Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bushova fenka má narozeniny a učí se číst

  9:24aktualizováno  9:24
Miluje cheeseburgery a kreslené Kačery z Kačerova. Ráda stepuje nebo si hraje s kočkou Willie. Bydlí ve Washingtonu na Pennsylvania Avenue 1600. Ano, v Bílém domě. Miss Beazley Bushová, skotská teriérka, které má dnes třetí narozeniny.

Psi (a kočky) patří k Bílému domu úplně stejně jako prezidenti, viceprezidenti či první dámy. Současný šéf Ameriky vlastní kromě Miss Beazley ještě sedmiletého Barneyho, rovněž skotského teriéra. A k nim černou kočku Indii neboli Willie neboli Kitty.

Miss Beazley chce umět číst
O image Bushovy zoo pečuje celý tým odborníků. Oba psi mají kupříkladu životopisy na stránkách Bílého domu. Z nich je možné se dozvědět, že Miss Beazley se chce naučit číst anebo že Barney je od roku 2002 příležitostným hercem.

Miss Beazley (vpředu) a Barney Bushovi

Vždy o Vánocích (či jiných příležitostech) totiž vzniká pod značkou "BarneyCam" krátký, zhruba desetiminutový film, v němž hlavní role náleží právě psům a kočce Bushovým. Ve vedlejších rolích: George Bush, Laura Bushová, Karl Rove, Tony Snow či Lynne Cheneyová, viceprezidentova manželka. A také celá řada ministrů a zaměstnanců Bílého domu - od strážců až po šéfkuchaře.

Filmy mají vždy jednoduchou zápletku a kromě krátkých dialogů jsou plné záběrů na prezidentské "smetáky", kterak se po Bílém domě honí za červenými vánočními ozdobami. Na konci pak celí znavení sedí na sofa s Laurou Bushovou, jež přeje Američanům i zbytku
světa šťastné Vánoce.

Barneyho večírek
Příklad? Film z loňských Vánoc nazvaný "Barney's Holiday Extravaganza". Hlavním hrdinou je tentokrát Barney, Miss Beazley mu jen sekunduje. Sedmiletý teriér chce uspořádat vánoční představení, na které ale nedostane peníze, a tak je mu doporučeno, aby byl "kreativní".

Barney uspořádá taneční konkurz, jehož se účastní třeba ministryně školství Margaret Spellingsová nebo páníčkův (dnes už bývalý) poradce Karl Rove. Margaret neuspěje, Karl se raduje.

Přípravy Barneyho zmáhají, čehož si všimne Laura Bushová a doporučí mu, aby si na pomoc přizval Miss Beazley a Kitty. Představení dopadne dobře. A pak už jen sofa, první dáma a přání šťastných a veselých.


Předloňská zápletka zase spočívala v tom, že Barney (o němž George Bush mimochodem prohlásil: "Je jako syn, kterého jsem nikdy neměl) žárlí na pozornost, jíž se dostává jeho mladší sestře. Pomstí se tak, že sebere dárky pro Miss Beazley a poschovává je po domě. O čemž se doslechne prezident, pozve si psíky do Oválné pracovny a povykládá jim o smyslu Vánoc.

Hýčkání psů je standard
Američané na psí téma slyší. O Barneym a Miss Beazley se říká, že jsou nejrozmazlovanějšími psy v zemi. Proti tomu by se však většina amerických pejskařů nejspíš ohradila. Hýčkání psů je prostě standard.

Bílý dům už desítky let nebyl bez psa anebo kočky. George Bush přišel s fenkou anglického springeršpaněla Spot, k níž později přibyl Barney. Spot zemřela v únoru 2004.

Spot Bushová

Bushův předchůdce Bill Clinton měl hnědého labradora Buddyho, Bush starší zase springeršpaněly Millie a Rexe.

A ještě před nimi tu byli třeba Lucky Reaganová, Him a Her Johnsonovi, Pushinka Kennedyová (dárek Nikity Chruščova Kennedyho dceři Caroline), Heidi Eisenhowerová, Mike Truman, Fala Rooseveltová a mnoho, mnoho dalších.

Přijde jiný páníček
Miss Beazley Bushová oslaví v Bílém domě ještě příští
narozeniny. O pár týdnů později už si ale bude muset sbalit kufry. Jejího páníčka nahradí nějaký cizí páníček. Nebo panička.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz