Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Být dobrý občan, to děti nezajímá

aktualizováno 
Z českých školáků rostou zřejmě horší občané svého státu než v jiných zemích. Ukazuje to výzkum Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků ve vzdělávání, do kterého se zapojilo na devadesát tisíc čtrnáctiletých žáků z 28 zemí světa. Čeští osmáci jsou dobří, pokud jde o znalosti z občanské výchovy, ale politika, volby, charita, to jsou pojmy, které je zajímají o poznání méně než jiné děti.

"V testu z občanské výchovy nás předčilo pouze Polsko, Finsko, Kypr a Řecko," řekla Ivana Křížová z Ústavu pro informace ve vzdělávání. Jenže v druhé části výzkumu, která ověřovala postoje k občanským aktivitám, skončili Češi hluboko pod průměrem.

Zatímco jinde je běžné, že 80 procent dětí z osmých tříd plánuje chodit k volbám, v Česku je to 65 procent. Obdobné je to třeba s ochotou vybírat peníze na sociální účely: v zahraničí 59 procent, v tuzemsku 28.

"Školy nedokáží látku nabídnout dostatečně přitažlivě - memorováním učiva se z nikoho dobrý občan nestane," soudí sociolog Jaromír Volek.

Škola nevychovává z dětí občany
Zeptejte se žáka osmé třídy, zda jednou bude chodit do ulic protestovat za lepší životní prostředí. Zda bude vybírat peníze na charitu. Odpoví: Ne, proč? Společně jen s několika postkomunistickými státy patří Česko k zemím, kde se žáci prakticky nezajímají o to, čemu se říká občanský život.

Nebaví je politika, pochybují o důležitosti účasti u voleb, o vstupu do politické strany neuvažují už vůbec. V porovnání se světem jsou také nejméně ochotni zapojit se do sbírání peněz na charitu.

"Relativně málo se zapojují do činnosti různých organizací pro mládež, nemají chuť ovlivňovat dění na škole, nevěří ve smysl studentských parlamentů," vypočítává Ivana Křížová z Ústavu pro informace ve vzdělávání, která je autorkou české části mezinárodního výzkumu občanské výchovy, do kterého se zapojilo osmadvacet zemí z celého světa. Čeští žáci v něm dosáhli dobrých výsledků - pokud jde o vědomosti.

Jejich postoj k občanským aktivitám byl však v porovnání s postojem zahraničních vrstevníků žalostný. "Chybu lze hledat ve školách. Ukázalo se, že české školy žáky k občanské aktivitě rozhodně nevychovávají," uvedla Křížová.

O tom svědčí i další údaj z výzkumu: podle něj vnímá pouze jedenáct procent žáků atmosféru v hodině občanské výchovy jako otevřenou pro volnou diskusi. Většina má pocit, že vlastní názory nejsou vítány.

"Bohužel - na řadě škol přežívá direktivní vyučování. To děti natolik otráví a znudí, že se u nich vyskytne notorický nezájem o vyučování," říká ředitel Svobodné základní školy v Londýnské ulici v Praze Jaroslav Kotal.

Souhlasí i jeho kolega Miloslav Straka, ředitel 5. základní školy ve Žďáru nad Sázavou: "Kromě toho ale může za nezájem dětí také stáří pedagogického sboru.
Někteří starší kolegové se prostě neměli kde v uplynulých čtyřiceti letech naučit se žáky diskutovat," uvedl Straka, podle kterého si náprava vyžádá ještě hodně let.

Pedagogové se shodují, že nezájem o politické dění má kořeny ve výchově v rodině. "Můžeme na děti působit, jak chceme. Ale domácí prostředí je mnohem silnější, děti jsou věrnými obrazy svých rodičů. Ti na ně přenáší svá zklamání a svou deziluzi," míní ředitelka Základní školy v Mikulandské v Praze Věra Perlínová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

VIDEO: Pacienti nejvíc chodí na pochoutkový salát a sekanou, říkají v bufetu

Bohatý výběr mají lidé v příbramské nemocnici, kde se nachází i jídelna a...

Nemocniční bufety jsou klasika, na kterou pacienti často vzpomínají. Když jim nechutná, co dostanou, chodí si tam...

Najdete na iDNES.cz