Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush zvítězil, Gore se vzdává

  0:05aktualizováno  0:05
Nový, 43. prezident Spojených států se jmenuje George Walker Bush junior. Po osmi letech vlády demokratů se tak do Oválné pracovny Bílého domu dostane republikánský prezident.
Dvojnásobnému guvernérovi Texasu zajistil Bílý dům středeční rozsudek Nejvyššího soudu USA a poslední vstup viceprezidenta Ala Gorea do volební kampaně - jeho oznámení, že odstupuje z boje. Projev Ala Gorea se očekával v dnešních ranních hodinách středoevropského času. Oficiálně Bushovo vítězství stvrdí volitelé v pondělí.

Po 36 dnech od volebního dne tak končí nejdramatičtější, nejdelší i nejdražší volby amerického prezidenta v moderní historii.

Čtěte glosu k tématu ZDE.

"Je dobojováno," uvedli ve středu dva přední poradci z viceprezidentova týmu.

Zároveň předseda Goreovy kampaně William Daley konstatoval, že viceprezident ukončil činnost svých výborů na Floridě a promluví k Američanům v televizním projevu. Po Goreově projevu má promluvit k národu i George Bush.

Rozhodnutí soudu uzavřelo Goreovi cestu

Federální soudci v rozhodnutí konstatovali, že ruční prověrka sporných volebních lístků byla protiústavní, protože porušovala zásadu rovného a stejného zacházení. Pět z devíti soudců, tedy těsná většina, upozornila, že přepočítávání hlasů nemůže být součástí jakéhokoli nového právního řešení, protože ho nelze provést před 12. prosincem, tedy termínem, kdy mají být jmenováni floridští volitelé.
Gore učinil své rozhodnutí dvanáct hodin poté, co ve středu ráno středoevropského času vyneslo svůj dlouho očekávaný verdikt devět soudců Nejvyššího soudu USA. Tento soud, rozdělený podobně jako celé Spojené státy, hlasy pěti ku čtyřem zamítl Goreovu žádost o přepočítání nejasných volebních lístků na Floridě.

Tím se fakticky Goreovi uzavřela cesta k tomu, aby smazal Bushův náskok 537 hlasů na Floridě a tím i Bushovo celkové vítězství. Pro oba totiž bylo klíčové získat 25 volitelských hlasů za Floridu, aby dosáhli i většiny, nejméně 270 hlasů, ve volitelském sboru. Až dosud měl Gore 267 volitelů, Bush 246. I když celkově předčil viceprezident Bushe o více než 300 000 hlasů, v nepřímých volbách rozhodují o prezidentovi volitelé.

G.W.B.: Mám měkké srdce
Jeho první úkol - opět spojit zemi

Když soudci v úterý po 22. hodině (středa 06.00 hodin SEČ) dali médiím k dispozici rozhodnutí Nejvyššího soudu, nastal v éteru zmatek. Pro nikoho nebylo jednoduché rychle se orientovat v 65 stranách těžké právnické mluvy.

Jejich výsledný efekt, přes nejednotnost stanovisek jednotlivých soudců, však v podstatě určil nového prezidenta USA tím, že prakticky zamezil přepočítávání hlasů na Floridě.  

Oficiální výsledky z hlasování sboru volitelů se vyhlašují na společné schůzi obou komor Kongresu 6. ledna. Nezíská-li žádný z kandidátů většinu hlasů, volí prezidenta ze tří nejúspěšnějších kandidátů Sněmovna reprezentantů absolutní většinou, a to tak, že všichni členové jednoho státu mají jeden hlas. Zvolený prezident se ujímá úřadu 20. ledna.

Nejjednoznačněji formuloval své výhrady k verdiktu nejstarší člen Nejvyššího soudu osmdesátiletý John Stevens. "I když se snad nikdy nedozvíme s naprostou jistotou totožnost vítěze letošních prezidentských voleb, totožnost prohrávajícího je dokonale jasná - je jím důvěra národa v soudce jako nestranného strážce vlády zákona," napsal ve svém odmítavém komentáři k rozhodnutí většiny.

Názorové tábory nezmizely
Na jednu stranu Američané přijímají s ulehčením, že maratonské volby jsou zřejmě již u konce, avšak nekončí tím jejich rozdělení na dva vášnivě protichůdné tábory. Tyto pocity zaznívají jak v tisku, tak mezi jednotlivci.

"Rozhodnutí stálo značnou cenu na veřejné důvěře a tradici spravedlivých voleb. Ještě dlouho se bude na tyto volby pamatovat jako na ty, které byly rozhodnuty konzervativním Nejvyšším soudem ve prospěch konzervativního kandidáta," napsal například ve středu list The New York Times. "Sčítání lístků na Floridě by mohlo přinést úplně jiný výsledek," uvedl tento přední deník, který ještě před volbami podpořil kandidaturu viceprezidenta.

"Není to legitimní prezidentství. George Bush by měl mít pocit viny, pokud se prezidentem stane," citovala například agentura AP nemocničního úředníka Dana Greenwaye z Buffalo.

Úplně jiný názor má třiasedmdesátiletá Stella Lukasová z Newarku. "Myslím, že Bush je ten největší muž, který kdy kráčel po Zemi," tvrdí tato paní, která jinak ve svém životě vždy volila demokraty. "Přeji dlouhý život těm pěti soudcům, kteří to celé ukončili." U mnohých lidí, přes stranické preference, však převládá ulehčení, že všechen chaos už je snad za nimi. "Jsem jen rád, že to skončilo," uvedl za mnohé David MacLeod, pojišťovací úředník, z Hartfordu.

Drama po dnech
8. listopad - 8.16 hodin SEČ - hlavní americké televizní sítě oznamují, že Bush zvítězil ve volbách
- 8.30-9.30 - Gore připouští v telefonátu Bushovi, že byl poražen, pak odvolává svou prohru a říká Bushovi, že "okolnosti se změnily"
- 9.40 - televize opravují předešlou zprávu s tím, že výsledky z Floridy nejsou ještě úplné
9.-15. listopad objevuje se řada nesrovnalostí na Floridě - někteří voliči dali hlas omylem kandidátovi Reformní strany namísto Goreovi, tisíce lístků stroje vyřadily jako neplatné atd.; zahájeno několik soudních pří, kdy tábor demokratů požaduje, aby byl přepočítán každý sporný hlas a zjištěn skutečný úmysl voliče, zatímco republikáni tvrdí, že se mění pravidla uprostřed hry
16. listopad floridský Nejvyšší soud odmítá Bushovu žádost zastavit ruční přepočítávání v převážně demokratických okrscích
21. listopad Nejvyšší soud Floridy rozhoduje, že přepočty mohou pokračovat a jejich výsledky lze začlenit do závěrečných
26. listopad vítězem na Floridě oficiálně potvrzen Bush s náskokem 537 hlasů asi ze šesti milionů
4. prosinec Nejvyšší soud USA ruší rozhodnutí Nejvyššího soudu Floridy o ručním sčítání, vrací zpět kauzu na Floridu
8. prosinec nadějný zvrat pro Gorea, když Nejvyšší soud Floridy povoluje další ruční přepočítávání hlasů
9. prosinec jen pár hodin poté, co bylo na Floridě zahájeno další kolo přepočítávání nejasných lístků, Nejvyšší soud USA na žádost Bushova týmu pozastavuje tyto přepočty
11. prosinec Nejvyšší soud USA vyslechl ústní argumentaci obou soupeřících táborů
13. prosinec Nejvyšší soud USA vrátil spor mezi Bushem a Gorem o přepočítávání hlasů zpět k dalšímu posouzení na Floridu a fakticky tím zastavil ruční prověrku hlasů. Gore se rozhodl odstoupit z volebního soupeření s Bushem

Nejvyšší soud amerického státu Florida vydal 12.prosince v Tallahassee rozhodnutí, kterým zamítl žádost zástupců Demokratické strany na vyřazení všech sporných hlasovacích volebních lístků v obvodech Martin a Seminole. (ČTK 12.prosince 2000)

Demonstrant s nápisem KONEC prochází zástupem shromážděným před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu, který má rozhodnout o osudu ručního přepočítávání hlasů na Floridě a tudíž eventuálně i o budoucím prezidentovi. (Reuters 12.prosince 2000)

Stoupenci Ala Gorea a George Bushe bouřlivě diskutují 11. prosince před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu, kde v pondělí proběhlo slyšení obou stran ohledně přepočítávání sporných hlasů na Floridě. Verdikt federálního soudu se očekává v úterý. (ČTK 12. prosince 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...Najdete na iDNES.cz