Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bushová odletěla doprovázet manžela

  18:18aktualizováno  18:18
Manželka amerického prezidenta Laura Bushová ukončila pětidenní návštěvu České republiky a zároveň svou první samostatnou zahraniční cestu. V leteckém speciálu, který se vznesl ze starého ruzyňského letiště, míří do Berlína, aby se připojila k evropské misi svého muže. Podle odborníků byla návštěva Bushové pro Česko přínosem.

"Z Prahy odletěla Laura Bushová kolem 16.30 hodin," sdělilo americké velvyslanectví. První dáma USA bude nyní doprovázet svého manžela a prezidenta George Bushe při jeho návštěvě Německa, Francie, Ruska a Itálie. - více o evropské misi prezidenta USA - ZDE

Experti tvrdí, že návštěva Bushové byla přínosná, různí se však v názorech na míru politického významu její cesty. Zatímco podle politologa Bohumila Doležala a bývalého českého velvyslance v USA Michaela Žantovského neměla přímý politický účel, Petr Lebeda z Ústavu mezinárodních vztahů jí přikládá téměř zásadní politický význam.

Celou návštěvu manželky amerického prezidenta provázely v Praze velmi přísná bezpečnostní opatření. Asi nejpřísnější byla ale právě při návštěvě RFE/RL, jejíž budovu po loňských teroristických útocích hlídají vojáci a policisté s obrněnými transportéry.

Budova stanice, kterou financují Američané, by se totiž mohla stát terčem útoku teroristů. Návštěvníci budovy tak kromě tradičních bezpečnostních rámů a rentgenů museli projít i kontrolou kolem policejního psa.

Bushová vysílala ze Svobodné Evropy
Nad budovou Rádia Svobodná Evropa v Praze hlídkoval vrtulník. Manželka amerického prezidenta Laura Bushová totiž přišla v úterý do studia, aby promluvila ve vysílání určeném Afgháncům. V diskusi se zástupci neziskových organizací v sídle stanice ocenila práci, kterou tyto organizace odvádějí právě při obnově Afghánistánu.

Přestože Bushová není voleným politikem, byla vůbec prvním představitelem Bílého domu, který po rozpoutání vojenské kampaně proti Talibanu a Al-Kajdě promluvil přímo k Afgháncům. Rozhovor bude přeložen do paštštiny a darí, tedy jazyků, kterým Afghánci rozumějí. Podle zahraničních novinářů má vystoupení zřejmě pomoci rozptýlit nedůvěru vůči Spojeným státům zejména ve velmi konzervativních venkovských a horských oblastech Afghánistánu.

Třetí den návštěvy: na Pražském hradě
Manželka amerického prezidenta Laura Bushová navštívila během třetího dne své "tajné" návštěvy Pražský hrad. Přijal ji prezident Václav Havel s manželkou. Kvůli její návštěvě byla pro veřejnost uzavřena katedrála svatého Víta, Starý královský palác a Královská zahrada.

Manželka amerického prezidenta by za Havlovými přijela do jejich soukromé vily. V rezidenci byl připraven pouze aperitiv. Na večeři odjeli do jedné z pražských restaurací. "Byl to dramatik, je to intelektuál. Není to někdo, o kom byste si mysleli, že by se mohl stát prezidentem. Ale on a jeho přátelství a přátelství České republiky jsou pro nás velmi důležité," řekla Bushová podle agentury AP ke schůzce s hlavou českého státu.

Laura Bushová přivezla českému prezidentovi a jeho choti dárky. Pro Havla si připravila vydání slavné hry Smutek sluší Elektře vlastnoručně podepsané autorem, již zesnulým dramatikem Eugenem O'Neilem. Dagmar Havlové přivezla náramek splétaný ze zlatých a stříbrných pramenů ozdobených akvamaríny.

Havlovi měli zase pro Bushovou připravenu skleněnou vázu od prezidentova osobního přítele architekta Bořka Šípka. Menší skleněnou vázu Havlovi připravili také pro Jennu, dvacetiletou dceru amerického prezidentského páru, která první dámu na cestě doprovází.

Dopoledne se Laura Bushová sešla s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. "Bavili jsme se o aktuální předvolební situaci v České republice. Mluvili jsme o česko-amerických vztazích, které ona hodnotí jako velmi dobré," řekl Klaus, který asi půlhodinovou zdvořilostní schůzku nazval ranní kávou.

Česká republika je po Francii a Maďarsku třetí zemí, kterou Bushová na své první samostatné zahraniční cestě navštívila.

PROFIL MF DNES
Kdo je Laura Bushová

Od amerického lidu pro Terezín
Laura Bushová v neděli společně s velvyslancem USA Craigem Stapletonem položila na Národním hřbitově v Terezíně věnec květů k pylonu. Na věnci je bílá stuha s nápisem Od amerického lidu. Bushová sama položila k symbolickému náhrobku kytici květů.

Po celou dobu tryzny a prohlídky Malé pevnosti neučinila žádné veřejné prohlášení, povídala si pouze se svými průvodci a jedné Američance se podepsala do památníku. Ochranka od ní v labyrintu pevnosti držela veřejnost i reportéry v uctivé vzdálenosti. Jeden dvůr po vstupu první dámy uzavřela.

Nedělní večer věnovala hudbě
Manželka amerického prezidenta vyslechla v neděli večer na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro písňový recitál Magdaleny Kožené. První dáma Ameriky usedla, oblečená do modrého kostýmku, ve zcela vyprodané Dvořákově síni Rudolfina na balkoně v prezidentské lóži.

Naslouchala soustředěně, ale vzhledem k nabitému programu o přestávce i s doprovodem koncertní síň opustila. Na její přítomnost upozorňovala pouze nenápadná, ale mimořádná bezpečnostní opatření v budově a řada limuzín a policejních vozů zaparkovaných u Rudolfina.

Bezpečnost především
Laura Bushová přiletěla na svoji první návštěvu České republiky v sobotu v 15 hodin. Prezidentským Boeingem 767 přicestovaly i její dvacetiletá dcera Jenna a početný doprovod.

Její přílet doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Kolona nejméně deseti aut, včetně černé limuzíny s kouřovými skly, se ze starého letiště v Praze - Ruzyni vydala krátce po příletu. Za doprovodu české policie zamířila do americké rezidence v Praze 6 - Bubenči. Po cestě byly vypnuté semafory a omezen provoz z bočních ulic.

Z rezidence Bushová později odjela. Svědkové tvrdí, že ve chvíli, kdy vozidla americké delegace ještě stála před rezidencí, viděli po Praze jezdit velmi podobnou kolonu.

V sobotu podvečer se první dáma Spojených států asi hodinu procházela ve Stromovce. Oblečená byla ve sportovním. Doprovázeli ji americký velvyslanec v Praze Craig Stapleton s chotí a dcera Jenna.

Parkem, který byl plný Pražanů užívajících si teplého sobotního dne, šli téměř bez povšimnutí. Pozornost lidí přitahovala spíše početná americká a česká ochranka a několik pobíhajících novinářů.

Velvyslance USA Craiga Stapletona spojuje s Bushovou příbuzenský vztah: v roce 1971 se
oženil se sestřenicí Bushova otce. V době, kdy stál v čele státu Bush senior, pracoval Stapleton v Bílém domě a rodiny spolu často trávily dovolenou. S Georgem Bushem mladším hrál Stapleton baseball v mužstvu Texas Rangers.

Přísné utajení
Víkendový soukromý program Laury Bushové se z bezpečnostních důvodů tají. Ví se jen to, že se první dáma během svého pobytu setká s prezidentem Václavem Havlem a jeho chotí a navštíví sídlo Rádia Svobodná Evropa.

Americké velvyslanectví nechce rovněž prozradit, kde se první dáma v Praze ubytuje. Její doprovod má podle dobře informovaného zdroje ČTK bydlet v hotelu Intercontinental. Deník Super uvedl, že Bushová by mohla bydlet v rezidenci USA v Bubenči, kam zamířila z letiště.

O tom, že se i Intercontinental chystá na významnou návštěvu, svědčil v sobotu po poledni ruch v okolí hotelu - přítomnost policistů s motocykly a ochranky, která prohlížela zaparkovanou kolonu automobilů včetně černé limuzíny s americkou poznávací značkou.

Prezidentský Boeing 767 přiletěl na pražské ruzyňské letiště z Maďarska.

O bezpečnost Laury Bushové se kromě policie stará početná skupina osobních strážců.

Ze střechy letiště monitorují situaci ostřelovači s dalekohledy.

První dáma Spojených států vystupuje z prezidentského boeingu.

První dáma Spojených států Laura Bushová přiletěla do Česka. Prezidentským Boeingem 767 přicestovaly i její dcera Jenna a početný doprovod.

Manželka prazidenta USA Laura Bushová při kladení věnce u památníku v Terezíně.

Laura Bushová si v podvečer vyšla na procházku do pražské Stromovky v doprovodu Dorothy Walkerové, manželky amerického velvyslance v ČR Craiga Stapletona.

Manželka amerického prezidenta Laura Bushová a premiér Miloš Zeman v Terezíně, kde se zúčastnili Terezínské tryzny.

Václav Havel přijal na Pražském hradě první dámu USA Lauru Bushovou, 20. května 2002

Manželka amerického prezidenta Laura Bushovám (vlevo) poslouchá během návštěvy Pražského hradu první dámu České republiky Dagmar Havlovou, 20. května 2002

Manželka amerického prezidenta Laura Bushová navštívila během třetího dne své "tajné" návštěvy Pražský hrad, 20. května 2002.

Manželka amerického prezidenta Laura Bushová navštívila během třetího dne své "tajné" návštěvy Pražský hrad, 20. května 2002.

Dcera amerického prezidenta Jenna Bushová

První dáma USA Laura Bushová oslovila pražského studia Rádia Svobodná Evropa obyvatele Afghánistánu. Manželka amerického prezidenta je v České republice na pětidenní návštěvě. (21. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal prezident Zeman. Hašek mluvil o puči

V Táboře se 20. ledna setkali stoupenci nové platformy Zachraňme ČSSD, kterou...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz