Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byl jste u komunistů, vyčítal Štětinovi senátor ODS

  18:28aktualizováno  18:28
Debata o zákazu propagace komunismu dnes v Senátu skončila ostrým osobním sporem mezi senátorem ODS Jaromírem Volným a jeho kolegy Jaromírem Štětinou a Martinem Mejstříkem. Volný se neudržel poté, co mu Štětina s Mejstříkem vyčetli, že nepodporuje zákaz komunismu.

Senátor ODS Jaromír Volný | foto: www.senat.cz

Všechno začalo nenápadně vystoupením Jaromíra Volného. Ten podrobně vysvětlil, proč je proti zákazu propagace komunismu, jak ho Štětina a Mejstřík navrhují.

"Mám-li hned v první větě svého vystoupení předložený návrh charakterizovat, pak mi nezbývá než říci, že je to velmi špatně sepsané dílo a čtení důvodové zprávy k tomuto návrhu zákona mne pak naplnilo smutkem," prohlásil Volný s tím, že tento návrh je protiústavní.

Štětina komunista...
Štětina si ovšem vzal slovo a vyčetl mu, že z protiústavního chování vlastně obviňuje stovky osobností, které se podepsaly pod petici podporující zákaz komunismu.

To se ale Volného citelně dotklo. "Nic takového jsem neřekl," ohradil se Volný a zastavil se u minulosti svých dvou "protivníků".

"Já se znám s Jaromírem Štětinou dvacet pět let, o to více mě mrzí, jak se o mně tady vyjadřuje," začal Jaromír Volný. Mluvil o tom, že za minulého režimu byl zatčený z politických důvodů.

"Pokud už kolega Štětina přistoupil na tuto dikci vůči mně, tak bych mu rád připomněl, jestli si nemyslí, že je po sezóně, pokud jde o boj proti komunismu. Zatímco já jsem seděl v komunistickém vězení, tak kolega Štětina byl členem Komunistické strany Československa," prohlásil.

"To je vskutku věc, kterou si i já vysvětluji to, proč kolega Štětina s takovou vehemencí tyto věci tady prosazuje, já mám pocit, že je to důsledek špatného svědomí, které on má," pokračoval.

Mejstřík svazák...
Senátor Volný ve svém "hněvu" ovšem nemínil končit a zaměřil se také na Mejstříka, který byl členem Socialistického svazu mládeže. Konkrétně členem předsednictva městské vysokoškolské rady SSM.

"Podle dokumentů z poloviny září 1989 souhlasil tehdy Mejstřík na jednání v Harrachově se stanoviskem, že SSM se musí změnit v organizaci typu široké organizace, jejíž jednotící myšlenka je socialismus," tvrdil Volný. "On se spolupodílel na tom, že říkal: Ano, změny ano, ale jen na bázi socialismu," vyčítal mu senátor ODS.

V dalších slovech mu už nepřímo zabránil předsedající schůze Petr Pithart. Ten senátory vyzval, aby se nepouštěli do osobních útoků. Volný následně řečniště opustil.

Proti i zástupce ODS
Senát nakonec zákaz propagace komunismu podpořil, i když ke konečnému schválení je ještě daleko.

I mezi senátory ODS - tedy největšími příznivci návrhu - jsou odpůrci zákazu. Považují totiž takovou snahu za nesmyslnou.

"Nebezpečnou propast neučiníte méně nebezpečnou, když zakážete značku Propast,"  prohlásil dnes emotivně například zástupce ODS Jiří Pospíšil.

"Já mám pocit, že celé to řečnění o verbálních nebo grafických symbolech vlastně boj s komunismem a s nacismem zesměšňuje a kazí. Že se vlastně odchází od té nelidské podstaty těchto ideologií. Pokud se budeme bavit o tom, jako že doma budu přitloukat hřebíky sekyrou, abych náhodou nepoužil kladiva, protože mám ještě vedle srp - to je směšné, trapné. A já pro tento zákon hlasovat nebudu," vysvětloval Pospíšil.

Senátoři nyní návrh projednají ve výborech a poté ještě jedou o něm budou hlasovat na schůzi. Pokud ho opět podpoří, bude řada na Sněmovně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz