Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush přijíždí do Česka

  0:01aktualizováno  0:01
Nejmocnější muž světa, americký prezident George Bush, přijíždí dnes do Prahy jako první ze státníků na summit NATO. Naposledy byl v Praze ve funkci amerického prezidenta v roce 1994 Bill Clinton. Bushův otec přijel krátce po rozpadu komunistického režimu na podzim 1990.

Pražské setkání aliance se odehrává v době války proti terorismu, která začala po loňských útocích na USA a také příprav možného útoku na Irák. "Stejně jako pro Českou republiku, tak i pro nás je to velice důležitá událost. Praha je místo, kde je dobré tento týden být," poznamenala k významu summitu mluvčí americké ambasády Lisa Hellingová.

Ačkoliv jednání NATO se zúčastní přes čtyřicet hlav států či předsedů vlád, americký prezident na sebe strhne bezesporu většinu pozornosti. Jeho pražský program byl z bezpečnostních důvodů dlouho utajován. Teprve včera Američané několik detailů prozradili.

Speciální prezidentský boeing s označením Air Force One má dosednout na plochu ruzyňského letiště v Praze dnes krátce před půl desátou večer. Z letiště Bush společně s manželkou Laurou a doprovodem pravděpodobně vyrazí rovnou na místo, kde budou bydlet. To ještě není potvrzeno, zatím se spekuluje o hotelu Hilton, kde se ubytuje téměř sedmisetčlenná delegace USA. Vyloučena však není ani rezidence amerického velvyslance v Bubenči, v jejímž nejbližším okolí nesmí už ode dneška nikdo parkovat.

Spolu s Bushem přiletí také ministr zahraničí Colin Powell, poradkyně pro bezpečnost Condoleezza Riceová, bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a několik senátorů. Ministr obrany Donald Rumsfeld dorazí o něco později jiným letadlem.

Bushovo bezpečí bude mít jako obvykle na starosti jeho vlastní ochranka. Lidé z amerických tajných služeb v Praze operují už několik měsíců. Spolu s českými policisty vytipovávali místa, kde by mohli případní atentátníci nejsnáze zaútočit, a pročesávali každé křoví na trasách, po nichž se bude prezidentská kolona pohybovat.

Však také během čtyřdenní návštěvy Bush absolvuje řadu přesunů po celé Praze. Hned zítra ráno ho čeká setkání s prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě a poté se sejde s premiérem Vladimírem Špidlou. Po neoficiálním obědě by se měl setkat tureckým prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem a generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Odpoledne Bushe čeká projev v Rádiu Svobodná Evropa.

Bush poděkuje vojákům za boj proti terorismu

Dlouho utajovaný program prezidenta George Bushe začíná těsně před jeho příjezdem získávat jasnější kontury. Zítřejší dopoledne Bush využije k setkání s nejvyššími představiteli našeho státu, odpoledne pak bude jednat s tureckým prezidentem Ahmedem Necdetem Sezerem a s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Termín schůzky s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem zatím není znám, Chirac totiž přijede ve středu odpoledne až po jednání své vlády.

Neměl by se však opozdit příliš. Středa večer je totiž vyhrazena slavnostní večeři, na níž se světoví státníci rozloučí s prezidentem Havlem, kterému v únoru skončí mandát. Havla čeká dárek - má jít o překvapení, a tak se tají.

Ve čtvrtek a v pátek se americký prezident zúčastní vrcholné schůzky Severoatlantické aliance. Ambasáda USA nevylučuje, že se Bush bude chtít také projít Prahou a zasportovat si. Z Prahy odcestuje do Petrohradu v pátek dopoledne. Krátce před odletem se setká s českými vojáky, kteří se účastnili akce v Afghánistánu a Kuvajtu, aby jim poděkoval za jejich podíl ve válce proti terorismu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Najdete na iDNES.cz