Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bushova Amerika je pryč. Západ to neposílí

  1:00aktualizováno  1:00
Kdyby se uskutečnil průzkum, zda je George W. Bush lepší než třeba diktátor Saddám Husajn, v mnoha zemích světa by vyšlo, že není. Dokonce i v některých evropských státech. Bohužel. Ale Západ se plete. Odchod Bushe a příchod Baracka Obamy euroatlantickou civilizaci dlouhodobě neposílí. Jsou to plané naděje.

Barack Obama vyprovodil po svém projevu George Bushe s manželkou k vrtulníku, kterým bývalý prezident odletěl do Texasu. | foto: Reuters

Jistě, z Bushe už budou mít mnozí navždy srandu za jeho slovní zkomoleniny, za jeho někdy nesmyslné formulace. Ano, byl skvělým a výživným terčem posměchu. Bývalý americký prezident se také mýlil a zdůvodnění války v Iráku, kde měly být a nenašly se zbraně hromadného ničení, bylo zavádějící. Jenže svržení Saddáma bylo naopak jednou z nejlepších zpráv desetiletí.

Také v tom podstatném nebyl George W. Bush špatným prezidentem. A už vůbec nepatřil mezi ty nejhorší v USA, jak si asi myslí veřejnost a jak to papouškují někteří novináři. A co je to podstatné? Bush se v mnoha věcech přesně držel toho, na čem je Amerika, Severoatlantická aliance, Evropa, tedy naše civilizace, tak dlouho závislá.

Někdy Bush frázovitě hovořil o tom, že nejdůležitější je udržení svobody nejenom na Západě, ale její rozšíření všude tam, kde je to možné. Dokonce to činil (někde i vojenskou silou) i tam, kde se to zdá nemožné – například v Afghánistánu, Iráku nebo v Číně.

Mohl to říkat, protože velké totalitní či ještě nedostatečně demokratické země, jako jsou právě Čína, ale i Rusko, dopřávají sluchu jen tomu silnému. Jen tomu, který je dokáže k něčemu donutit a který je dokáže ovlivnit. Nebuďme naivní, tím někým není a ani nebude Evropská unie. Ta si na to stále jen hraje. Tím někým, za bývalého komunistického režimu se mu hezky říkalo "světový četník", jsou dnes pouze Spojené státy americké.

Bohužel se zdá, že posledním prezidentem USA, který prosazoval dominantní postavení Ameriky ve světě, byl právě George W. Bush. Barack Obama přináší změnu. Dovolím si tvrdit, že pro svět, tedy i pro Česko, to může být změna, které budeme v budoucnosti litovat. Ne, koloběh světa nezměníme a to, že Čína, Indie, Brazílie a další země získávají stále větší vliv nejenom ve svém okolí, ale i po celém světě, je fakt.

Dominance Ameriky, která kdysi "zničila" dominanci Evropy, se stane věcí minulosti. Otázkou ale je, proč něčemu takovému napomáhat, proč tento proces (podle mnoha odborníků skutečně nevyhnutelný) ještě urychlovat. Není to pro nás ani výhodné a ani správné.

Barack Obama sklízí skandovaný potlesk, protože se chce s každým domluvit a s každým jednat jinak než Bush. Je produktem okamžiku. Svět volá: Změnu! A hned! Jaké to bude mít důsledky za dvacet let, málokoho zajímá. Jak to chce ovšem "hrdina dneška" udělat? Skutečně si myslí, že se s radikálními islamisty dohodne? A kde by pak tito lidé vzali nepřítele? Vždyť kdyby se domluvili s "ďáblem" (jinak o USA nehovoří), tak se jejich legitimita, kterou uznává veřejnost mnoha muslimských zemí, ztratí. To rozhodně nemají v úmyslu.

A že by Obama přesvědčil Írán či Čínu, aby rychle zakormidlovaly k břehům s názvem svoboda? Nemají důvod to udělat. A neudělají.

Západní civilizace jako taková se sama potýká s destrukcí, která nemá obdoby. Zejména liberální Evropa rozmělňuje téměř všechny základy, na kterých oba břehy Atlantiku stojí. Teď bude mít ještě pomocníka – Baracka Obamu. Západ zatratil Bushe. Zatracuje tím ale i ideje, ze kterých sám vyrostl. Je to chyba. Většina však chce změnu. Budiž změna...Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Najdete na iDNES.cz