Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush o stavu Unie: ekonomika a Irák

  8:07aktualizováno  8:07
Americký prezident George Bush přednesl před oběma komorami Kongresu tradiční zprávu o stavu Unie. Na úvod se věnoval domácí ekonomické situaci. V zahraniční části projevu přesvědčoval Američany o nebezpečí terorismu, zbraní hromadného ničení a nutnosti potírat je. Slíbil, že Spojené státy předloží 5. února v Radě bezpečnosti důkazy proti Iráku.

Prezident v první části vystoupení zopakoval svůj program ozdravení ekonomiky a zlepšení zdravotního systému pro americké seniory, což jsou témata, která Bushovy krajany podle průzkumů mínění pálí víc než irácká krize.

Aktuálním zahraničněpolitickým otázkám věnoval Bush stejný prostor. Znovu se pokusil vysvětlit, v čem spočívá hrozba režimu Saddáma Husajna, aby připravil Američany na případnou válku.

Zpráva o stavu unie:
vyhlásí Bush válku?

"Saddám Husajn skrývá a chrání teroristy včetně Al-Kajdy," řekl Bush a zdůraznil, že nelze očekávat zdrženlivost iráckého režimu, který brutálně zasahuje proti vlastnímu lidu.

Proto Spojené státy svolají na 5. února zasedání Rady bezpečnosti OSN, na němž ministr zahraničí Colin Powell předloží důkazy o iráckých zbraních hromadného ničení.

Prezident zdůraznil, že bude-li Spojeným státům "vnucena" válka, obětují se a přinesou cizí zemi osvobození. Chtějí přitom šetřit životy nevinných. Postup USA nezávisí na druhých, zdůraznil Bush v narážce na zdrženlivé evropské spojence.

Ve prospěch rychlého úderu v Iráku svědčí podle Bushe situace kolem Severní Koreje, která svým jaderným programem vydírá svět. Spojené státy se nedají, ujistil, a Korea zaplatí za nerozumnost izolací a dalším utrpením lidu.

Nízké daně mají oživit ekonomiku
Podle pozorovatelů byla část věnovaná terorismu a Iráku mnohem živější a procítěnější než úvodní pasáž. Ekonomika je bolavým místem Bushova politického snažení a za rok může rozhodnout v prezidentských volbách, soudí komentátoři.

George Bush navrhl, aby se daňové škrty plánované na příští tři roky uskutečnily už letos. Peníze v kapsách lidí podle něj rozhýbou ekonomiku. Za hlavní nástroj boje proti rostoucímu schodku státních financí označil výdajovou disciplínu.

Projev se dotkl AIDS, motorů i klonování
Seniorům slíbil v příštích patnácti letech 400 miliard dolarů na léky v rámci systému Medicare. Vyslovil se rovněž pro zákon, který by zbavoval lékaře strachu z neustálých soudních pří kvůli způsobu léčby.

Bush uvedl, že chce snížit energetickou závislost na zahraničí, a proto věnuje 1,2 miliardy dolarů na vývoj vodíkového spalovacího motoru. Ten ušetří benzín i životní prostředí.

Dalších 15 miliard dolarů dají Spojené státy na potírání choroby AIDS, která řádí zejména v Africe, a na domácí půdě pomůže 600 milionů dolarů drogově závislým.

Prezident Bush vybídl také ke zrušení potratů a k vydání zákona zakazujícího klonování lidí.

Dramatický projev natáhly aplausy
George Bush nasadil veškeré řečnické a gestikulační umění, aby dodal váhu svým slovům. Stovky zákonodárců, ministrů, hostů a televizních diváků čekaly hlavně na to, co a s jakou intenzitou vzkáže Iráku.

Jedno místo v jinak zaplněném sále Kongresu zůstalo prázdné - symbolizovalo mezeru, kterou v mnoha rodinách zanechaly teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu v září 2001.

Ze členů kabinetu chyběl jen ministr spravedlnosti John Ashcroft, který zůstal "venku na stráži". Jak velí tradice, musí jeden z ministrů zůstat mimo Kongres, aby zajistil vládní kontinuitu pro případ nenadálé katastrofy.

Nebývalý počet aplausů přerušoval obě ostře oddělené části projevu. Bush viditelně ožíval při slovech o proradnosti Iráku. Když zdůrazňoval odhodlanost Spojených států potírat jakékoli nebezpečí, posluchači vstávali a nadšeně tleskali.

Řečnický výkon nepokazila jediná výslovnostní chyba nebo slovní novotvar. Bush dramaticky zvyšoval hlas, na vhodných místech řeč významně přerušil, zpomaloval a zrychloval rytmus.

Živá rétorika i potlesk protáhly projev z plánovaných 42 minut na víc než hodinu.

Americký prezident George Bush přednesl před oběma komorami Kongresu tradiční zprávu o stavu Unie. Věnoval se hlavně domácí ekonomické situaci a konfliktu s Irákem. (29. ledna 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Archeologové objevili skrytý tunel pod berlínskou zdí, zasypala ho Stasi

Žena opouští šachtu při útěku do Západního Berlína (5. října 1964)

V německé metropoli archeologové před několika dny odkryli přes padesát let ukrytý tunel, který vedl pod berlínskou...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Najdete na iDNES.cz