Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush ocenil Václava Havla

  22:04aktualizováno  22:04
Bývalý prezident České republiky Václav Havel převzal jedno ze svých nejprestižnějších ocenění. Jako první Čech a jeden z mála cizinců dostal nejvyšší americké vyznamenání. Exprezident se ve Washingtonu setkal s Georgem Bushem, který mu Prezidentskou medaili svobody předal.

Václav Havel se tak stal prvním Čechem, který řád v podobě pěticípé bílé hvězdy posazené na červeném pětiúhelníku a s třinácti malými hvězdami uprostřed dostal.

Ještě před ceremonií se Havel setkal s Bushem na separátní audienci v Oválné pracovně Bílého domu.

Havla s rodinou Bushů pojí přátelství. Americký prezident o Havlovi loni prohlásil, že je hrdý, že ho může nazývat přítelem. George Bush tak během několika dnů přijal již druhého Čecha. Minulý týden jednal s premiérem Vladimírem Špidlou.

Spolu s Havlem při odpolední slavnosti v Bílém domě obdrželo stejné ocenění ještě deset Američanů, například herec Charlton Heston či otec americké vodíkové bomby Edward Teller.

Mezi nominovanými byla i posádka havarovaného raketoplánu Columbia. Do nejužšího výběru se však nakonec nedostala. "Je to samozřejmě obrovská pocta, tato cena se totiž téměř výhradě uděluje Američanům," poznamenal Havlův tajemník Jakub Hladík.

Z celkového počtu asi tří stovek dosud oceněných osobností je jen něco přes dvacet Neameričanů. O držitelích medaile, kterou začal udělovat prezident Harry Truman v roce 1945 jako ocenění zásluh civilistů v druhé světové válce, rozhoduje sám prezident USA. S výběrem nominovaných mu pomáhá poradní sbor.

Medaile se uděluje za mimořádné zásluhy o bezpečnost a národní zájmy Spojených států a rovněž významné počiny v oblasti veřejné či soukromé sféry. Mezi neamerickými držiteli medaile jsou politici Margaret Thatcherová, Helmut Kohl či pěvec Plácido Domingo.

Rolling Stones Havel stihne
Spolu s Václavem Havlem letěla do Washingtonu jeho žena Dagmar, tajemník, ochranka a překladatelka.

Havel k medaili dostal také čestný diplom, na němž je popsán důvod, proč prezident Bush vyznamenání uděluje. Při pozdějších slavnostních příležitostech pak oceněný smí nosit na levé klopě stříbrný odznak orla.

Václav Havel se z USA do Prahy vrátí už v pátek, aby stihl nedělní koncert skupiny Rolling Stones, na který se velmi těší. Pro svého přítele, frontmana kapely Micka Jaggera, který v sobotu oslaví šedesáté narozeniny, už má připravený dárek.

Americký prezident George Bush se zdraví se svým bývalým českým protějškem Václavem Havlem v Oválné pracovně Bílého domu ve Washingtonu. (23. července 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Najdete na iDNES.cz