Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Buzková: Stávka je nemorální

  0:01aktualizováno  0:01
Stávka, kterou učitelé plánují na září, je podle ministryně školství Petry Buzkové neobhajitelná. Kantoři totiž podle návrhu nového platového systému, který má ve středu schválit vláda, dostanou přidáno vedle policistů nejvíce ze všech. Až o tisíce korun.

"V této situaci se mi zdá hrozba stávkou morálně těžko obhajitelná," upozornila Buzková, která chce kvůli tomu začít jednat s odbory. "Čekala jsem na oficiální čísla o platech. Odboráři bohužel tak trpěliví nebyli a protest vyhlásili na základě nepřesných údajů," dodala.

Na zvýšení svých platů požadují školští odboráři deset miliard korun. Tolik jim vláda nedá. I tak se však mohou kantoři na nový platový systém těšit. Od příštího roku by měli brát až o 2890 korun víc než dosud.

Někteří úředníci si naopak pohorší - například všichni ti, kteří zůstanou zařazeni ve stejné tarifní třídě. Podobně na tom budou nepedagogičtí pracovníci škol, například školníci či uklízečky. Jejich mzdy mají zůstat zhruba stejné.

Zástupci školských odborů jsou s návrhem spokojeni. Stávku však odvolají jen tehdy, pokud se ministrovi práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi podaří prosadit i zachování třináctých a čtrnáctých platů pro státní zaměstnance. To však jisté není

"Kdybychom o třinácté a čtrnácté platy přišli, je nový platový systém jen přesouváním peněz z jedné kapsičky do druhé. Stávku by to určitě neodvrátilo," řekl místopředseda školských odborů Jiří Valenta.

Učitelé si vymohli nejvíce
Vedle policistů si příští rok nejvíc polepší učitelé. Pokud vláda schválí návrh nové platové tabulky, zvýší se platy většiny učitelů o stovky až tisíce korun.

Nejvíc dostanou příští rok přidáno ti, kdo hrozí stávkou: učitelé základních škol. Na svých výplatních páskách uvidí měsíčně až o pětinu víc než dosud, konkrétně o 2890 korun.

Na výrazně vyšší platy se však podle nových mzdových tabulek, které zveřejnila ministryně školství Petra Buzková, mohou těšit všichni kantoři bez rozdílu. O nových platech bude jednat vláda.

Očekává se, že navrhovaná tabulka projde hladce. "Ve chvíli, kdy si jiné profese platově pohorší, je zvýšení mezd pedagogů, které se podařilo vyjednat, velmi slušné," podotkla Buzková.

Ministryně se proto chystá zahájit jednání s bouřícími se odboráři. Chce jim rozmluvit stávku, kterou plánují na začátek září. Protest považuje za morálně neobhajitelný.

"Učitelé budou zařazeni v jedenácté, dvanácté a třinácté platové třídě. Kolegy ve vládě se ještě pokusím přesvědčit, aby pro kantory otevřeli i čtrnáctou platovou třídu, kde činí plat téměř 23 tisíc korun. To by se ale týkalo jen několika desítek učitelů, kteří připravují učební programy na mezinárodní úrovni," vysvětlila Buzková.

Nejméně - něco málo přes třináct tisíc měsíčně - budou brát učitelky z mateřských škol. Na základních a středních školách by se měly základní platy kantorů srovnat na stejnou úroveň. Nejnižší měsíční mzda v této třídě by měla činit 15 600 korun a ta nejvyšší 18 360.

Školským odborářům se návrh líbí. Avšak jen pod podmínkou, že se ministrovi práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi zároveň podaří prosadit návrh na zachování třináctých a čtrnáctých platů pro státní zaměstnance. Pak jsou prý ochotni uvažovat o tom, že stávku odvolají. Jinak ne.

Předseda školských odborů František Dobšík to potvrdil ČTK. Zda zůstanou 1. září školy nejméně na tři dny zavřené, jak se plánuje, rozhodne celorepublikové předsednictvo odborového svazu až 22. srpna.

Ministryně školství na rozdíl od odborářů míní, že nárůst platů je dostatečný i v případě, že kantoři o třinácté a čtrnácté platy přijdou. "Mzdy pedagogů by se pak v celoročním průměru nezvýšily o plánované tisíce korun, ale o stovky ano. A i to je v době, kdy vláda připravuje reformu veřejných financí, úspěch," upozornila Buzková. Platy učitelů tvoří téměř polovinu sumy, kterou stát vynakládá na mzdy zaměstnanců veřejného sektoru.

Buzková: Teď už učitelé stávku těžko obhájí
Až dosud ministryně školství Petra Buzková s odbory o jejich stávce, kterou chystají na začátek září, nejednala. Čekala prý, až bude mít přesné údaje o změně platového systému. "Teprve teď je k jednáním ten správný čas. Bohužel takovou trpělivost neměli odboráři, kteří stávku vyhlásili na základě nepřesných čísel. A tomě na ně mrzí," tvrdí Buzková.

Myslíte si, že máte naději stávku zažehnat?

Rozhodně se o to pokusím. Byla bych ráda, kdyby se 1. září školy otevřely. Jsem přesvědčena, že zejména učitelé základních škol nemají ke stávce žádný důvod. Jejich měsíční příjmy se zvýší o tisíce korun.

Považujete stávku učitelů ve chvíli, kdy na rozdíl od kolegů z jiných profesí dostanou výrazně přidáno, za obhajitelnou?

To je věc odborářů. Pokud bych byla na jejich místě, asi bych tu obhajobu hledala těžko.

Byla právě hrozba stávkou důvodem, proč si nakonec učitelé vedle policistů vymohli největší zvýšení platů?

To, že učitelé základních škol poskočí o tři platové třídy výš, bylo jasné od samého začátku. Stávka s tím nemá co dělat. Jasná nebyla jen přesná čísla o výši mezd v jednotlivých tarifních třídách.

Pokud vláda zítra schválí připravený návrh šestnáctitřídní platové tabulky, měli by si polepšit všichni učitelé. Nejméně ti středoškolští a nejvíce učitelé na základních školách. Proč?

Chceme tím vyrovnat historickou nespravedlnost. Učitelé základních škol berou už léta výrazně méně peněz než jejich kolegové na středních školách, přestože k tomu není žádný důvod. Mají stejné vzdělání a stejně náročnou práci.

Učitelé si výrazně polepší hlavně tehdy, když vláda schválí návrh ministra Zdeňka Škromacha a zachová státním zaměstnancům třinácté a čtrnácté platy. Podpoříte to?

Ano. Ovšem i v případě, pokud by to kabinet neschválil, všem učitelům platy vzrostou. Za situace, kdy má celá řada jiných profesí při přechodu na nový platový systém tratit, je ten nárůst, kterého se podařilo dosáhnout u pedagogů, slušný.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz