Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bushova návštěva v klíčových otázkách nic nezměnila

  10:00aktualizováno  10:00
Velká očekávání, vzletná slova, úsměvy. Taková byla návštěva prezidenta George W. Bushe v Česku. Ale jaká je realita v problematických otázkách? Změnilo se po včerejšku něco? V některých ohledech ano, v jiných ne.

Bush odjíždí. V Praze | foto: David NeffMF DNES

SPECIÁL: Bush v Praze

1. Nastal zásadní zvrat v případě radaru?
Ne. Stanoviska jsou stejná v případě Ameriky, prezidenta Klause, premiéra Topolánka i nesouhlasu ČSSD. Ale je zřejmé, že jednání budou směřovat i k dohodě s NATO, což odpůrci základny chtějí. Politické názory jsou jasné, dále se budou vyjasňovat technické záležitosti.

2. Změní se něco v jednání o zrušení víz pro Čechy?
Nezmění. Bude se o tom dál jednat v Kongresu. Bush však vyslovil v Praze přímou podporu zrušení víz, a tím dal určitý závazek, který už nebude moci vzít zpět žádný americký prezident. To znamená, že víza budou zrušena. Otázka je kdy.

3. Ovlivnila Bushova návštěva pozitivně, či negativně české veřejné mínění?
Částečně ano a spíše kladně. Demonstrace proti Bushovi byly chaboučké. Naopak prezident USA při svých vystoupeních působil umírněně a konstruktivně. To by mu mohlo naklonit lidi, kteří o něm mají neutrální mínění (těch není mnoho). Jeho odpůrce nepřesvědčí nic.

4. Změnil se teď Bushův pohled na Václava Klause?
Jenom o maličko. Je známo, že Bush (a také jeho otec) mají poměrně vřelý vztah k Václavu Havlovi, a na tom žádná návštěva u Václava Klause nic nezmění. Půtka o Irák, kterou měl kdysi Klaus s bývalým americkým velvyslancem Craigem Stapletonem, asi nikdy nebude úplně zapomenuta, protože Stapleton je osobní přítel rodiny Bushových. Pozice českého prezidenta se však po včerejšku v Bílém domě určitě vylepšila.

5. Změnil se teď Klausův pohled na George W. Bushe?
To jen těžko. Klaus málokdy mění své letité názory. Bylo však na něm zřetelně vidět, že cítí uspokojení z toho, že první zastávka Bushovy cesty po Evropě vedla do Prahy.

6. Budou teď Češi jinak hodnotit Bushe?
Někteří ano. Zejména projev prezidenta USA na konferenci Demokracie a bezpečnost ukázal, že je to člověk, který vždy bude prosazoval některé principy, ať se děje cokoli. Oproti jeho principům svobody a demokracie lze jen těžko něco namítat, přestože situace v Iráku je velmi neutěšená. Češi však měli možnost vidět (ti, kteří chtěli) i tu Bushovu lepší tvář.

7. Poleví v Česku postupující antiamerikanismus
Zřejmě ne. Postoje jsou v tomto směru velmi vyhrocené a ještě se dále vyhrocují. Jedno však viděla česká veřejnost zcela zřetelně - Bush není žádný krvelačný Belzebub. Zůstane však vděčným terčem svých odpůrců.

8. Může Evropa včetně Česka doufat v změnu americké politiky?
Nikoli. Ať bude v Bílém domě kdokoli, i návštěva Prahy ukázala, že Spojené státy vždy budou hrát svoji velmocenskou roli, i když přece jenom v posledních měsících více hledají shodu ve světě. S novým americkým prezidentem(-tkou) v roce 2009 však velkou změnu nečekejme.

9. Vyjasnil Bush svůj postoj k Rusku, které odmítá radar?
Ano. A to dokonce velmi jasně. „Odmítám být aktérem nové studené války. Držím Rusku a Putinovi otevřené dveře, i když si v některých věcech nerozumíme,“ řekl prezident USA u včerejšího pracovního oběda. V tomto směru byl vstřícný a mohl některé své kritiky uklidnit.

10. Bude mít návštěva nějaký vliv na česko-americké vztahy?
Malý. Tyto vztahy jsou v podstatě velmi solidní a dobré. George W. Bush několikrát v případě Česka u včerejších jednání hovořil o "aktivním partnerství a spojenectví“. Některé jiné země v Evropě hodnotí jinak. V tomto směru byla návštěva pozitivní.

11. Byli čeští politici vůči Bushovi nepřátelští, nebo servilní?
Na nepřátelství nebývá při návštěvách takového formátu obvykle pomyšlení. Servilitu těžko měřit, nicméně výrok premiéra Topolánka, že spojovat otázku víz a radaru "je nedůstojné“, jí hodně zaváněl. Jistěže nejsou víza a radary oddělené nádoby, ale vznášet na USA dotaz, jestli by v případě českého souhlasu s radarem nemohli Američané proces zrušení víz uspíšit, je zcela legitimní.

12. Čím si Bush mohl českou veřejnost získat?
Mohl například místo na konferenci před vybranými hosty vystoupit na veřejném prostranství. Potíž byla zřejmě v obavách z bezpečnosti - po pokusu o atentát na Bushe předloni při jeho vystoupení na náměstí v gruzínském Tbilisi se Bushova ochranka jen velmi nerada pouští do tak riskantních bodů programu. Bush však mohl učinit i jinou věc: při jediném veřejném vystoupení před novináři po schůzce s Klausem a Topolánkem dát šanci zástupcům médií, aby mu položili otázky. To neučinil.

13. Co se naopak asi Bushovi zamlouvalo v Česku?
Chutnal mu oběd. Při uvítací ceremonii si takřka podupával v rytmu dechovky hrané Hradní stráží. A jistě byl rád, že za branami Hradu nedemonstrovaly tisíce jeho odpůrců. To ho čeká až v Německu.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz