Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush vytáhl do boje a chce přitvrdit

  8:54aktualizováno  8:54
Johnu Kerrymu a Johnu Edwardsovi, demokratickým uchazečům o Bílý dům, končí zlaté časy. Volební Amerika už přestala patřit výhradně jim. Svoji kampaň zahájil prezident George Bush a ihned oznámil, že přitvrdí hru.

PŘÍLOHA iDNES
Primárky 2004
fotografie * profily
interaktivní mapa

Současně nezávislý kandidát Ralph Nader v pondělí potvrdil, že svoji účast v boji, jíž může nabourat demokratické pozice z boku, myslí smrtelně vážně. - více zde

George Bush zahájil kampaň projevem v noci na středu. Podle očekávání před Sdružením republikánských guvernérů vykreslil své budoucí protivníky jako politiky, kteří jen chtějí zvýšit daně a neuměli by vést Ameriku ve válce proti terorismu.

"Naši protivníci nedávají moc na výběr, pokud jde o strategii války (proti terorismu) nebo politiky ekonomického rozvoje. Dosud jsme mohli vidět jen hodně hořkosti a stranického hněvu," prohlásil Bush.

Prezident zaútočil také přímo na Kerryho s tím, že nezaujal jasné stanovisko k mnoha záležitostem. Ironicky uvedl, že u tohoto "massachusettského senátora" se snoubí různorodé a často protichůdné názory.

V projevu, který je podle Bílého domu "novou etapou ve volebním boji", Bush představil hlavní témata pro letošní volby. Zdůraznil, že existuje zcela jasná volba ve dvou hlavních oblastech. Tou první je ekonomické zotavení Ameriky a tou druhou válka proti terorismu.

"Prezidentské volby budou pro Američany volbou mezi Amerikou, která vede jasně a sebevědomě svět, nebo Amerikou, která postrádá rozhodnost tváří v tvář nebezpečí," uvedl Bush.

Bushovi poradci už předem sdělili, že Bush ve své řeči udělá jasný rozdíl mezi daňovými úlevami, jež pomohly ekonomice, a zvýšením daní, které by zemi vrhlo zpátky.

V proslovu prezident hovořil také o tom, jakým způsobem chce držet terorismus v defenzívě, a jak hodlá rozšiřovat hranice demokracie. Celkové vyznění projevu? Současná administrativa je připravena vést zemi další čtyři roky.

Podle manažera Bushovy kampaně Kena Mehlmana, jenž hovořil s agenturou Reuters, projev znamená začátek agresivnější taktiky. Bush se nyní hodlá více a aktivněji bránit útokům demokratů.

Tato změna přichází ve chvíli, kdy se Bush propadá v průzkumech veřejného mínění tak, že by ho dnes porazili oba demokratičtí uchazeči. Dokonce uvnitř republikánské strany sílí kritika, že Bushova kampaň je chabá a že prezident se nechá vláčet svými protivníky aniž by jim odpovídal.

Bushovi lidé v pondělí oznámili, že v televizích kupují vysílací čas pro první salvy televizních reklam. Jejich hlavním poselstvím má být "pozitivní vize Bushova prezidentství" a budou odvysílány 4. března. Mají překrýt dojem z hlavních demokratických primárek, jež se budou konat o dva dny dříve.

Prezident USA George Bush se zdraví s kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem na shromáždění republikánských guvernérů ve Washingtonu, kde zahájil kampaň za znovuzvolení do Bílého domu. (23. února 2004)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz