Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush slaví sto dnů v Bílém domě

  17:00aktualizováno  17:00
Georg Bush mladší oslavil 100 dnů v Bílém domě. Již v sobotu ho povzbudili výsledky průzkumů veřejného mínění, podle nichž jeho dosavadní práci hodnotí kladně 56 až 63 procent amerických voličů. "Začali jsme dobře," pochválil se republikánský šéf Bílého domu v rozhlasovém projevu. Ekologové jsou však z něj zděšeni.

Také viceprezident Dick Cheney a další přední představitelé Bushovy administrativy vzali v neděli útokem oblíbené televizní diskusní pořady, aby dosvědčili řadu úspěchů, které jejich šéf zatím dosáhl na politickém nebi.

Ekologové a zástupci demokratické strany však namalovali podstatně temnější obraz Bushových 100 dnů u moci. Pochyby vzbudilo také několik Bushových rozhodnutí ohledně Koreje, Blízkého východu a Číny.

Šéf prezidentské administrativy Andrew Card zdůraznil, že Bushovým největším úspěchem byla změna kultury v americkém hlavním městě. "Civilnost se vrátila zpět do Washingtonu... a to znamená, že můžeme pracovat pro americký lid," řekl Card v televizi CBS.

"Nemyslím, že to je až tak dobře," oponoval mu vůdce demokratů ve Sněmovně reprezentantů Richard Gephardt ze státu Missouri. "I přesto, že prezident Bush má vlastní standardy... nepřizpůsobil se... Je tady podstatně více civilnosti, než je zapotřebí," dodal.

Podle průzkumu veřejného mínění popularitu Bushovi přineslo jeho úsilí prosadit snížení daní, které podle stávajících signálů zřejmě skončí v Kongresu úspěchem. Také postoj jeho administrativy při jednání s Pekingem v případě vynuceného přistání amerického špionážního letadla na čínském území přineslo šéfovi Bílého domu i přes rozpaky demokratických politologů pozitivní ohlas veřejnosti.

Ekologové jsou zděšeni
Zato rozhodnutí na ekologickém poli vynesla Bushovi pískot ochránců přírody, obyčejných Američanů i evropských spojenců. Řada ekologických skupin vyděšená předtuchou, že prezident by mohl mít daleko větší slabost vůči průmyslovým gigantům, než očekávala, zaktivizovala "zelené" politické spektrum, které vzápětí přisoudilo Bushovi přezdívku "Toxický Texasan" nebo "nejhorší prezident-ekolog všech dob". Téměř 20 amerických organizací pro ochranu životního prostředí zahájilo v polovině dubna televizní kampaň proti ekologické politice prezidenta Bushe.

Ekologové odsuzují zvláště jeho rozhodnutí nestanovovat závazné omezení emisí oxidu uhličitého a nenařizovat snížení přijatelné úrovně arzénu v pitné vodě. Ochránce životního prostředí také znepokojuje Bushovo odhodlání umožnit těžbu ropy a plynu na chráněném území na Aljašce. Podle jejich názorů ani nedávná energetická krize v Kalifornii není dostatečným důvodem k rozšíření vrtů a devastaci přírodních parků.

Rozpaky vzbudilo i rozhodnutí o Tchaj-wanu
Kontroverzním názorům se nevyhnula ani Bushova zahraniční politika. Rozpaky vzbudilo především jeho rozhodnutí prodat Tchaj-wanu, který Čína považuje za svoji odpadlickou provincii, zbraně v hodnotě zhruba čtyř miliard dolarů. Ještě silnější kritika se snesla na Bushe za jeho prohlášení, že USA "podniknou cokoli, aby pomohly Tchaj-wanu ubránit se". Peking okamžitě varoval, že prodej zbraní ostrovanům by mohl zničit čínsko-americké vztahy.

Bush se vzápětí pokusil zmírnit své prohlášení ohledně připravenosti americké armády pomoci při obraně Tchaj-wanu. Odborníci však přiznali, že prezident svým vyjádřením překročil problematickou hranici. Varovali, že Peking z obavy přes spojenectvím Tchaj-wan-USA ještě posílí vazby na dříve proklamované strategické spojenectví Čína-Rusko, jehož tmelícím materiálem a jediným skutečným pilířem je odpor vůči americké dominanci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nepřivírejte oči nad špinavými penězi z Ruska, žádají poslanci Mayovou

Pobočka britské banky HSBC v centru Londýna.

Vlivná komise britského parlamentu dnes vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských...

Na předměstí Marseille stříleli ozbrojenci, policie vyloučila terorismus

(Ilustrační snímek)

Policie v pondělí odpoledne zasahovala v problematické čtvrti jihofrancouzského města Marseille. U kulturního střediska...

Zkáza škorpióna. Potopení jaderné ponorky USA dodnes zůstává záhadou

Ponorka USS Scorpion na archivním snímku

Zkáza USS Scorpion se zapsala do dějin jako třetí nejtragičtější katastrofa ponorky v poválečné éře. Americký stroj...

Najdete na iDNES.cz