Bush mluvil o Husovi upřímně

  • 114
Praha - Dvě nekonečné hodiny čekání vyplněné důkladnými bezpečnostními prohlídkami. Chvíle ticha v obklopení desítek agentů a členů prezidentské ochranky. Poté několikaminutový ohlušující potlesk. Takový byl úvod setkání amerického prezidenta George Bushe se zhruba dvěma stovkami studentů z víc jak třiceti zemí světa v pražském hotelu Hilton.

"Byl jsem tváří v tvář nejvlivnějšímu muži světa, pocit je to ohromný," popsal první účastník studentského summitu Robert Racek z Plzně.

Do pražského hotelu Hilton, kde sídlí v celkem sedmi patrech americká delegace, přivezly studenty za přísných bezpečnostních opatření speciální autobusy.

"Všechno jsme museli nechat na sedadlech. Nesměli jsme si do hotelu vzít ani tužku a papír, natož mobilní telefon," konstatoval Robert Racek, který se spolu s dalšími dvěma stovkami studentů účastní v Praze Atlantického studentského summitu.

"Prošli jsme detektory a čekali asi hodinu, než přišli američtí experti a zkontrolovali nás znovu," popsal asi dvouhodinové čekání další ze studentů Miroslav Vácha z Tábora.

Pak už nadešla očekávaná chvíle, kdy se ve dveřích sálu objevil nejmocnější muž světa v doprovodu ministra zahraničí Colina Powella a poradkyně Condolezzy Riceové. "Úvodní potlesk trval snad pět minut, všichni stáli a tleskali," říká Marek Dvořák z Prahy.

Bush se studenty hovořil asi půl hodiny. "Připravil si perfektní projev a neustále se snažil nějak navazovat na Českou republiku a historii naší země," vypráví Marek Dvořák.

Během své řeči podle něj americký prezident vzpomněl na mistra Jana Husa a nevyhnul se ani nedávným srpnovým povodním. "Bylo to upřímné, to je můj pocit, zvlášť když mluvil o Husovi, že byl pro svou pravdu upálen," vypovídá o svých bezprostředních pocitech Robert Racek.

"Bush mluvil pomalu, skoro jako by odříkával nějaký příběh. Mezi každou větou udělal dlouho pauzu. Mluvil zkrátka jako opravdový americký prezident," potěšeně konstatuje Dvořák.

Všichni tři se shodují na jednom, byl to neopakovatelný zážitek. "Je to velká čest a člověka to potěší, když může být mezi několika lidmi, kteří se s Bushem setkají," dodávají svorně.

V poklidné atmosféře Bush asi po třiceti minutách svůj projev ukončil. "Celou tu dobu byli u něj dva bodyguardi. Přál bych každému vidět, jak neustále pátrali očima v davu a hlídali každý pohyb," dokumentuje ostrahu prvního muže Miroslav Vácha.

Právě i studenti se chtějí během pražského summitu NATO věnovat vedle čelných
světových politiků otárkám světové bezpečnosti. Souběžně s alianční schůzkou
pořádají Pražský atlantický studentský summit (Prague Atlantic
Student Summit - PASS), kterého se účastní se ho přes 180 mladých lidí z
více než 35 zemí.

Jak informovala Megan Kingová z Centra pro demokracii a svobodné podnikání, na setkání, které se uskuteční od 20. do 23. listopadu, chtějí účastníci hovořit mimo jiné o další budoucnosti aliance a klíčových úkolech, které ji čekají.

Studenti se podobně jako vrcholní politici setkají v Kongresovém centru, své prostory jim nabídne také pražské sídlo Rádia Svobodná Evropa-Rádia Svoboda a zámek Komorní Hrádek na Benešovsku. Summit pořádá Sdružení pro Severoatlantickou alianci, sídlící v Paříži.


Video