Václav Klaus na Hradě

Václav Klaus na Hradě | foto: Dan Materna, MF DNES

Byl Klaus před volbami nestranný? Češi to vidí 50 na 50

  • 76
Polovina Čechů si myslí, že prezident Václav Klaus se před volbami choval nestranně, zjistil průzkum STEM. Lídry, kteří svým stranám zajistili nejvíce hlasů, byli podle lidí Mirek Topolánek a Martin Bursík.

Podle výsledků je veřejnost v otázce Klausovy předvolební nestrannosti rozdělena na dva stejně velké tábory. Přesně polovina si myslí, že prezident v předvolebním období nestranný byl, druhá část se domnívá, že ne.

"Zastánci názoru, že prezident nebyl nestranný, jej vyslovují s o něco větším přesvědčením a důrazem, protože podíl krajní varianty odpovědi ("určitě ne") je o něco větší (21 %) než u lidí, kteří si myslí, že prezident nestranný byl (14 % "určitě ano")," hodnotí čísla průzkumu STEM.

Agentura také zjišťovala, jaký názor mají obyvatelé Česka na roli předsedů stran ve volbách. Respondenti měli posoudit, zda lídři stran, které se dostaly do Sněmovny, získali ve volbách své straně více hlasů, nebo jí naopak spíše uškodili.

Paroubek prý ČSSD uškodil
Podle výsledků nejvíce své straně pomohl Mirek Topolánek. Myslí si to 59 procent dotázaných. Jen o jedno procento méně věří zelenému Martinu Bursíkovi. Naopak 14 procent respondentů míní, že šéf ODS straně uškodil. Bursík jen v 11 procentech případů.

Nejvíce podle lidí uškodil své straně Jiří Paroubek. Myslí si to o něm 38 procent Čechů. "Jiří Paroubek je podle mínění občanů politikem, který měl ze všech jmenovaných předsedů stran největší vliv, ať kladný nebo záporný, na počet hlasů získaných ve volbách," komentuje zpráva průzkum STEM. Jako plus pro stranu ho vidělo 46 procent dotázaných.

Nejméně podle názoru lidí pomohli svým stranám Vojtěch Filip (KSČM) a Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), o jejich zásluze na vyšším počtu hlasů pro strany je přesvědčena přibližně třetina (33 % Filip a 31 % Kalousek) dotazovaných.

"Hodnocení přínosů jednotlivých lídrů k zisku hlasů ve volbách je zajímavé především z pohledu voličů jednotlivých stran. Obecně lze říci, že lidé vždy nadprůměrně akcentují přínos předsedy strany, kterou sami volili, a mnohem méně si myslí, že by osobnost neměla žádný vliv na počet hlasů získaných ve volbách, případně tento vliv méně často vnímají negativně," píše agentura.

Podle STEM jsou naopak voliči kritičtější k úloze předsedů stran s opačnou politickou orientací a ideologií. Tam, kde ideologické rozdíly nejsou tak velké, pozorovat, že voliči jedné strany ochotněji přiznávají přínos předsedům strany jiné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video