Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush volá po silné alianci

  9:18aktualizováno  9:18
Krakov - Přes rozpory uvnitř NATO a nesouhlas některých aliančních partnerů kvůli ozbrojené intervenci v Iráku zůstávají Spojené státy naprosto oddány myšlence 'silné Severoatlantické aliance'. Při návštěvě polského Krakova to prohlásil americký prezident George Bush.

"Jen silná a jednotná aliance může zajistit naši bezpečnost, svobodu a podílet se udržování míru ve světě," řekl Bush na nádvoří krakovského hradu v projevu, který sám označil za další krok k uklidnění vztahů mezi Evropou a USA, otřesených kvůli válce v Iráku.

Bush přijel o víkendu na návštěvu Polska, především kvůli oficiálnímu poděkování Varšavě za přímou vojeskou účast a podporu ve válce proti iráckému režimu Sadáma Husajna.

Americký prezident uvedl, že každá země stála "před těžkým rozhodnutím, zda souhlasit s použitím vojenské síly k nastolení míru v Iráku".

Diskuze o použití síly či její kritika patří ke zdravým principům, ačkoliv alianční spojence rozdělila, poznamenal Bush především ke dvěma zemím - Francii a Německu, které patřily mezi největší odpůrce ozbrojeného svržení Husajnova režimu.

"Naše aliance svobody dnes čelí novému nepříteli, smrtelné kombinaci teroristických skupin a zločinců, kteří chtějí získat zbraně hromadného ničení," konstatoval Bush a vyzval všechny alianční partnery ke společné obraně svobodného světa.

Americký prezident v projevu rovněž upozornil, že by evropské země měly více investovat do obrany. Evropa podle něj musí překlenout propast, která dělí evropské armády od americké. "NATO musí být připraveno utkat se s hrozbami naší doby," prohlásil Bush s tím, že aliance by v budoucnu měla hrát daleko větší roli při ochraně míru ve světě.

Jak dodal, zasáhnout musí umět NATO i za hranicemi své obvyklé evropské působnosti, tak jako v případě připravovaného převzetí mírové mise v Afghánistánu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz