Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush může po vítězství přitvrdit

  11:58aktualizováno  11:58
V souboji o Bílý dům rozhodují u většiny Američanů postoje kandidátů k zahraniční politice. Zatím vede Bush. Pokud skutečně zvítězí, může si dovolit v Iráku i ve válce proti terorismu ještě přitvrdit, soudí analytici.

Petr Suchý, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
Druhé prezidentské období by pro Bushe znamenalo, že může být razantnější. Už se nebude muset zodpovídat před voliči a nebude mít co ztratit, protože potřetí v řadě být zvolen nemůže.

Zahraniční politika bude u něj na prvním místě. Pro jeho administrativu bude pak primární setrvání v boji proti terorismu, stabilizace situace v Afghánistánu a v Iráku. Ani během následujících čtyř let však nelze předpokládat, že konkrétně v Iráku se to Američanům podaří.

Ve vztahu k Evropě pak Bush bude pokračovat v dialogu, ale jen do té míry, pokud mu bude chtít Evropa naslouchat.

Při vítězství Kerryho bude zajímavé sledovat, jak se postaví k Iráku. Svou kampaň postavil na kritice Bushových kroků, ale jeho postoje v kampani byly někdy až příliš vágní. Zřejmě by byl nucen pokračovat v opatřeních, které začal Bush.

Proklamované kroky o stažení sil z Iráku by byly krátkozraké a mohly by se Kerrymu vymstít. Pro Evropu by zvolení Kerryho nepřineslo automaticky urovnání vztahů. Kerry by velmi záhy přišel na to, že jednání s některými evropskými představiteli není pro něj jako demokrata o nic snazší, než pro republikána.
---

Jan Eichler, Ústav mezinárodních vztahů
Ve většině evropských zemí by byl vítanější Kerry. S jeho osobou si Evropané spojují naději na urovnání vztahů konec označování kdo je a kdo není pravý spojenec.

Obecně považuji válku v Iráku a celý kolotoč sporů za největší krizi uvnitř Severoatlantické aliance. Pokud zvítězí Bush, další roky budou pro Evropu svízelné. Myslím, že tvrdší v zahraniční politice už však být nemůže. Nebo, že by snad šel dál a vyprovokoval válku v Íránu či vtrhnul do Sýrie?
---

VOLBY V USA NA iDNES

On-line sčítání hlasů

Republikáni vs. demokraté

Přehled prezidentů USA

ON-LINE REPORTÁŽ

Fotogalerie

Články

Anketa

Břetislav Dančák, Mezinárodní politologický ústav
Bush se bude snažit dovést do konce kampaň v Iráku i za cenu toho, že se nezlepší vztahy s evropskými spojenci. To je úkol, který si na sebe sám vzal a považuje se za něj zodpovědný. Bude se snažit nadále získat podporu Evropanů, ale pokud se mu jí nedostane, pokračovat bude sám.

Kerry musí počítat s vyřešením iráku. I kdyby vojáky z oblasti stáhnul, nemůže si dovolit utlumit vliv či opustit pozice USA v oblasti Perského zálivu. Spojené státy potřebují vliv a stáhnutí se může oblast destabilizovat. Kerry dosud nevysvětlil, jak chce tento problém vyřešit, zda posílí vazby na Saudskou Arábii, nebo se bude věnovat otázce Íránu. více zde
---

Radek Khol, Ústav mezinárodních vztahů
Bush může brát vítězství ve volbách jako potvrzení tvrdého kurzu, který nastolil bez ohledu na veřejné mínění a hranice mezinárodního práva. Druhou variantou může být, že jeho další čtyři roky v Bílém domě budou moderovanější.

Bude si vědom, že další opakování Iráku by Ameriku rozdělilo ještě více. Kampaň v Iráku stála Bushe ve volbách celou řadu jinak zaručených hlasů. Obecně lze říci, že další směřování potvrdí už sestavení nové vlády.

Pokud zůstane ve vládě ministr obrany Donald Rumsfeld, odejde určitě ministr zahraničí Colin Powell a Bush bude pokračovat v nastoleném tvrdém kurzu. Pokud naopak bude ve vládě chybět Rumsfeld, je možné, že se Bushova administrativa bude chovat mírněji.

Kerry postavil kampaň na kritice Bushových excesů. V roli prezidenta by určitě více jednal se spojenci, pokud by to však bylo možné. Sám na vlastní pěst, jen pokud by to bylo nezbytně nutné. I Kerry by však neváhal použít jednostranně vojenské síly v případě ohrožení USA. Preventivní útoky by však byly opět poslední možností a nikoliv reflexem jako u Bushe.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...Najdete na iDNES.cz