Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byl zdrogovaný, míní Saddámovy příbuzné

  16:07aktualizováno  16:07
K dopadení Saddáma Husajna se vyjadřují první členové jeho rodiny. Dcera Raghad i sestra Naval Ibráhím Hasanová se shodly, že irácký exprezident byl na uveřejněných záběrech pod vlivem drog. Zároveň žádají pro otce a bratra spravedlivý proces.

"Chceme mezinárodní, férový a právní soud," prohlásila v telefonickém rozhovoru pro dubajskou satelitní televizi al-Arabíja Saddámova nejstarší dcera Raghad.

"Neměla by ho soudit irácká vládní rada, kterou ustavili okupanti," pronesla hlasem plným emocí Raghad a podotkla, že rodina by měla svrženému prezidentovi najmout právníka.

Po spravedlivém procesu volá také Naval Ibráhím Hasanová, Saddámova sestra a manželka Aršada Jasína, diktátorova nejbližšího tělesného strážce. Také on byl o víkendu zatčen. Naval prosí arabské státy o pomoc.

"Nechceme proces v Iráku. Žádáme spravedlivý proces před Mezinárodním soudním dvorem v Haagu v přítomnosti arabských a zahraničních právníků," řekla al-Arabí Hasanová listu Al-Kuds.

Obě ženy rozčílil způsob, jakým Američané oznámili Saddámovo zatčení. Raghad přiznala, že se na záběry špinavého a odevzdaného otce nevydržela dívat. Podle jejího názoru byl pod vlivem drog.

"Lev zůstává lvem i v zajetí. Myslíte si, že by byli schopni ho zajmout, kdyby ho nenadrogovali. Jsem si jistá, že to udělali," komentovala dcera otcův portrét, který obletěl svět.

"Saddám Husajn, hrdina Arabů, by se nikdy takto nevzdal. Musel být pod drogami nebo ho paralyzovali nervovým plynem, protože on není člověk, který by podlehl takhle ponižujícím způsobem," souhlasí Hasanová.

Šestašedesátiletého Saddáma dopadlo na 600 amerických vojáků v sobotu večer v podzemním úkrytu nedaleko rodného Tikrítu. Na zveřejněném videozáznamu ho lékař podroboval vyšetření. - více zde

"Je možné, aby byl takto ponižován a aby mu Američané pročesávali vousy a hledali tam hnidy? To, co se stalo, je urážkou všech Arabů a muslimů," bouřila se plačící Hasanová.

Obě ženy přesto zůstávají na hlavu rodiny pyšné. "Známe důvody, proč ho takhle ukazovali. Kde je však demokracie, kde je imunita, které se prezident těší," ptá se šestatřicetiletá Raghad.

Saddámova dcera v srpnu obvinila někdejší otcovy blízké poradce, že ho zradili a přinutili exprezidenta, aby se skoro osm měsíců od pádu Bagdádu během spojenecké invaze skrýval.

Sama těsně předtím, než koaliční vojska vstoupila do irácké metropole, utekla se sestrou Ranou do Jordánska, kde se dočkaly azylu. Osud jejich matky a další sestry Haly zůstává nejasný. - více zde

Saddám Husajn nechal v roce 1996 popravit manžely Rany a Raghad poté, co i s rodinami utekli do Jordánska, ale posléze se vrátili. Prezident tvrdil, že Západu vyzradili informaci o iráckých zbrojních programech. - více zde

Saddámova rodina na archivním snímku: zleva stojí po boku manžela dcera Rana, syn Kusaj s manželkou, dcera Ragda s manželem a syn Udaj. Vedle Saddáma sedí jeho první manželka a dcera Hala.



Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Najdete na iDNES.cz