Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byli jsme úspěšní, oponoval vysvědčení Paroubek

  1:00aktualizováno  1:00
To, že má být vysvědčení pro mou vládu? Dnes už bývalý premiér Jiří Paroubek nesouhlasí s názory čtenářů iDNES.cz, kteří jeho vládu "vyprovodili" vysvědčením s průměrnou známkou 3,85. Vládnutí svého kabinetu považuje za úspěšné.
Jiří Paroubek tvrdí, že lidé by měli jeho vládu hodnotit objektivněji

Jiří Paroubek tvrdí, že lidé by měli jeho vládu hodnotit objektivněji | foto: Jan ZátorskýMF DNES

VYSVĚDČENÍ VLÁDY JIŘÍHO PAROUBKA

"Čtenáři by měli být objektivní, myslím, že moje vláda byla velmi úspěšná. Většina ministrů pracovala velmi dobře, někteří dokonce výborně," reagoval pro iDNES.cz na nelichotivou známku odcházející ministerský předseda.

Přitom uvedl, že poslední vláda ODS z let 1997 a 1998 podle něj vyklízela pozice s ostudou a při propadu životní úrovně. "Myslím, že si za pár týdnů lidé udělají představu, jestli jsou ministři za ODS tak kvalifikovaní jako sociálnědemokratičtí," podotkl Paroubek, který sám dostal známku 4,34.

Jandák by šel s Paroubkem do každé nepohody
Nejhůře ovšem dopadl ministr zdravotnictví David Rath, který se může "chlubit" známkou 4,43. Když ho iDNES.cz požádal o reakci, Rath si vzal na pomoc sociologické průzkumy.

"Z nich vyplývá, že jsem jediný ministr zdravotnictví, který měl při nástupu popularitu přibližně 36 procent, a když jsem odcházel, tak jsem měl také 36 procent. Žádnému ministrovi zdravotnictví přede mnou se to nepodařilo. Většina lidí tedy dobře pochopila, proč jsem svá rozhodnutí dělal, a pochopili, že jsem je dělal v zájmu zdravotnictví," vysvětloval končící člen vlády, který se opřel do svého nástupce Tomáše Julínka. "Obávám se, že kolega Julínek by mohl zkazit všechno, na co sáhne," tvrdil.

Z kritických názorů si příliš nedělá ani končící ministr kultury Vítězslav Jandák. "Samozřejmě jsem musel být kritizovaný, protože do doby, než jsem přišel, se nedělo vůbec nic. Podařilo se mi získat spoustu přátel a vytvořit velké množství nepřátel," sdělil Jandák iDNES.cz.

Připustil ale, že ne všechno udělal dobře. "Někde jsem šlápnul velice tvrdě a neomaleně. Udělal jsem chybu, že jsem dal na odborníky a ne na sebe. Možná jsem měl dát více na svůj rozum a intuici," řekl Jandák.

Ovšem podle něj převažovaly úspěchy. "Za svůj největší přínos považuji to, že po mém nástupu se o kultuře začalo vůbec mluvit. Rovněž jsem vnesl nový vítr do památkové péče, začal jsem dělat věci otevřeně, víc jsem ukázal, jak se zachází s penězi daňových poplatníků," vyjmenovával končící člen vlády, který by se nebránil budoucí další vládní spolupráci s Jiřím Paroubkem. "Znám ho sedmnáct let, vždycky to byl férový chlap, s kterým se dá jít do každé nepohody," mínil.

Ministři se příliš známkovat nechtěli
Když ministři dostali nabídku, aby dali sami sobě známku, naprostá většina něco takového odmítla. Jednou z výjimek byl ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Ten si dal známku jedna mínus.

"Myslím, že je to známka zdravě sebekritická, nemám se za co stydět," uvedl a začal vyjmenovávat úspěchy. Tedy úspěchy ze svého pohledu: vyhlášení evropské soustavy chráněných území NATURA 2000 v České republice, schválení zákona o podpoře výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů či vyhlášení CHKO Český les. A neúspěchy? "Zejména kvůli neochotě ČSSD spolupracovat jsme nestihli uvést v život ekologickou reformu," odvětil Ambrozek.  

Také ministr zemědělství Jan Mládek se oznámkoval - dal si dvojku. "Po různých skandálech z minulosti se mi podařilo stabilizovat a obnovit fungování pozemkového fondu. Také se mi povedlo zajistit, že zemědělci dostanou 65 procent, tedy maximum dotací, které dostávají zemědělci v evropských zemích v roce 2006," řekl Mládek.    

I další členové Paroubkovy vlády se podstatně víc chválili, než kritizovali. "Za největší úspěchy považuji reformu financování veřejných vysokých škol, zavádění rámcových vzdělávacích programů, schválení nové školské legislativy," vzkázala po své mluvčí nyní už bývalá šéfka školství Petra Buzková.

Zároveň dodala, že naopak není úplně spokojená s platy pedagogů v regionálním školství. "Přestože se paní ministryni podařilo každý rok navýšit jejich platy, stále ještě nejsou vysoké tak, jak by si představovala," napsala iDNES.cz mluvčí Michaela Lagronová.

Bublan je spokojený hlavně s prací pro azylanty
Celkově spokojený byl i ministr vnitra František Bublan. "Hodně se udělalo v azylové a migrační politice, přejali jsme všechna evropská nařízení, zlepšili jsme vztah občanů k azylantům, jejich postavení v naší zemi je lepší; díky osvětě se snížil počet migrujících lidí," tvrdí Bublan, který je zklamaný, že zatím nezačne platit zákon o služebním poměru policistů.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec si cení například dohody o rozdělení nových míst pro nejpostiženější a nejpomalejší soudy v severních Čechách a na severní Moravě, personálního posílení státních zastupitelství, zavedení institutu asistenta soudce  či nastartování programu elektronické justice.

Pořádný výčet úspěchů - alespoň tedy podle svého názoru úspěchů - předložil ministr dopravy Milan Šimonovský. "Podařilo se schválit dopravní politiku  pro léta 2005 až  2013, což je jeden z prvních strategických dokumentů země, jehož schvalování proběhlo podle striktních pravidel Evropské unie. Nastala masivní výstavba dálnic, za čtyři roky se postavilo rekordních 140 kilometrů dálnic a rychlostních silnic, dalších stovka kilometrů je rozestavěných. Probíhá modernizace železničních koridorů," uvádí Šimonovský s tím, že za velký úspěch považuje prosazení nového zákona o silničním provozu, který zavádí bodový systém a přísnější sankce pro - dle jeho názoru - piráty silnic. A existuje vůbec něco, co se mu nepovedlo? "Nepodařilo se prosadit ještě větší navýšení financí do dopravní infrastruktury," reaguje. 

Nejlepším vysvědčením od čtenářů iDNES.cz se může chlubit ministryně informatiky Dana Bérová. Známka 3,23 sice není příliš dobrá, ale přesto ministrům kraluje.

"Prosadili jsme nové zákony, zákon o elektronických komunikacích, zákony upravující vztahy v oblasti informačních společností, podařilo se navázat spolupráci s evropskou komisí v tomto oboru, podařilo se vytvořit portál veřejné správy," jmenuje jednotlivé úspěchy Bérová. I ona si nakonec dala známku, napsala ji vlastními slovy: "Lepší dvojka."

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...Najdete na iDNES.cz