Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush se znalostí španělštiny je raritou v Bílém domě

  14:56aktualizováno  14:56
Na jednom ze svých předvolebních setkání s americkými občany latinskoamerického původu George Bush prohlásil: "Jsme nyní jedním z největších národů na světě mluvících španělsky." A španělsky k tomu dodal: "Yo quiero construir puentes, no prades" ("Chci stavět mosty, nikoliv zdi"). Se svými znalostmi cizích jazyků je Bush raritou mezi americkými prezidenty. Posledním šéfem Bílého domu, který ovládal jiný jazyk než svou mateřštinu, byl Herbert Hoover (1929-1933), který nejenže přeložil z latiny do angličtiny pojednání o hornictví, nýbrž dokonce mluvil trochu čínsky.

V 19. století byly znalosti jazyků v Bílém domě běžné
Devatenácté století zažilo ještě řadu amerických prezidentů, kteří ovládali latinu, řečtinu a hebrejštinu. Ojedinělou mezi nimi nebyla ani znalost němčiny, francouzštiny, italštiny a španělštiny, jak dokládá historik Forrest McDonald.

Přímo jazykovým géniem byl pak prezident James Garfield (zavražděný roku 1881), který své návštěvníky rád bavil tím, že z knihy ležící před ním překládal anglický text zároveň na list papíru vpravo do latiny a vlevo do řečtiny. Woodrow Wilson, který vedl USA do první světové války, mluvil plynně latinsky, řecky a francouzsky.

Věta "Ich bin ein Berliner" (jsem Berlíňan), kterou pronesl John F. Kennedy je z hlediska znalostí jazyků jen anekdotou a historickou "poznámkou pod čarou".

Neznalost jazyků = arogance Spojených států?
Nepřímou úměrou k neustálému růstu moci a vlivu Spojených států v průběhu 20. století však znalosti cizích řečí u amerických prezidentů slábly. Od Hoovera ke španělsky mluvícímu Bushovi uběhlo téměř 80 let.

Jazykový "analfabetismus" amerických prezidentů si rozhodně zaslouží kritiku, soudí McDonald. "Je v tom stopa arogance podle hesla: to ti ostatní se mají učit náš jazyk."

Bushova španělština není špičková, ale je považována za nadprůměrnou
Texasan Bush se naučil španělštinu ve škole. Podle údajů Bílého domu mluví prezident španělsky, kdykoliv má příležitost, zná ale i své hranice. Jedním z jeho oblíbených výroků prý je: "No quiero destruir un idioma muy bonito" ("Nechci zničit krásnou řeč"). I když Bush se svou španělštinou občas poněkud bojuje - jako ostatně chvílemi i se svou mateřštinou - jeho znalosti tohoto jazyka jsou přece jen o hodně lepší než u většiny anglicky mluvících Američanů, chválí prezidenta jeho španělsky mluvící krajané.

Bush mluví "tex-mex-španělštinou" - tedy španělštinou se silným zabarvením texaské angličtiny a mexikánštiny. Kultivovaná spisovná řeč to přirozeně není a plynně španělsky Bush také nemluví. Američané, kteří se španělštinou vyrostli jako s  mateřským jazykem, nicméně označují prezidentovu znalost tohoto jazyka za veskrze použitelnou.

Španělština může být Bushovou politickou zbraní
Nyní, už jako nový prezident USA, bude mít Bush při své první zahraniční cestě, která ho v pátek zavede do Mexika, dobrou příležitost použít své zcela postačující znalosti španělštiny, napsala agentura AP.

Znalost španělštiny může přijít Bushovi velmi vhod. Hispánci, tedy američtí občané latinskoamerického původu, překročí pravděpodobně v příštím roce hranici 34 milionů a odsunou tak z první příčky nejpočetnější menšiny v USA černošské obyvatelstvo.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Kimova fešná žena dostala novou roli, dočkala se titulu první dámy

Ri Sol-ču, manželka severokorejského vůdce Kim Čong-una na jednání s čínskou...

Severokorejský vůdce Kim Čong-un udělil své manželce titul první dámy. Podle analytiků se jedná o významné posílení...

OBRAZEM: Izrael slaví 70 let nezávislosti, stát znovu děkoval Trumpovi

Izraelci oslavili sedmdesáté výročí vzniku samostatného Státu Izrael. Podle...

Západ si ho připomene až 14. května, Židé se ovšem řídí hebrejským kalendářem. A podle něj před sedmdesáti lety vznikl...

Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu vyzdvihli ostatky kardinála Berana

Z vatikánské baziliky sv. Petra vyzdvihli ostatky kardinála Josefa Berana k...

Z baziliky sv. Petra ve Vatikánu vyzdvihli ve čtvrtek odpoledne ostatky kardinála Josefa Berana. V pátek je česká...

Najdete na iDNES.cz