Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush s Putinem se mohou potkat v Praze

  5:17aktualizováno  5:17
Praha - Bez nadsázky lze říci, že v letošním roce se v Praze uskuteční summit NATO, nejvýznamnější akce, která se kdy v České republice konala a po dlouho dobu se jen tak opakovat nebude. Organizátoři summitu očekávají, že se 21. a 22. listopadu v Praze setká nejméně čtyřicet šest hlav států a vlád. Pakliže bude potvrzena schůzka Stálé společné rady NATO - Rusko, v Praze se setkají i George Bush s Vladimírem Putinem.

Podle předpokladů se jednání zúčastní na 2500 delegátů a 3 tisíce novinářů, doprovodné společenské akce má zase navštívit dohromady až 12 tisíc osob.

Oč však na summitu vlastně běží?
Proč je tak významný? Účastníci Washingtonského summitu v roce 1999 rozhodli, že následující summit se uskuteční nejpozději v roce 2002. O tom, že místem konání summitu bude Praha, rozhodli na základě kandidatury České republiky ministři zahraničních věcí členských států na zasedání Severoatlantické rady v prosinci roku 2000.

Summity NATO se konají většinou v rozmezí dvou až tří let. I kdyby se v Praze letos NATO nerozšířilo a členských zemí by zůstalo devatenáct, tak Česká republika by se hostitelskou zemí mohla opět stát nejdříve kolem roku 2050.

Summit NATO, neboli setkání nejvyšších představitelů členských států NATO je nejvýznamnější politickou událostí v rámci Aliance, na které dochází k formulování strategických rozhodnutí o bezpečnostní politice NATO.

Letošní summit navíc bude významný z několika pohledů. Za prvé se na něm očekává další rozšíření Aliance směrem na východ, za druhé půjde o první vrcholné zasedání po teroristických útocích na USA, za třetí jde o první summit konaný na území postkomunistické země. Ve výčtu významů by bylo možné  pokračovat dále.

Summit nebude pouze jeden
V rámci pražského summitu se navíc uskuteční několik dalších summitů. Hlavním jednáním je samozřejmě zasedání nejvyššího orgánu NATO - Severoatlantické rady. Kromě toho bude Praha hostit zasedání Euroatlantické rady partnerství, která sdružuje členské státy NATO a státy podílející se na projektu Partnerství pro mír. Již bylo řečeno, že se jedná o schůzce společné rady NATO - Rusko a dále Komise NATO - Ukrajina. Stejně tak lze předpokládat konání vrcholné schůzky NATO - EU.

Organizační zajištění summitu
Téměř před rokem jmenovala vláda zmocněncem pro přípravu summitu Alexandra Vondru, který byl v té době ještě velvyslancem ve Spojených státech. Prvního srpna 2001 začala fungovat kancelář pro přípravu summitu, která je vládnímu zmocněnci podřízena.

V jejím čele stojí ředitelka pro ekonomické záležitosti Helena Bambasová a ředitelka pro organizační a protokolární záležitosti Ivana Hlavsová. Jednotlivé oblsti přípravy summitu má dále na starosti osm koordinátorů , přičemž členění jejich agend je shodné s organizačním uspoříádaním partnerského týmu Summit Task Force mezinárodního sekretariátu v Bruselu. Vzájemné vztahy a rozdělení zodpovědnosti mezi NATO a hostitelskou zemí reguluje Memorandum o porozumění podepsané v prosinci 2001.

Koordinaci přípravy summitu na celostátní úrovni má na starosti  Meziresortní výbor, jemuž předsedá vládní zmocněnec pro přípravu summitu a jsou v něm rovněž zastoupeni představitelé ministerstva zahraničí, ministerstva obrany, ministerstva vnitra, ministerstva financí, Kanceláře prezidenta republiky, Úřadu vlády, pražského magistrátu a Národního bezpečnostního úřadu.

Rozpočet - 800 milionů korun
Rozpočet na organizaci summitu NATO schválila Poslanecká sněmovna a činí 800 miliónů korun, přičemž Kancelář summitu NATO z této částky získala 340 miliónů korun. Zbývající prostředky dostaly k dispozici ministerstvo vnitra, ministerstvo obrany a zpravodajské služby pro zajištění bezpečnosti summitu.

Z částky, kterou disponuje vládní  zmocněnec a Kancelář summitu NATO, budou hrazeny pronájem, nezbytné úpravy a konferenční i kancelářské vybavení pražského Kongresového centra, přilehlých budov, zřízení a vybavení tiskového střediska a kompletní zajištění dopravy, akreditace, doprovod a komunikace delegací, pořádání společenských akcí.

Část prostředků je určena také na propagaci summitu, komunikaci s veřejností a podporu některých doprovodných akcí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz