Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byl to mazec, hodnotí odcházející klient pobyt v léčebně

  0:28aktualizováno  0:28
David za pár týdnů v komunitě končí. Je ve třetí, poslední fázi. Denně jezdí do práce, bydlí samostatně, hospodaří si s penězi. V Němčicích byl během roku několikrát na vyhazov, párkrát chtěl odejít sám. "Byl to mazec. Ale jsem fakt rád, že jsem to nevzdal."

Přijmout řád, normy, zvyky, jít s kůží na trh, přijímat kritiku... je toho spousta, čím je léčba náročná, říká šéf němčické komunity. | foto: Lenka NejezchlebováiDNES.cz

Trojky

V závěrečných měsících léčby, v takzvané třetí fázi začínají klienti (říká se jim "trojky") pracovat mimo komunitu, třeba na pokladně v supermarketu, v pekárně, ve strakonické továrně, bydlí v samostatných pokojích, společnou mají kuchyň. Nestravují se společně s ostatními, mají vlastní režim, hospodaří se svými penězi. Z komunity nejčastěji přecházejí ještě přibližně na půl roku do chráněného bydlení, které je na půl cesty mezi komunitou a realitou.

"Vyhodit mě chtěli několikrát, nadával jsem, byl jsem agresivní, porušoval jsem hranice s holkama," vypočítává David (tzv. hranice stanovují meze mezi přátelskými doteky a osaháváním a podobně).

Skupina mi nastavovala krutý zrcadlo
"Měl jsem nervy, byl jsem vyřízenej, skupina mi nastavovala krutý zrcadlo. V těch kritickejch čtrnácti dnech se to ve mně pralo, každej den jsem o sobě přemýšlel. Rozhodoval jsem se, jestli odejdu. A jsem teď fakt rád, že jsem to nevzdal,“ říká David a tlačí do sebe hranolky s opečeným párkem. Je mu něco přes třicet.

V kuřárně visí gong, který ohlašuje veškeré dění v "baráku". Kuřárna je taky místem uvolněného tlachání a vtípků, po stěnách visí fotky ze společných výletů.

Povídáme si na "baráčku", což je budova, která stojí mimo areál statku. Bydlí v něm jen trojky.

Vztahy jsou nežádoucí. Nelovte v kaluži
David měl během léčby v komunitě vztah. "Začal tady, ale provozuju ho dál. Já jsem ten vztah oznámil, až holka odešla na doléčovák. Až když odešla, jsme si totiž uvědomili, že se milujem."

Vztahy jsou nežádoucí

Vztahům mezi klienty terapeutická komunita nepřeje, a to z několika důvodů. Jedním z argumentů je efekt zvaný "lov v kaluži" - lidé se našli ve skupině lidí s drogovou závislostí a kriminální historií, nikoliv v "normálním" světě. Také případný relaps (znovuužití drogy) si narkomani snadněji omluví v páru.

Podle šéfa němčické komunity terapeuta Martina Hulíka vede vztah v naprosté většině případů k odchodu jednoho nebo obou aktérů.Každý nově příchozí klient si mezi ostatními vybírá "staršího bráchu" (případně "ségru"). Měl by mu radit a pomáhat, zvlášť ze začátku. Z řad terapeutů je mu také přidělen garant, který by ho měl znát hlouběji, konzultovat s ním jeho působení v komunitě. (Na snímku terapeutka Jana.)

Pravidla mě sraly, ale jsou důležitý
Trojky se dokážou na život v komunitě podívat už s trochou nadhledu.

"Ty rutinní věci, který zde běhaj furt dokola a dokola a dokola, mě sraly, ale v normálním životě jsou taky běžný," hodnotí lapidárně systém pravidel v komunitě Pepa, kterému se pobyt už také krátí.

"V jejich dodržování vidím zautomatizování běžných věcí. Dělám to automaticky, nemám s tím nejmenší problém. Je správný na těch věcech trvat. V práci i tady po sobě vytřu podlahu, uklidím stůl po jídle, umyju nádobí... Jsou to potřeby do života, jsou důležitý."

V hlavním baráku jsou tři pokoje pro holky a tři pro kluky. Holky bydlí většinou po dvou, kluků je víc, mají i pětilůžák.

"Přijmout řád, normy a místní zvyky, přizpůsobit se názoru většiny a jít s kůží na trh - naučit se vstupovat do konfliktů, přijímat kritiku, mluvit o citlivých věcech... je toho spousta, čím je léčba v TK náročná," vyjmenovává nástrahy léčby Martin Hulík. "Ale úspěšnost léčby je dobrá."

Nefetují, pracují a nekradou

Ale náročná léčba je také poměrně úspěšná. Podle šéfa komunity se po odchodu daří abstinovat a zařadit se do běžného "legálního" života více než padesáti procentům klientů, kteří léčbou v terapeutické komunitě prošli.

"Klient už tím, že pobývá v TK, šetří společenské náklady oproti stavu, kdy by fetoval nebo seděl v kriminále. Zprávy o absolventech léčby máme, posílají pohledy z dovolené a svatební oznámení," říká Hulík.

Jednou ročně se pro absolventy pořádá sraz. "Zde také pomocí dotazníků sledujeme jejich vývoj po léčbě. Úspěšnost je dobrá, těch, co dlouhodobě žijí řádně (nefetují, pracují, nepáchají trestnou činnost) je nadpoloviční většina."


Redaktorka iDNES.cz strávila jako jediný novinář týden v nejstarší terapeutické komunitě v Česku. V exkluzivní reportáži líčí, jak se léčí narkomani ze závislosti na pervitinu a heroinu.

Týden o drogách na iDNES.cz

Za čtyři roky jsem profetoval byt
Martin se léčí ze závislosti na pervitinu

Feťákův rok v komunitě: dřina, ale úspěšná
Jak se léčí narkomani. První díl reportáže

S fetem končím. Chci zpátky své dítě
Jak se léčí narkomani. Druhý díl reportáže

Byl to mazec, hodnotí odcházející klient léčbu
Jak se léčí narkomani. Třetí díl reportáže

Musela jsem zachránit sama sebe
Příběh matky feťáka

Seriál vznikal ve spolupráci s občanským sdružením SANANIM.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Cyklisté v Praze blokovali ulici. Protestovali proti zákazu kol v centru

Cyklisté v Praze protestovali proti zákazu kol v centru metropole (11. prosince...

Cyklisté v pondělí v podvečer na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Protestovali tak...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...Najdete na iDNES.cz