Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Byl jsem tam dřív než obyčejný lidi

  1:00aktualizováno  1:00
Paroubek jel o něco rychleji, než myslí, a že myslí dost rychle. Obé, rychlost vozu i myšlenky, má Paroubek umístěné za hranicí povoleného. Z myšlenek i rychlosti vozu Paroubka usvědčují novináři, kteří dosud nebyli u tiskové poroty. Tiskové poroty se Paroubkovi nepodařilo včas zřídit.

Audi Jiřího Paroubka | foto: David PortMF DNES

Teď to má. Obtížný hmyz ho sleduje, fotografuje, měří – a dává to do novin. Takto si svobodu slova nelze představovat – zejména proto, že zde je svoboda slova v rozporu s Paroubkovou svobodou rychlosti.

Státník frčící krajinou je pro společnost důležitější než nějaký novinářský šmoula. Paroubek poslal do redakce MFD zprávu SMS: Nemají důkazy, zažalujeme je. Vtip? Omyl?

Členové jeho družiny se mezitím sami přiznali. Jeden lže, druhý ne, tak se politika dělat nedá. Paroubek dělá odjakživa politiku silovou, drtí svět pěstí, bohužel má na rukou všelijaké okovy zákonů, ohledů, zábran – tu a tam na ně musí brát ohled.

Když normální auto s politikem porušuje dopravní předpisy, demokratický politik to hodí na řidiče. Ten je za to placen, řídí, je odpovědný – demokratický politik spal, četl, přemýšlel, piloval koncepce, cestu nesledoval. Tak to chodí u demokratů. Panský kočí je placen i za to, že takové lapálie bere na sebe.

U Paroubků má problém jiný rozměr. Z jedné strany Paroubek vyhrožuje soudy, zapírá, v hněvu si plete adresáty SMS zpráv, sní o náhlých porotních soudech na ty šmoky, včetně možná i autora tohoto posměšného pamfletu o jeho rychlosti. A říká: Nic nebylo, všichni lžete.

Na straně druhé jeho pravdomluvná kamarila se zupáckým tónem: A co má bejt! Šli jste nám po krku, tak jsme ujeli dvoustovkou. Je to kombinace nadutého zapírání s otevřenou nadutostí. Nic jsme neprovedli, vy darebáci, a pokud ano, nic se, vy darebáci, nestalo.

V podstatě jsou to hranice paroubkovské rychlé silové politiky. Expremiér má velké štěstí, že mu poměry nedovolují tu politiku plně rozvinout.

Bariéry demokracie ji drží v hranici směšnosti, trapnosti, v bezpečí před hranicí totalitářské zvůle drsného funkcionáře, kam by Paroubka jeho násilnické a hrubé pojetí politiky mohlo snadno postrčit.

Demokratické pořádky i ve své slabší podobě, jak je zatím známe u nás doma, působí blahodárně i na postavy, které o to vůbec nestojí. Nelze však přehlédnout, že chováním na silnici představuje Paroubkova parta český průměr – riskantní jízda, pohrdání dopravními značkami i pravidly.

Frajerství, agrese za volantem je česká norma. V jistém smyslu populistický politik je vždy v čele lidových nálad – Paroubek musí jet, jak jede, jinak si jeho lid řekne, co je to za bábovku, za nekňubu, že jede devadesát, že nekašle na předpisy? A nekňubu lid nevolí.

Riskantní a nezákonná jízda Paroubkova svatebního vozu je v naprostém souladu s jeho politikou. Rychlost, hrubost, síla, frajerství, vychloubání a zapírání a tvrdý tah na cíl – byl jsem tam o hodinu dřív než obyčejný lidi – má stejnou cenu jako Paroubkovo vychloubání – kdo má takové příjmy jako já, pánové? Kdo jede rychleji?

Na konci takové silové jízdy bývá často havárie – nikdo ji Paroubkovi nepřeje, protože je to též člověk – ale smutné české statistiky jsou neúprosné.

Zvyk, že auto je nebezpečí, že auto není terén prestiže a vynucování práva či výsad, nýbrž riskantní dopravní prostředek, a že život má větší cenu než ušetřená půlhodinka – to je zvyk, který Paroubek zakořeněn v mozku nemá. Vpředu je síla, hrubost, frajerství – vlastnosti politických prvorozenců. A politický prvorozenec je jako první zuby, musí ven.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

PŘÍMÝ PŘENOS: Hasičské tanky tahají trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Dva hasičské vyprošťovací tanky tahají v Praze z Vltavy trosky zřícené trojské lávky. Dosud nasazená technika na to...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...Najdete na iDNES.cz