Demokraté přesvědčivě získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, o Senát se přetahují s republikány. Ed Perlmutter slaví zisk mandátu v Coloradu | foto: Reuters

Bushova samovláda končí, demokraté vyhráli volby

  • 746
Američtí demokraté zvítězili v parlamentních volbách. V dolní komoře, Sněmovně reprezentantů, získali po 12 letech většinu. O vítězi v Senátu se ještě rozhoduje. Výsledek zklamal republikánského prezidenta Bushe. Po zbývající dva roky své vlády bude muset hledat shodu s opozicí.

INFOGRAFIKA:
Volby do amerického Kongresu

ČTĚTE TAKÉ:
Republikáni prohráli i hlasování o homosexuálech a potratech
Demokraté slibují nový směr, který asi sami neznají

Triumf demokratů ve volbách do Sněmovny je už jistý. K získání většiny potřebovali oproti minulému období alespoň patnáct křesel navíc, což se jim bohatě podařilo. V 435členné Sněmovně obsadí mezi 230 a 234 křesly.

"Dnešek je dnem velkého vítězství amerického lidu," radovala se z výsledků demokratka Nancy Pelosiová, která se pravděpodobně stane první ženskou předsedkyní Sněmovny. "Lidé si zvolili nový směr," dodala.

Pro prezidenta George W. Bushe je situace svízelná. Dosud se opíral o republikánskou většinu v Kongresu, ale nyní se bude muset naučit s parlamentem spolupracovat.

Mluvčí Tony Fratto uvedl, že prezident je výsledky "zklamán", ale "ohledně voleb do Senátu je stále optimistický".

Tony Snow, mluvčí Bílého domu, prohlásil, že Bushovo vládnutí se ztrátou podpory v Kongresu nekončí. "Uděláme toho hodně. V energetice, školství, to jsou zřejmé oblasti, ve kterých můžeme pracovat," nastínil Snow Bushův program na příští dva roky.

Nejistý Senát
Ve volbách do Senátu už demokraté tak suverénní nejsou. Rozděluje se 33 z celkové stovky senátorských křesel, ale jen devět ze soubojů slibovalo bitvu na ostří nože.

Aby si zajistili většinu, potřebovali demokraté z této výbušné devítky získat alespoň šest míst. Mají pět, ale o Virginii se svádí lítý souboj. Podle dosavadních výsledků demokraté obsadí nejméně 50 ze 100 senátorských křesel.

Situace ve Virginii je dramatická. Republikán George Allen zaostává za demokratem Jimem Webbem po sečtení 99% okrsků o osm tisíc hlasů. Pokud prohraje, může ještě požádat o přepočítání výsledků. "Volby pokračují," prohlásil Allen.

Pokud by Allen nakonec uspěl, většinu v Senátu by i za stavu 50:50 měli republikáni. Zajistil by jim ji ústavní princip, podle něhož je předsedou Senátu viceprezident USA, jímž je republikán Richard Cheney. Hlas však může použít výhradně při nerozhodných výsledcích konkrétních hlasování v horní komoře.

Obdobně dramatický jako ve Virginii byl i souboj v Montaně. Demokratický senátor John Tester v ní zvítězil o tři tisíce hlasů.

V New Yorku si s protivníky hladce poradila Hillary Clintonová, manželka předcházejícího prezidenta. Na konferenci odmítla odpovědět, zda se chystá i na prezidentské volby.

Zvítězil i Schwarzenegger
Vedle voleb do Kongresu si Američané volili i guvernéry, místní zástupce a hlasovali v místních referendech.

V guvernérských volbách se prosadil známý bývalý herec Arnold Schwarzenegger, který v rámci předvolební kampaně brázdil kalifornské silnice na motorce.

Celkově dominovali demokraté i zde. Podařilo se jim ovládnout šest z dosud republikánských států a z celkových padesáti guvernérů se jich nyní hlásí k demokratům dvacet osm.

Augiášův chlév
Většina Američanů se rozhodovala, koho zvolí, podle celonárodních otázek. Téměř polovina z nich považuje za nejvážnější problém korupci, čtyřicet procent zdůrazňuje problém terorismu, a pro třicet sedm procent je klíčový Irák.

Podle týdeníku The Economist republikáni v těchto bodech spíš zklamali. Symbolem korupce se stala výstavba aljašského mostu pro padesát lidí za 223 milionů dolarů. Straně přitížil špatně zvládnutý hurikán Katrina i problémy v Iráku. Jen pětina Američanů si myslí, že Američané v Iráku vítězí.

The Economist proto soudí, že ztráta většiny straně prospěje a dá jí možnost "vyčistit Augiášův chlév".

Na nižších preferencích republikánů se výrazně podepsal sám Bush. O jeho spíše záporné popularitě svědčí i to, že jeho tvář ve volební kampani používalo sedmdesát dva demokratů. "Kdykoli vidíte Bushe v politické reklamě, můžete si být jistí, že ho tam dal demokrat," napsal The Economist.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video