Bushův projev byl plný rétoriky, ale konkrétních plánů bylo málo

Americký republikán George W. Bush ve čtvrtek večer formálně přijal v poslední den sjezdu své strany ve Filadelfii nominaci na úřad prezidenta pro listopadové volby.
Bush označil Republikánskou stranu za stranu reforem a za počátek nových časů. "Ve své řeči, která se blýskala odhodlanými sliby americkým občanům, rétorikou a řečnickými obraty, ale nepřišel s ničím novým a poskytl jenom málo specifických detailů ohledně svých plánů a cílů," říkají političtí pozorovatelé.

Bush se ve svém třičtvrtěhodinovém projevu s hodnocením politiky demokratického tandemu Clinton-Gore příliš nemazlil. Jasně řekl, že demokraté totálně selhali v několika vůdcovských testech v řadě oblastí – vzdělání, vojenských programech, sociální politice a také morálním vůdcovství. "Svoji šanci demokraté měli. Ale nebyli schopni ji využít a národ vést. My budeme," několikrát důrazně opakoval Bush.

Přímo zesměšnil svého demokratického protikandidáta Al Gorea, když narážel na jeho hodnocení každého republikánského návrhu jako riskantního: "Kdyby žil v době, kdy Edison testoval žárovku, nazval by to pravděpodobně riskantním protisvíčkovým spiknutím, a kdyby byl u zrodu Internetu,…" Delegáti ho umlčeli bouří smíchu.

Bush se prezentoval jako člověk zvenčí, který navrátí politice Washingtonu civilizovanost a důstojnost. "Po všem tom povyku a skandálech, po zahořklosti a nedodržených slibech nyní můžeme znovu začít. Dejte mi mandát a já vás nezklamu," slavnostně prohlásil zatím poslední kandidát v řadě Bushovy politické dynastie.

Konkrétních kroků, které Bush připravuje, se ale v projevu objevilo jen několik. Z domácí politiky zaznamenal největší ohlas jeho plán snížit daně. Slíbil, že do daňové politiky navrátí spravedlnost a prostý smysl.

V oblasti zahraniční politiky, kde je Bush z důvodu nezkušenosti snadno zranitelný a napadnutelný svými oponenty, požaduje výrazné omezení jaderných zbraní. Zavázal se také k rozmístění kontroverzního obranného raketového systému, který Rusko i Čína považují za hrubé porušení smlouvy o omezení protiraketové obrany z roku 1972. Bush prohlásil, že teď není čas na to obhajovat nějaké zastaralé smlouvy, ale na to, bránit americký lid. Svět potřebuje vidět záruku v síle Spojených států a proto by Bush více investoval do armády.

Odmítnutím řady konzervativních stanovisek z minulosti se republikáni chtějí prezentovat jako strana politického středu, aby tak oslovili co nejširší spektrum voličů. Program je umírněnější než před čtyřmi lety, i když opět přichází s požadavkem na všeobecný zákaz potratů.

"Vím, že to bude ještě tvrdý boj, jeden z nejtěžších, " varoval Bush před přílišným optimismem nad vyhranou bitvou. "Cesta nejmenšího odporu je vždy dole pod kopcem. Ale americká cesta vede vzhůru. A tento národ má odvahu a důstojnost a je připravený na změnu," slavnostně dodal. Jeho projev byl zakončen bouřlivým potleskem 2066 přítomných delegátů a poté se řečník i jeho žena Laura téměř ztratili z dohledu, když se ze stropu spustilo na 150 000 balónků a všude létaly konfety.

Životopis G.W.Bushe

George Walker Bush se narodil 6.července 1946 v New Haven v americkém státě Connecticut jako nejstarší ze šesti dětí v rodině pozdějšího prezidenta USA George Herberta Walkera Bushe (1989-1993). Jeho dědeček Prescott Bush byl senátorem za stát Connecticut (1952-1962).
G.W.Bush vyrostl v Texasu. V roce 1968 ukončil bakalářská studia na Yaleově universitě. V letech 1968 – 1973 sloužil jako bojový pilot v pilotní škole texaské Národní gardy, čímž se údajně vyhnul nasazení ve Vietnamu, což popírá. V roce 1975 dokončil studia magisterská studia na Harvardské obchodní universitě.
V roce 1975 začal podobně jako jeho otec podnikat v ropném průmyslu, když založil olejářskou a naftařskou společnost Midland. Jeho podnikání nebylo příliš úspěšné, Bush přišel o mnoho peněz a jeho podnik se spíše stal daňovým přístřeším pro rodinné přátele.
V roce 1977 se oženil s Laurou, pocházející z Texasu, a v roce 1982 se jim narodily dvě dcery – dvojčata Barbara a Jenna. V roce 1978 se stal ředitelem firmy Harken Energy Corp.
Do politiky se Bush poprvé pokusil dostat v roce 1978, kdy neúspěšně kandidoval do Kongresu. V roce 1988 a 1992 byl poradcem svého otce v jeho prezidentských kampaních. Guvernérem státu Texas se stal v roce 1994 a v roce 1998 byl guvernérem zvolen podruhé.
Odrazovým můstkem k postu guvernéra bylo Bushovo zviditelnění a proslavení se v úspěšné transakci baseballového klubu Texas Rangers. V roce 1989 tento klub koupil společně se skupinou zámožných podnikatelů. Do podniku vložil 600 000 dolarů. Zasadil se o to, aby v dalaském předměstí Arlingtonu postavili týmu nový stadion. Poté se stal manažerem – partnerem klubu a když svůj podíl v roce 1998 prodal, vydělal nejméně 15 milionů dolarů.
12.června 1999 oznámil svou kandidaturu k prezidentským volbám v roce 2000. Oficiálně byl jmenován kandidátem Republikánské strany na jejich sjezdu ve Filadelfii ve státě Pensylvanie 3.srpna 2000.
G.W.Bush je prvním texaským guvernérem, který byl zvolen dvakrát za sebou. Provází jej pověst bouřliváka, v mládí měl údajně mnohá milostná dobrodružství, bral drogy a měl problémy s alkoholem, jehož konzumace se vzdal po oslavě čtyřicítky.
Označuje se za “soucitného konzervatistu”. V Texasu prosadil zákaz kouření do 18 let, zaujímá odmítavý postoj k potratům, prosazuje trest smrti. Za jeho guvernérské období bylo v Texasu popraveno 140 vězňů; bývá za to ostře kritizován.
Během své prezidentské kampaně zdůrazňoval své snahy zlepšit vzdělání a zdravotnický systém v Texasu. Snaží se oslovit zejména umírněné voliče a menšiny, které Republikáni v minulých volbách ztratili a přešli k demokratům. Bushův bratr Jeb je guvernérem na Floridě.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue