Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byl to rok s Ruskem

  19:08
Právě před rokem v Římě podepsalo devatenáct nejvyšších představitelů zemí Severoatlantické aliance a ruský prezident Vladimír Putin dohodu o vytvoření Rady NATO-Rusko. Moskva se tak stala rovnocenným partnerem zemí aliance, neboť při projednávání vymezeného okruhu témat získala stejný hlas jako členové NATO.

Deklarace podepsaná 28. května 2002 na vojenské základně Pratica di Mare tak nahradila do té doby existující Stálou společnou radu NATO-Rusko, která vznikla v roce 1997 jako konzultační orgán mezi aliancí a Ruskem, ale vzhledem ke svému formátu – 19 států NATO + Rusko – již nebyla příliš funkční.

Nová Rada NATO-Rusko funguje již rok nejen jako konzultační orgán, ale také usiluje o koordinaci postupů aliance a Ruska v řadě bezpečnostních otázek v euroatlantickém regionu, od boje proti terorismu po zbraně hromadného ničení.

Rusko tak dostalo možnost na základě konsensu spolurozhodovat o věcech v kompetenci NATO s výjimkou aktivit spadajících pod článek pět Washingtonské smlouvy, který zakládá povinnost členských zemí aliance ke vzájemné obraně. Tato nová rada funguje na formálně rovnoprávné úrovni všech 20 členů, což je oproti původní stálé společné radě významným pokrokem.

Hlavním impulsem k prohloubení vztahů mezi NATO a Ruskem bylo nepochybně 11. září 2001, kdy Rusko podpořilo nejenom konkrétní žádosti USA o sdílení zpravodajských informací, ale také povolilo možnost amerických přeletů přes svoje území v rámci vojenských operací v Afghánistánu. Za vyvrcholení těchto zlepšujících se vztahů mezi Ruskem a NATO lze považovat právě již zmíněný summit v Římě.

Již u zrodu Rady NATO-Rusko se ozývaly hlasy kritiků, že v rámci dohody se budou obě strany pouze informovat o už hotových postojích, a také že jde o alespoň částečné uspokojení Ruska vzhledem k východnímu rozšíření aliance, které mu je trnem v oku. Ani členské země, které sotva unikly z ruského područí, se na nový vztah nedívaly příliš pozitivně. Dnes se však tato kritika ukazuje jako neopodstatněná. S fungováním Rady NATO-Rusko mohou být obě strany velmi spokojeny.

Rusko projevilo svoji aktivitu v minulém roce již krátce po ustavení nové rady zejména v oblasti společného vyhodnocování hrozeb a rizik spojených s mezinárodním terorismem či proliferací zbraní hromadného ničení, civilního nouzového plánování a protiraketové obrany (Theatre Missile Defense).

Konkrétním krokem jedné z pracovních skupin bylo schválení dokumentu "Politické aspekty generického konceptu společných mírových operací NATO-Ruská federace". Zájem na spolupráci v těchto oblastech není od Ruska žádným velkým  překvapením, neboť se v podstatě jedná o alianční podporu ruských zájmů jako například v případě boje proti terorismu v Čečensku a společných mírových operací.

Listopadový summit NATO v Praze se odehrál především ve znamení rozšíření NATO a zároveň měl za úkol upevnit postavení Rady NATO-Rusko a zhodnotit její šestiměsíční činnost. Ruský prezident Putin měl sice silné námitky vůči dalšímu posunování hranic aliance směrem na východ, zejména co se týká tří pobaltských republik, nakonec byl však ujištěn, že rozšiřování NATO v žádném případě neohrozí bezpečnostní zájmy Ruska.

Na pražském summitu byla shrnuta dosavadní činnost rady ve všech oblastech její spolupráce. Pokrok byl zaznamenán nejen v oblasti boje proti terorismu, kde se pracuje na řadě posudků týkajících se specifických teroristických hrozeb, ale také například v oblasti civilní ochrany, kde cvičení organizované Ruskem v Bogorodsku v září 2002 poskytlo významný impuls k další spolupráci nebo v oblasti týkající se reformy obrany, v níž se římský seminář uskutečněný v říjnu 2002 zabýval zlepšením spolupráce ve vzájemném slaďování vojenských sil.

Za základní kámen evropské bezpečnosti považují členové Rady NATO-Rusko  i nadále Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě (CFE) včetně Dohody o úpravě smlouvy o CFE, která umožňuje přistoupení zemí, které smlouvu o CFE nepodepsaly.

Zanedlouho po skončení pražského summitu se v Moskvě uskutečnila další diskuse členů NATO s ruským vedením na téma "Úloha ozbrojených sil v boji proti terorismu". Konference se zabývala kroky směřujícími k efektivnějšímu vypřádání se se současnými bezpečnostními výzvami, tedy především s terorismem a šířením zbraní hromadného ničení.

Dalším konkrétním výsledkem jedné z pracovních skupin Rady NATO-Rusko je například dohoda z letošního února o společném postupu při dohledávání a záchraně havarovaných podmořských plavidel, která obě strany zavazuje ke spolupráci na zvyšování bezpečnosti provozu ponorek včetně výměny informací a výzkumu tak, aby se v budoucnu předešlo tragickým haváriím jako tomu bylo v případě ruské ponorky Kursk.

Před několika dny na zasedání Rady NATO-Rusko v Moskvě byly dohodnuty další kroky vzájemné spolupráce. Rusko se zavázalo stáhnout příslušníky svých mírových sil z Bosny a Kosova do 1. srpna 2003, přičemž Rusko co se týká urovnání konfliktu v prostoru bývalé Jugoslávie počítá se spoluprací OSN a OBSE.

Na programu schůzky se také objevily otázky týkající se boje s mezinárodním terorismem, šíření zbraní hromadného ničení, spolupráce v oblasti protiraketové obrany a problematika vzájemných vztahů Ruska a NATO. Připravováno je také zasedání rady na úrovni ministrů zahraničí a obrany, které se má konat letos v červnu.

Rada NATO-Rusko se jeví jako efektivní orgán, v němž jsou všichni odhodláni bránit bezpečnost. Rusko se stalo významným partnerem Západu a opět nachází své místo na evropském kontinentu.

Rusko si zcela jistě uvědomuje, že jeho hlavní ekonomické i politické zájmy jsou spojené se Západem, ať už představovaným aliancí nebo Evropskou unií. Celý systém tohoto druhu kooperace je každopádně přínosem pro evropskou i světovou bezpečnost.

Další komentáře a analýzy čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

Autor:
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Odvrátili jsme dronový útok na Minsk z území Litvy, tvrdí Bělorusko

25. dubna 2024  13:11,  aktualizováno  13:21

Šéf běloruské tajné služby (KGB) Ivan Tertel ve čtvrtek uvedl, že se podařilo zmařit dronový útok...

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

25. dubna 2024  11:30,  aktualizováno  13:10

V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  13:10

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  13:05

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...