Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush: Neustoupíme agresi a brutalitě zločinců

  0:01aktualizováno  0:01
Útoky z 11. září uvrhly Ameriku do žalu a zděšení a přivedly náš národ do války. Ukázaly krutost nepřátel, odhalily závažné hrozby a prokázaly charakter a slušnost našich lidí. V okamžiku velké zkoušky se pocity mužů a žen v New Yorku, Pentagonu a na palubě letu 93 staly pocity celé země. Ve středu budu hovořit o tom, co náš národ ztratil, co jsme se o sobě dozvěděli a co je před námi.

Strašlivé poučení těchto událostí vneslo nové světlo i do úlohy Ameriky v rámci světa. V té velké tragédii jsme našli nové příležitosti. Musíme být moudří a odvážní, abychom se těchto příležitostí chopili. Tou největší příležitostí, kterou Amerika má, je vytvoření rovnováhy světových sil, která upřednostní lidskou svobodu.  Svět míru a rostoucí svobody slouží dlouhodobým americkým zájmům, odráží trvalé ideály Ameriky a sjednocuje naše spojence.

Bráníme tento mír tím, že se budeme bránit a postavíme se násilí ze strany teroristů i nezákonných režimů. Chráníme tento mír budováním dobrých vztahů mezi nejsilnějšími mocnostmi světa a rozšiřujeme tento mír podporou existence svobodné a otevřené společnosti na všech kontinentech.

Obrana míru je obtížným bojem, jehož doba trvání je nejistá. Amerika společně se svými spojenci neúnavně pronásleduje teroristické sítě ve všech částech světa, aby překazila jejich plány, školení i financování. Společně s našimi spojenci se musíme tváří v tvář postavit rostoucí hrozbě režimů podporujících teror, snažících se o chemické, biologické a jaderné zbraně a vyrábějících balistické rakety. Důsledky nečinnosti v této oblasti by mohly být katastrofální.

Současně po mnoha generacích máme tu nejlepší příležitost vybudovat svět, v němž budou vládnoucí mocnosti spolupracovat v míru, namísto toho, aby se neustále připravovaly na válku. Především 20. století bylo ve znamení řady ničivých národnostních sporů, po nichž zůstala rozeseta bojiště a hřbitovy po celé planetě.

Konkurence mezi velkými národy je nevyhnutelná - ozbrojený konflikt však v našem světě nevyhnutelný není. 11. září jasně ukázalo, že světové mocnosti stojí pospolu na jedné straně bariéry, spojeny společným nebezpečím terorismu, násilí a chaosu, a směřují ke společným hodnotám.

Spojené státy, Japonsko i naši přátelé v Pacifiku, naši spojenci z NATO a nyní i celá Evropa - ti všichni sdílejí hluboké závazky vůči lidské svobodě. Rusko je v současné době zemí, která prochází nadějným přechodným obdobím, zemí, která se dostává k lepší budoucnosti, založené na demokracii a svobodném trhu, a je důležitým partnerem v boji proti terorismu.

Čínští vedoucí představitelé zjišťují, že ekonomická svoboda je jediným zdrojem národního bohatství. Časem zjistí, že sociální a politická svoboda je jediným zdrojem velikosti národa. Amerika bude i nadále podporovat rozvoj svobody a ekonomické otevřenosti jak v Rusku, tak v Číně, protože společné závazky přinášejí skutečné přátelství a mír.

V minulosti se mocenští rivalové stavěli na opačné strany v obtížných regionálních problémech, a tím se ještě prohlubovaly spory, a řešení pak byla ještě obtížnější a vzdálenější. Dnes vytváříme široké mezinárodní koalice od Středního východu až po jižní Asii, abychom tak zvýšili tlak na mírové uspořádání.

Protože chráníme mír, má Amerika rovněž příležitost rozšiřovat výhody svobody a pokroku na národy, které je postrádají. Snažíme se o skutečný mír tam, kde jsou represe, odpor a chudoba nahrazovány nadějí na demokracii, volné trhy a svobodný obchod.

Více než kdykoli jindy víme, že slabé státy, jakým je Afghánistán, mohou představovat velké nebezpečí pro světový mír. Chudoba nedělá z lidí teroristy ani vrahy. Chudoba, korupce a represe jsou však jedovatou kombinací v mnoha společnostech, což vede k tomu, že vlády nejsou schopny zachovat pořádek či hlídat své hranice a jsou bezbranné vůči teroristům. Amerika stojí tváří v tvář světové chudobě.

Svobodný obchod a volný trh prokázaly svoji schopnost vyzvednout celé společnosti z chudoby - proto Spojené státy spolupracují s celou globální obchodní komunitou na budování světa, který svobodně obchoduje.

Prostřednictvím účtu Millennium Challenge Account poskytnou Spojené státy větší rozvojovou pomoc chudým národům, které mají správnou vládu, investují do svých lidí a podporují ekonomickou svobodu.

Amerika se rovněž postaví na stranu těch statečných mužů a žen, kteří brání lidská práva a demokratické hodnoty - od Afriky po Latinskou Ameriku, Asii i země islámského světa. V rámci našich diplomatických snah, rozvojové a vzdělávací pomoci budou Spojené státy propagovat umírněnost, toleranci a jasné požadavky lidské důstojnosti - vládu zákona, omezení státní moci a respekt k ženám, soukromému vlastnictví, svobodě slova a spravedlnosti pro každého.

Terorismus nejen že ohrozil svět, ale vyjasnil také některé základní hodnoty. Každý národ nyní stojí před volbou mezi zákonnou změnou a chaotickým násilím; mezi neutěšeným podrobením se s otevřenou a tvůrčí společností; a také mezi oslavou sebevražedné smrti a vraždy a obranou života a jeho nedotknutelnosti.

Mnohé vlády nyní musí přehodnotit svoji toleranci k fanatismu a své sponzorování nenávistné propagandy. I svobodné národy musely znovu přehodnotit svou odpovědnost vůči svobodě - určit, zda tato odpovědnost je odrazem konvencí a kultury, nebo univerzálním požadavkem svědomí a morálky.

Lid Spojených států i jeho vláda rozhodně odpovídají na výzvy našeho změněného světa. Musíme bránit naši společnost proti současným i vznikajícím hrozbám. Musíme se postavit za ty hodnoty, které stály u zrodu našeho národa.

Věříme, že každý jedinec v každé kultuře si zaslouží svobodu a respektování lidských práv. Jsme přesvědčeni, že jedinci, kteří úmyslně vraždí nevinné civilisty a utlačují ženy, jsou vždy a za každých okolností špatní. Odmítáme ignorovat či ustupovat agresi a brutalitě zločinců.

V celé historii lidstva byla svoboda ohrožována vládou a terorem; byla ohrožována protichůdnou vůli mocností a idejemi tyranů; a byla prověřována rozšířením chorob a chudoby. To, co se po 11. září změnilo, je hodnocení naléhavosti těchto záležitostí - a nové možnosti, které se nám otevírají pro další pokrok.

Dnes má lidstvo v rukou příležitost k budoucímu triumfu svobody nad všemi těmi dávnými nepřáteli. Spojené státy vítají svoji odpovědnost za vedení tohoto velkolepého poslání.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Najdete na iDNES.cz