Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bushův proklínaný poradce Karl Rove vyklízí Bílý dům

  10:59aktualizováno  16:12
Karl Rove stál za Georgem W. Bushem od jeho politických plenek. Pomáhal mu do guvernérského sedla v Texasu i do Bílého domu. Kontroverzní poradce nyní svého "svěřence" opouští a vyklízí kancelář. Domů na jih ho prý žene rodina. Kritikům se uleví: Rove se stihl namočit do mnoha afér.

Karl Rove pomáhal Bushovi dlouhá léta. Pomáhal mu do sedla už při texaských guvernérských volbách před třinácti lety | foto: Profimedia.cz

Rove strávil po boku Bushe dlouhá léta. Už před třinácti lety mu pomáhal při guvernérských volbách v Texasu. Od té doby se spolupráce jen utužila. Bush na Rovea spoléhal a veřejně ho prohlásil za architekta volebních vítězství.

"Myslím, že je ten pravý čas," komentoval Rove svůj odchod v interview pro Wall Street Journal. Z funkce zástupce šéfa prezidentské kanceláře by měl odejít do konce měsíce.

Větší než malé množství průšvihů
S odchodem Karla Rovea mnohým odlehne. Jen málokterý úředník byl opleten tolika politickými skandály a vyvolával tak rozporuplné reakce. O Roveovu hlavu stáli zejména demokraté, kteří požadovali jeho vyhazov už před dvěma lety.

Vladař a jeho Machiavelli. Bush se bude muset se svým dlouholetým poradcem minimálně formálně rozloučit.

Rove se za svou kariéru namočil do mnoha afér. V dubnu vyšlo najevo, že ho federální úřady vyšetřují kvůli e-mailovému skandálu, při kterém docházelo k rozesílání úředních zpráv z nezabezpečených e-mailových účtů, kvůli propouštění federálních státních zástupců a kvůli "nepatřičnému vlivu na rozhodování vlády".

Už dříve se jeho jméno skloňovalo v souvislosti s únikem identity agentky CIA Valerie Plamové do médií. Manžel Plamové Joseph C. Wilson nařkl z vyzrazení právě Rovea, nicméně ten nikdy nebyl obviněn.

V souvislosti s kauzou Plamová byl nakonec odsouzen další vysoký pracovník Bílého domu Lewis "Scooter" Libby (více zde). S ním se Rove setkal mimo jiné v tajné Irácké skupině Bílého domu (WHIG), která vznikla v roce 2002 a měla za úkol vyvolávat dojem, že Saddám Husajn představuje hrozbu pro Spojené státy.

Smutek v Bílém domě
"Je to pro nás velká ztráta," citovaly Washington Post mluvčí Bílého domu Danu M. Perino. "Dál bude jedním z nejlepších prezidentových přátel," ujistila mluvčí novináře.

Prezident Bush údajně chystá s Rovem společné vystoupení. Před odjezdem na jeho ranč v texaském Crawfordu by se měli ukázat na Jižní zahradě Bílého domu.

Roveova politická kariéra začínala v 80. letech v Texasu, kde si založil firmu zabývající se politickým marketingem. Na snímku je společně se svými zaměstnanci. Nápis na plakátu v pozadí – Charizma není vše – dobře vystihuje Roveovu pozici.

Poradce uvedl, že ho k rozhodnutí vedly rodinné důvody. "Vždy je tu něco, co vás zde drží, ale přestože bych rád zůstal, musím to udělat kvůli rodině," prohlásil. Z Washingtonu se chce přestěhovat za rodinou do texaského Ingramu.

Podle interview jde o odkládané rozhodnutí. Rove chtěl odejít už loni, ale poté získali demokraté Kongres a začaly rozepře kvůli Iráku. Údajně rozhodla až směrnice šéfa prezidentské kanceláře Joshe Boltena, podle které by musel odejít buď hned, anebo zůstat až do konce Bushova volebního období v roce 2009.

Pád neokonzervativců

Neokonzervatismus je sice stále relevantní politická síla, ale jeho úpadek je citelný, napsal před několika týdny The Economist. Rezignaci Karla Rovea lze číst právě v tomto světle. Z Washingtonu mizí jeden po druhém muži, kteří výrazně určovali tvář americké zahraniční politiky, ale nakonec končí před hvizdem. "Špatně vyložili zprávy o zbraních hromadného ničení a spojení mezi Saddámem a Al-Kajdou, zpackali válku v Iráku, měli malé zkušenosti s vojenstvím a s arabským světem," napsal týdeník. Největších chyb se prý ale neokonzervativci dopustili na úrovni ideologie. "Mluvili o tom, jak spojí americkou moc s americkými ideály. V Abú Ghrajbu a Guatánamu se ale ukázalo, že moc může tyto ideály korumpovat."


Donald Rumsfeld Donald Rumsfeld – dlouholetý státní úředník sloužil jako ministr obrany už ve vládě Geralda Forda (1975–77). Stejný post zastával ve vládě George W. Bushe. Rumsfeld zodpovídal za plánování vojenských invazí do Afghánistánu a Iráku. V době jeho úřadování došlo k mučení vězňů v Abú Ghrajbu. Brigádní generálka Janis Karpinská, zodpovědná za vězení, v roce 2006 uvedla, že viděla Rumsfeldem podepsaný dopis schvalující mučení vězňů. Bush odvolal Rumsfelda 8. listopadu 2006, den poté, co Demokraté získali Senát.

Lewis Libby přichází k soudu Lewis "Scooter" Libby – v letech 2001–2005 pracoval jako poradce prezidenta Bushe a šéf kanceláře viceprezidenta Dicka Cheneyho. Na své funkce rezignoval poté, co byl obviněn v kauze prozrazení agentky CIA Valerie Plameové. Vládní úředníci měli vyzradit její identitu médiím, aby potrestali jejího manžela Josepha C. Wilsona. Ten tvrdil, že vláda manipuluje s informacemi tak, aby odůvodnila invazi do Iráku. Soud poslal Libbyho na 30 měsíců za mříže a uložil mu čtvrtmilionovou pokutu. Prezident Bush pokutu ponechal, ale nepodmínečný trest změnil na podmínku.

Paul Wolfowitz, prezident Světové banky Paul Wolfowitz - chráněnec Donalda Rumsfelda, jeho náměstek a architekt války v Iráku se "blýsknul" aférou ve Světové bance, v jejímž čele stál od roku 2005. Své partnerce Shize Rizaové, která z banky odešla, zajistil lukrativně placené místo v americké vládní administrativě. Následný tlak Wolfowitz neustál a na post rezignoval. Na jeho místo nastoupil další neokonzervativec – Robert Zoellick. Dnes Wolfowitz působí v konzervativním think-tanku American Enterprise Institute.

Americký viceprezident Dick Cheney Dick Cheney – viceprezident Cheney se o post bát nemusí, ale jeho vliv údajně značně klesl. Stejně tak i jeho popularita. The Economist uvedl, že Cheney je tak nepopulární, že se proti němu protestovalo už i na Brighton Young University, vzoru konzervativní mormonské instituce.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: V Turecku vyprostili letoun, který po přistání sjel na sráz

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek vyzvedli stroj, který sjel před pár...

Na letišti v tureckém Trabzonu ve čtvrtek dva velké jeřáby vyzvedly havarovaný letoun aerolinek Pegasus Airlines, který...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Najdete na iDNES.cz