velká Británie) je sebepoškozování problémem sedmi až deseti procent dospívající populace – bez jakékoliv souvislosti s emo. Pokud se tedy dospívající člověk stane emařem, namísto hysterické a odsuzující reakce je žádoucí projevit snahu o porozumění jeho motivaci.

Pokud bychom charakterizovali současnou konzumní společnost západního typu jako společnost bez základních hodnot a řídící se pouze ekonomickými hledisky (větší hodnotu má to, co má cenovku s vyšším číslem), lze konstatovat, že jakýkoliv způsob vyjádření jiného postoje vytváří potenciál pro vznik subkultury.

Možnost jednoduše se odlišovat od většiny a zároveň někam patřit nám nabízí – trh. Jeho prostřednictvím jsme součástí konzumního sociokulturního mainstreamu. Naši individualitu pak realizujeme nákupem artefaktů, volnočasových aktivit a služeb, přičemž některé formy jejich sdílení můžeme považovat za subkulturní: vyznačují se loajalitou ke značce, stylu, klubu a týkají se širšího kontextu společenských i životních událostí. Očekáváme pak – a marketingová komunikace v nás toto vědomí posiluje – že se tak naše životy stanou prostými chmurných stránek, na rozdíl od subkultury emo, která vyjadřuje celé spektrum emocí, i těch, jejichž projevování většinová společnost potlačuje.

Martin Kuška, Je kulturolog, působí na Pražské vysoké škole psychosociálních studií a dále přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na Mezinárodním institutu podnikatelství a práva. Specializuje se na problematiku procesů globalizace.

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Arkansas odstraní symboly „temných dob“. Do Kapitolu pošle Cashe a Batesovou

8. května 2024  15:12

Stát Arkansas ve vstupní hale amerického Kongresu ve Washingtonu tento týden nově začne...

Z cel do boje. Ukrajinský parlament schválil zákon o mobilizaci některých vězňů

8. května 2024  15:05

Ukrajinský parlament ve středu definitivně schválil zákon, který umožňuje mobilizaci vězňů...

Češi se zdrželi souhlasu s migračním balíčkem. Podle Fialy je třeba udělat víc

8. května 2024  10:59,  aktualizováno  14:07

Zástupci členských států Evropské unie ve středu v Bruselu potvrdili shodu na konečné podobě...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, humanitární pomoc se k civilistům nedostane

8. května 2024  9:48,  aktualizováno 

Izrael ve středu oznámil, že znovu otevírá přechod Kerem Šalom z Izraele do Pásma Gazy, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...