Plánovaná stavba protiraketového deštníku v Evropě je největším problémem dvou mocných mužů - Bushe a Putina.

Plánovaná stavba protiraketového deštníku v Evropě je největším problémem dvou mocných mužů - Bushe a Putina. | foto: Jim Young, Reuters

Bush přesvědčil Putina, aby spolupracoval na štítu

  • 1115
Rusko je ochotné spolupracovat s Amerikou na budování protiraketového systému v Evropě. Na summitu G8 v Heiligendammu to prohlásil bezpečnostní poradce Bílého domu Stephen Hadley. Ruský prezident Putin prý Georgi Bushovi navrhl, aby USA umístily plánované části štítu do Ázerbajdžánu.

Putin vyjádřil "vůli spolupracovat", řekl Hedley po ostře sledované schůzce mezi šéfem Kremlu a Georgem Bushem. "Pokud spolupráce mezi Moskvou a Washingtonem bude transparentní, pak nemám problém," prohlásil Putin.

Agentura AFP pak informovala, že ruský prezident Bushovi navrhl, aby Spojené státy umístily plánované části štítu do Ázerbajdžánu. Tamní zařízení ze sovětské éry by se prý dalo využít pro vybudování společného radarového systému.

"Ten by pak chránil nikoliv pouze část Evropy, ale celý kontinent bez výjimek," citovaly Putina ruské agentury. "Také by nám to umožnilo odklonit naše rakety od evropských cílů a zároveň vytvořit podmínky pro spolupráci," dodal Putin. Jenže Spojené státy už o základnách jednají s Českou republikou a Polskem.

"Kdyby byl radar v ázerbájdžánské stanici Gabala využit, pak by jednoduše nebyl třeba další radar ve východní Evropě," řekl mluvčí Kremlu Dimitrij Peškov novinářům.

Putin je podle DPA přesvědčen, že z Ázerbájdžánu by se daly zachycovat raketové útoky z Íránu, a tím by USA podle Moskvy mohly upustit od vybudování protiraketového obranného systému ve střední Evropě.

Bush v prohlášení po setkání řekl, že mu Putin předestřel několik zajímavých návrhů a že toto téma dále rozvedou během dvoudenního jednání počátkem července v rodinném sídle Bushových v Kennebunkportu v americkém státě Maine. "Oba jsme se shodli, že povedeme strategický dialog," řekl Bush a poznamenal, že jde o vážné téma.

Putinova slova působí v současné situaci jako blesk z čistého nebe. Americký záměr postavit v Evropě části obranného systému vrazil hluboký klín mezi Moskvu a Washington. Rusové už několik měsíců prohlašují, že se plánem cítí ohroženi a že stavba základen odstartuje nové závody ve zbrojení.

Schwarzenberg: Je dobře, že spolu mluví
Překvapivý výsledek schůzky v Heiligendammu pozitivně přijal i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. MF DNES řekl, že o možnosti umístit radar v Ázerbajdžánu se hovoří už dlouho.

Představitelé Spojených států ho prý informovali ihned po vrcholné schůzce. "Nejsem vojenský expert, ale je důležité, že spolu obě strany začaly komunikovat," řekl.

Jako za studené války
Rétoriku v posledních týdnech vystupňovali až na úroveň, kterou se analytici nezdráhají srovnávat se studenou válkou. V nedávném rozhovoru pro novináře ze zemí G8 Vladimir Putin například prohlásil, že Rusko by na základny namířilo své rakety.

Bush se naproti tomu snažil zachovávat klidnou tvář. Vytrvale prohlašoval, že ruský prezident je jeho přítel. Vztahy jsou prý zhoršené, nikoli však kritické. "Těším se na setkání s ním. Vysvětlím mu, že naše rakety neohrožují Rusko," prohlásil ještě dnes dopoledne.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video