Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bušové z Petrohradu od Bushe nic nečekají

  12:48aktualizováno  12:48
Americký prezident George Bush hodlá během své návštěvy Ruska zavítat i do Petrohradu. V bývalé metropoli carského Ruska žije nejméně 63 rodin jeho jmenovců. Jméno zdědili po Němcích, kteří do severního Ruska v minulých stoletích přesídlili. Nikdo z nich ale patrně není s prvním mužem Ameriky spřízněn.

Mnozí z ruských Bušů byli po invazi nacistických vojsk do Sovětského svazu v roce 1941 jako potenciální fašističtí kolaboranti vysídleni na Sibiř a do dalších pustin. Jiní trpěli během 900denní blokády Leningradu, jak se Petrohrad nazýval za sovětské éry.

Předkové 45letého inženýra Viktora Buše v Leningradu za blokády zůstali. Když vláda vydávala ve 30. letech doklady totožnosti, uvedli svou národnost jako lotyšskou - podle rodiště - a ne německou, podle příslušnosti k etnické skupině.

Udělali to "pro všechny případy", vysvětluje Viktorova matka Galina. Mnozí z jejich příbuzných, kteří byli hrdí na své německé předky, skončili v exilu v odlehlých oblastech Ruska. 

Galina Bušová byla za obléhání Leningradu ještě dítě a i ve stáří v sobě nese vděčnost spojencům, kteří bojovali po boku Sovětského svazu. "Měli jsme rádi Bushe seniora," říká Galina o někdejším prezidentovi USA. "Účastnil se druhé světové války a byl jedním z nejmladších pilotů. Získal tak bohaté životní zkušenosti." 

Někdy příjmení pobaví
Bušovi s úsměvem připouštějí, že někdy se díky svému příjmení pobaví. "Mohu mluvit s panem Bušem," zeptala se jednou 69letá Galina Bušová, když volala synovi do práce.

"To byste měla raději zavolat do Bílého domu," zavtipkoval si muž na druhém konci telefonního drátu. "Myslela jsem, že právě tam volám," nedala se Galina. 

Viktorův 16letý syn má ještě zajímavější kombinaci jmen. Křestním jménem je Vladimir, stejně jako zakladatel SSSR Lenin a současný ruský prezident Putin. "Tahle kombinace mi vyhovuje" komentuje Vladimir. "Už jsem si zvykl a neuvažuji o tom."

Viktorem Bušem nezmítají podle jeho vlastních slov pokud jde o příjmení žádné velké emoce. "Nicméně během prezidentských voleb jsme mu drželi palce," říká. "Abych řekl pravdu, fandili jsme mu právě kvůli tomu stejnému jménu."

Nějakou chvíli uvažoval, na co by se prezidenta USA zeptal, kdyby se zastavil v jeho skrovném dvoupokojovém bytě v drogami a kriminalitou prolezlé čtvrti na okraji Petrohradu. Pak se jeho tvář rozzářila.

"Požádal bych ho, jestli by nemohl nařídit, aby zatočili s našimi sousedy o patro výš," rozesmál se. "Velmi mírně řečeno, jsou občas velice hluční, zvlášť když si přihnou a my musíme poslouchat jejich košaté ruské klení."

Synovi říkají prezident
Další místní rodina Bušů reprezentuje starou a váženou dynastii průmyslových dělníků. Naděžda Bušová (43) popírá, že by příjmení nějak ovlivňovalo jejich život, snad až na to, že přátelé přezdívají jejímu 21letému synovi Sergejovi "prezident".  "Někdy je to i ku prospěchu," usmívá se.

Když její tchýně a tchán před časem cestovali do Lotyška, nemohli najít ubytování v hotelu. Jakmile ale ukázali doklady, hned se jeden hotelový pokoj našel.

Většina rodiny si dlouho lámala hlavu tím, co by rádi americkému prezidentovi řekli. "Snad že bychom ho požádali o pomoc?" vymyslela nakonec Naděžda Bušová, jejíž 43letý manžel leží v nemocnici. "Ale chápeme, že to není možné."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz