Není to náhodou vaše prababička? Mezi tisíci kriminálníky, které lze dohledat v

Není to náhodou vaše prababička? Mezi tisíci kriminálníky, které lze dohledat v databázi, je i tvář Charlotte Smithové. Londýnská uklízečka byla odsouzena v lednu 1903, její záznam ovšem neuvádí za co. | foto: findmypast.co.uk

Byl pradědeček vrah? Britové na webu hledají černé ovce rodiny

  • 21
Jedna škrtila malá neviňátka, druhý utopil své tři manželky a další otrávila sedm lidí. Všichni skončili před více než sto lety na šibenici a nyní se jejich kriminální záznamy dostaly na internet. Miliony Britů si tak mohou ověřit, jestli v jejich rodokmenu nefiguruje nějaký kriminálník.

Britský národní archiv zpřístupnil složky anglických a waleských kriminálníků veřejnosti vůbec poprvé. Nový projekt umožní lidem pátrajícím po svých kořenech dohledat informace o předcích, kteří se v uplynulých dvou stoletích potýkali se zákonem.

Historikové zveřejnili na internetové stránce findmypast.co.uk na dva a půl milionu záznamů z let 1770 až 1934. Nacházejí se mezi nimi informace o všelijakých šejdířích a zlodějíčcích, ale také dokumenty o vrazích, nad jejichž konáním tuhne krev v žilách.

Třeba u příběhu Amelie Dyerové, ženy z viktoriánské doby konce 19. století, která uškrtila 400 nechtěných novorozeňat a batolat. Nebo u záznamu o zdravotní sestře Catherine Wilsonové z lincolnshirské nemocnice, která v téže době otrávila sedm starších pacientů. Ještě před tím je přesvědčila, aby na ni přepsali své peníze.

Stačí kliknout myší

Archivy obsahují fotky, soudní zápisy, odvolací dopisy a další informace, které podle britského listu The Daily Telegraph tvoří největší sbírku kriminálních záznamů Anglie a Walesu. Zločiny jsou seřazeny podle jména viníka, jeho věku, zaměstnání, konaní soudu, oblasti, jména oběti a rozsudku. Stačí si vybrat a pak kliknout myší a naskytne se pohled na oskenované originální ručně psané dokumenty.

Některé případy dosvědčí, že spravedlnost vždy měřila různým metrem. Třeba jako odsouzení Charlese Nortona z Essexu v roce 1896 na devět měsíců za to, že ukradl čtyři bedýnky s brandy. Naopak jistý mladík George Roker skončil za neúmyslné zabití v žaláři na pouhé čtyři měsíce.

Zveřejnění na webu prosazovala historička Debra Chatfieldová. "Tyto záznamy poskytují úžasnou příležitost vystopovat jakéhokoli násilníka či oběť ve vaší vlastní rodině," řekla vědkyně. Jsou mezi nimi běžní opilci i kriminálníci, kteří byli posláni do Austrálie. Británie v minulosti vyslala řadu lodí se svými vězni do australských kolonií, kde začali nový život.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video