Bushovi republikáni si podmanili Kongres

  • 61
Republikáni ovládli americký Kongres. Ve volbách získali zpět senátní většinu, kterou ztratili v červnu 2001 poté, co zahynul vermontský senátor James Jeffords. Podařilo se jim také obhájit majoritu ve Sněmovně reprezentantů. Úspěch republikánů znamená vzpruhu pro politiku prezidenta George Bushe. Američané volili také 36 nových guvernérů.

Vítězství republikánů potvrdil zisk senátorského křesla ve státě Missouri, kde demokratická kandidátka Jean Carnahanová v noci uznala, že podlehla republikánskému vyzyvateli Jimu Talentovi.

Republikáni si tak zajistili přinejmenším padesát křesel ve stočlenném Senátu. Rozhodující hlas má v takovém případě předseda komory, jímž je viceprezident - nyní republikán Richard Cheney.

Výsledky všech senátních soubojů nejsou ještě oznámeny. Je však jisté, že demokraté budou mít nadále alespoň 47 senátorů. Mohou tak využívat procedurálních obstrukcí proti republikánským návrhům zákonů.

Naděje demokratů se nenaplnily
Demokraté měli před volbami většinu jednoho hlasu od června 2001 poté, co při leteckém neštěstí v Minnesotě zahynul senátor James Jeffords. Před volbami, v nichž se rozhodovalo o obměně 34 senátorů, si dělali naděje na udržení nebo alespoň posílení většiny v horní komoře Kongresu.

Po začátku sčítání hlasů si vůdce demokratů v Senátu Tom Daschle dokonce pochvaloval voličské zisky strany.

"Země je stále rozdělena. Navíc mnoho lidí zůstalo doma, protože neslyšelo to, co chtělo," řekl agentuře AP senátor Patty Murray, šéf volební kampaně demokratů do Senátu, podle něhož jeho strana nedokázala dát voličům jasný vzkaz v oblastech jako vzdělávání či práce.

Bush je obezřetně optimistický
Ovládnutí Senátu znamená velkou podporu legislativním iniciativám prezidenta George Bushe a jeho administrativy. "Je obezřetně optimistický," popsal Bushovu náladu po oznámení dosavadních výsledků mluvčí Bílého domu Ari Fleischer.

Bushovi se podařilo vzepřít historii - obvykle totiž strana ovládající Bílý dům volby uprostřed funkčního prezidentského období prohrává. Za posledních sto let byl podobně úspěšný jen Franklin Roosevelt v roce 1934 a Bill Clinton před čtyřmi lety. "Prezident Bush a republikáni mění historii," pochlubil se Fleischer.

Republikáni uspěli i v dolní komoře
Američané v úterních volbách hlasovali nejen pro senátory, ale i pro své zástupce ve Sněmovně reprezentantů, která má 435 členů. V dolní komoře Kongresu také uspěli Bushovi političtí soukmenovci.

Podle obvykle přesných prognóz amerických televizí, odvolávajících se na konečné i předběžné sčítání hlasů, si republikáni udrželi většinu. "Získali doposud 225 křesel," oznámila televize CNN.

Prognózy se zakládají na výrazném postupu republikánů v obvodech, které byly považovány za vyrovnané, a na skutečnosti, že některé volební obvody jsou tradičně a skoro vždy republikánské či demokratické.

Prezidentův bratr je opět guvernérem
Úterní volby v USA rozhodovaly také o šestatřiceti nových čelných představitelech amerických států. K nezajímavějším obvodům patřila Florida, kde znovu kandidoval Jeb Bush, bratr prezidenta George Bushe. Soupeřem byl demokrat Bill McBride.

Jeb Bush nakonec svůj duel vyhrál. Poté oficiálně poděkoval voličům a nabídl spolupráci poraženému protivníkovi. Jeho znovuzvolení bylo považováno za test prezidentské popularity George Bushe, který se patrně bude ucházet o prezidentskou funkci v roce 2004.

Jeb Bush děkuje Bohu, že obhájil post guvernéra amerického státu Florida, když porazil demokrata Billa McBridea. Američané ve volbách volili také své zástupce do obou komor Kongresu. (6. listopadu 2002)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video