Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush kývl na prodej amerických přístavů Arabům

  22:58aktualizováno  22:58
Americký prezident George Bush potvrdil souhlas své vlády s prodejem šesti přístavů v USA společnosti z Dubaje. Odmítl přitom odpor kongresmanů proti tomuto záměru, který podle nich představuje bezpečnostní riziko.

Prodej v hodnotě 6,8 miliardy dolarů byl podle Bushe dokonale prověřen. | foto: Pablo Martinez MonsivaisReuters

"Po důkladném zvážení, které učinila vláda, věřím, že transakci lze uskutečnit," řekl Bush na palubě prezidentského letounu při návratu z Colorada do Washingtonu. Dodal, že bude vetovat případný zákon, který by prodej přístavů zakazoval.

Americká vláda vyslovila souhlas s prodejem společnosti Peninsular and Oriental Steam Navigation Corp. dubajské společnosti DP World. Pokud se obchod uskuteční, získá dubajská společnost kontrolu nad přístavy v Baltimoru, Miami, New Jersey, New Orleansu, New Yorku a ve Filadelfii.

Média upozornila, že ze Spojených arabských emirátu pocházejí dva z teroristů, kteří se podíleli 11. září 2001 na útocích v New Yorku a ve Washingtonu. V obavách o národní bezpečnost proto američtí kongresmani navrhli vládě, aby transakci pozastavila.

"Rozhodnutí o završení transakce musí být pozastaveno, dokud vláda důkladně neprověří všechny okolnosti. Pokud to vláda nemůže udělat, chystám se navrhnout zákon, který to umožní," řekl vůdce republikánské senátní většiny Billa Frista.

Obavy z bezpečnostních rizik vyslovili také senátorka za demokraty z New Yorku Hillary Clintonová a její stranický kolega z New Jersey Robert Menendez.

"Jsem potěšen faktem, že vůdce většiny Frist je znepokojen špatným krokem Bushovy administrativy," prohlásil lídr demokratické menšiny v Senátu Harryho Reida.

Bílý dům upozornil, že prodej v hodnotě 6,8 miliardy dolarů byl dokonale prověřen, a není proto důvod k jeho pozastavení. Mluvčí Národní bezpečnostní rady Fred Jones poznamenal, že dubajská společnost nebude zajišťovat bezpečnost přístavů. Tu budou mít podle něho na starosti stále americké úřady.

Kritici se domnívají, že bdělost úřadů po převzetí přístavů dubajskou společností poklesne. Obávají se, že se do země mohou dostat teroristé a případně i nebezpečné látky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz