Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush sestavil pestrobarevnou vládu

  20:14aktualizováno  20:14
Nový americký prezident George Walker Bush, který se ujal úřadu 20. ledna, se obklopil zástupci různých etnických a minoritních skupin, obou pohlaví i opozičních demokratů. V jeho vládním kabinetu zasednou nejenom tři ženy a jeden demokrat, ale také ministři asijského, arabského, latinskoamerického a afrického původu. Jmenování nových ministrů podléhá schválení Senátem.

Kdo zasedne v Bushově vládě?
Úřad viceprezidenta bude vykonávat devětapadesátiletý Richard Cheney, který v administrativě George Bushe staršího (1989-1993) zastával úřad ministra obrany. V polovině 70. let byl,  za vlády prezidenta Geralda Forda, personálním šéfem Bílého domu a poté byl deset let poslancem Sněmovny reprezentantů za stát Wyoming.

Ministrem zahraničí bude třiašedesátiletý Colin Powell. Generál ve výslužbě byl v letech 1987 - 1989 poradcem prezidenta Ronalda Reagana pro otázky národní bezpečnosti a poté čtyři roky předsedou sboru náčelníků americké armády. Z této pozice velel americkým jednotkám během války v Zálivu.

Osmašedessátiletý Donald Rumsfeld zasedne do křesla ministra obrany. Do čela Pentagonu se vrací po 25 letech - tento úřad zastával ve vládě prezidenta Geralda Forda. Má zkušenosti ze čtyř republikánských vlád, pracoval již ve vládě prezidenta Nixona. V minulosti byl rozhodným zastáncem vojenské převahy nad Sovětským svazem.

Peníze bude spravovat v roli ministra financí pětašedesátiletý Paul O'Neil. Bývalý šéf společnosti Alcoa, největšího světového producenta hliníku, má zkušenosti z vlády prezidenta Forda, v níž byl zástupcem šéfa vládního Úřadu pro řízení a rozpočet. Zastává liberálnější přístup k daním za energie a ke snížení daňového zatížení obyvatelstva.

Ministrem obchodu se stane čtyřiapadesátiletý Don Evans. Dlouholetý Bushův přítel a spolupracovník byl už počtvrté šéfem Bushovy volební kampaně. Na loňskou volební kampaň pomohl Bushovi sehnat rekordních sto miliónů dolarů. V minulosti pracoval ve vedení velkých těžařských společností v Texasu.

Spravedlnosti se bude věnovat v roli ministra osmapadesátiletý John Ashcroft. Ultrakonzervativní politik je stoupencem zákazu potratů, obráncem trestu smrti a staví se proti pozitivní diskriminaci ve prospěch etnických menšin. Bývalý senátor z Missouri, jenž senátorské křeslo ztratil v loňských volbách, byl v minulosti dvakrát guvernérem státu Missouri a jednou státním generálním prokurátorem.

Funkci ministryně vnitra zastane šestačtyřicetiletá Gale Nortonová. Bývalá ministryně spravedlnosti státu Colorado dostatečně nevystupovala proti společnostem znečisťujícím životní prostředí. Před jejím jmenováním varovali především ochránci životního prostředí, neboť prohlásila, že federální pozemky zpřístupní soukromým firmám.

Bushovým ministrem bytové výstavby a rozvoje měst bude čtyřiapadesátiletý Mel Martinez. Bývalý kubánský uprchlík je jedním z nejvýznamnějších představitelů kubánské komunity v USA. Koordinoval Bushovu volební kampaň na Floridě, kde byl v místní vládě ministrem stejného resortu. Je blízkým přítelem Bushova bratra, floridského guvernéra Jeba Bushe.

Dopravu bude spravovat v roli ministra devětašedesátiletý Norman Mineta, jediný zástupce demokratů v Bushově vládě. V odstupující vládě vykonával úřad ministra obchodu. Do roku 1995 byl 20 let členem Kongresu za Kalifornii. Je prvním členem americké vlády asijského původu (jeho rodiče pocházejí z Japonska).

O energetiku bude pečovat ministr osmačtyřicetiletý Spencer Abraham. Odstupující senátor arabského původu za stát Michigan je známý jako příznivec velkých daňových škrtů a zahájení těžby ropy na Aljašce.

Ministryní práce bude sedmačtyřicetiletá Elaine Chaová, bývalá náměstkyně ministra dopravy za vlády Bushova otce. Pochází z Tchaj-wanu.

Šedesátiletý Rod Paige se stane ministrem školství. Někdejší školský inspektor v texaském Houstonu podporuje návrh na státní příspěvek studentům ze sociálně slabých rodin, kteří chtějí studovat na soukromých školách.

Novým ministrem pro záležitosti veteránů se stává šestapadesátiletý Anthony Principi. Bývalý náměstek tohoto ministerstva ve vládě Bushe staršího je sám veteránem války ve Vietnamu. Podporuje rozšíření výhod pro bývalé i současné příslušníky armády USA.

Ministrem zdravotnictví a sociální péče bude devětapadesátiletý Tommy Thompson. Odstupující guvernér státu Wisconsin je odpůrcem umělého přerušení těhotenství.

Jednapadesátiletá ministryně zemědělství Ann Venemanová je první ženou v čele tohoto ministerstva od jeho zřízení v roce 1862. Druhý nejvyšší post ve stejném resortu už zastávala v posledních dvou letech vlády Bushova otce (1991-1993). V letech 1995 až 1999 stála v čele resortu zemědělství státu Kalifornie.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz