Bylo to královo srdce

-
Genetické testy pomohly vyřešit jednu z nejromantičtějších záhad evropské historie. Vědci totiž potvrdili, že desetiletý chlapec, který v červnu 1795 zemřel ve vězení na tuberkulózu, byl skutečně synem popraveného francouzského královského páru Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty.

"Pro historika je to velký den. Vyřešili jsme tajemství, jež dalo vznik více než osmi stovkám knih," řekl agentuře Reuters historik Philippe Delorme, který dal podnět ke genovým testům ostatků.

Dítě se smutným osudem

Za francouzské revoluce srazila gilotina v roce 1793 hlavy královskému páru. Jejich syn se tak automaticky stal králem Ludvíkem XVII., což mu ovšem moc štěstí nepřineslo, protože jej právě kvůli tomu revolucionáři drželi ve vězení. Pobyt v temné kobce s nedostatkem jídla dítěti podlomil zdraví, takže zemřelo. Brzy poté se vyrojily pověsti, že stoupenci království chlapce zachránili a místo něj podstrčili jinou mrtvolku. Když se pak - po napoleonské etapě - vrátila na francouzský trůn dynastie Bourbonů, objevily se ve světě desítky mužů, kteří o sobě tvrdili, že jsou zázračně zachráněným králem. Se svými nároky však neuspěli. (Podrobněji o tom tato příloha psala 4. února 2000.)

Srdce a vlasy

Při pitvě v roce 1795 si jeden z lékařů schoval chlapcovo srdce, které bylo - usušené - po mnoha peripetiích uloženo až v roce 1975 v bazilice svatého Denise severně od Paříže, na pohřebním místě francouzských králů. A právě kousky tohoto srdce letos pečlivě zkoumaly dva špičkové genetické týmy. První vedl profesor Jean Cassiman na belgické Univerzitě v Lovani, a druhý řídil profesor Ernst Brinckmann na německé Univerzitě v Münsteru. Vědci ze srdce získali DNA (kyselinu deoxyribonukleovou, jež kóduje dědičné informace). Tu porovnali s DNA, kterou už dříve získali z vlasů Marie Antoinetty a jejích dvou sester. Vlasy si v medailoncích uschovávala jejich matka, císařovna Marie Terezie. K tomu genetikové přidali porovnání se vzorky DNA dvou žijících osob potomků sester Marie Antoinetty. Závěry z obou laboratoří, oznámené koncem dubna, byly stejné - DNA ze srdce sice nebyla zcela zachovalá, ale i tak stačila k tomu, aby se dalo nalézt dostatek shodných znaků. Vědci s jistotou prohlásili, že Marie Antoinetta byla matkou onoho zemřelého dítěte. A lidé, kteří se během 19. století prohlašovali za zachráněného krále, tedy byli podvodníci.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video