Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush slíbil boj proti vízům, poděkoval za spojenectví

  9:45aktualizováno  13:21
Americký prezident George Bush jednal na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. Ocenil český podíl na vojenských misích a slíbil, že se zasadí za zrušení víz. Vyzval Rusy ke spolupráci v otázce radarové základny, která prý nemíří proti nim.

Prezident Bush má podporu České republiky, řekl prezident Klaus. | foto: Reuters

"Jsme rádi, že prezident Bush navštívil naší zemi. Je to první americký prezident, který navštívil Českou republiku dvakrát," zahájil tiskovou konferenci Václav Klaus. Návštěva je podle něj potvrzením dobrých vztahů obou zemí.

"Prezident Bush má podporu České republiky," vyjádřil Klaus vztah Česka k roli Ameriky ve světě. Bush na oplátku ocenil nasazení českých jednotek v Iráku a Afghánistánu: "Děkujeme, že jste našimi spojenci v boji s extremisty."

Ve věci základny si rozumíme
Hlavním tématem jednání byla bezesporu výstavba radarové základny. Bush zdůraznil, že se jedná o čistě defenzivní systém, který není namířený proti Rusku, ale proti takzvaným darebáckým státům.

"Studená válka je pryč. Rusko není nepřítel," prohlásil americký prezident a vyzval svůj ruský protějšek Vladimira Putina, aby se na projektu aktivně podílel.

Česká strana dala najevo, že proti základně nic nemá. "Myslím, že si v tom rozumíme," uvedl Klaus.

Bush uznal, že Češi jsou vízy unavení
Na tiskové konferenci, po které nebylo možné klást otázky, se řešilo i téma vízové povinnosti. Bush slíbil, že se zasadí o její zrušení. "Vím, že Češi jsou už unavení a chtějí, aby se to stalo."

Český prezident připustil, že zrušení víz by vylepšilo už tak dobré bilaterální vztahy. Premiér Topolánek ocenil Bushovu snahu, ale zdůraznil, že nejde o handl základna za víza. "Tyto věci probíhají paralelně," prohlásil.

Bush zmínil i otázku lidských práv a ocenil, jakou roli Česká republika v této oblasti hraje. "Oceňuji, že česká vláda podporuje disidenty v Bělorusku nebo na Kubě," řekl.

Čekání na Bushe
Čekání na nejmocnějšího muže skončilo v deset hodin. Na Hradčanech se objevila prezidentská kolona s prominentními hosty.

Georgi Bushovi vyšel vstříc český prezident i členové vlády. Po krátkém povídání se Klaus a Bush vydali k čestné stráži. Nejdříve zazněly hymny obou států, americký prezident přiložil ruku na hruď.

Pak už zazněl prvním nádvořím Pražského hradu hlas prezidenta Bushe. "Vojáci, nazdar!" zvolal česky. "Zdar!" uslyšel od vojáků.

Oba politici i se svými ženami si stoupli na stupínek, z kterého sledovali přehlídku Hradní stráže i hudby Hradní stráže. Laura Bushová se lehce zavěsila do svého muže a prohodila s ním několik slov.

Ministr Schwarzenberg pokuřoval dýmku
Zpravodajové iDNES.cz i MF DNES hlásili, že na Hradě už bylo rušno dlouho předtím. Postupně přijížděli jednotliví ministři, k vidění byl také velvyslanec Česka v USA Petr Kolář s manželkou.

Nervozita byla cítit mezi členy Hradní stráže, kteří se na slavnostní vítání chystali dlouho dopředu. "Hlavně jsem jim radil, aby dbali na pitný režim," upozorňoval už dříve jejich velitel.

Také těsně před příjezdem amerického prezidenta si zkoušeli některé povely.

Nejklidněji působil ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který potahoval ze své dýmky.

Samotné prostranství před Hradem je zcela prázdné, s výjimkou velkého množství policistů a novinářů. Nikdo jiný do těchto míst nemá povolený přístup, turisté musí čekat, až přísná bezpečnostní opatření skončí.

Také po trase od hotelu Hilton - kde Bush zřejmě spal - až po Pražský hrad není téměř nikoho vidět. Kolona s prezidentem, která vyrazila od hotelu čtvrt hodiny před desátou, tak projížděla naprosto prázdnými silnicemi.

SPECIÁL: Bush v Praze

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Silné sněžení bude trvat až do večera, Českem se prožene i silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Najdete na iDNES.cz