Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush ignoruje Irák, vyzývá k akci

  0:12aktualizováno  0:12
Americký prezident George Bush zcela ignoroval irácký souhlas s bezpodmínečným návratem zbrojních inspektorů OSN. Bagdád tak chce vyvrátit pochybnosti, že vyvíjí zbraně hromadného ničení. Prezident Saddám Husajn navíc píše dopis Valnému shromáždění OSN. Inspektoři jsou připraveni do Iráku ihned odjet. Čekají jen na pokyn Rady bezpečnosti OSN, kde se čeká bouřlivá diskuse. "Je čas jednat," tvrdí Bush.

"Je čas jednat proti Saddámu Husajnovi a zajistit mír. Je čas, aby Organizace spojených národů jednala. USA zůstávají pevně přesvědčeny, že nesmíme dovolit a také nedovolíme, aby nejhorší vůdci světa vydírali USA a naše přátele a spojence nebo nás ohrožovali nejhoršími zbraněmi světa," řekl Bush.

Při projevu v Nashville v americkém státě Tennessee se americký prezident nijak nezmínil o nabídce Iráku dovolit zbrojním inspektorům návrat do země. Už předtím Bushův mluvčí Ari Fleischer řekl, že nyní není čas k tomu, aby povolil tlak na Irák.

"Mírnější přístup by dal Husajnovi víc prostoru, aby mohl manévrovat a rozvíjet zbraně hromadného ničení," řekl mluvčí a odmítl iráckou nabídku. "Kdyby Husajnova slova měla nějaký smysl, býval by odzbrojil už dávno. Dějiny ukázaly, že slovu Saddáma Husajna není možné věřit."

Irák souhlasí s návratem inspektorů
Irák přistoupil na to, aby do země přijeli zbrojní inspektoři OSN. Rozhodnutí oznámil dopisem šéfovi Spojených národů Kofimu Annanovi. Bagdád v dopise také vyzývá k respektování suverenity, územní integrity a politické nezávislosti Iráku.

"Mohu vám potvrdit, že jsem obdržel dopis od iráckých úřadů, které se rozhodly povolit návrat inspektorů, aniž by si kladly jakékoli podmínky," sdělil Annan. Irák inspektory znovu přijme po čtyřech letech.

Annanovi předal dopis v pondělí večer newyorského času irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí za přítomnosti generálního tajemníka Ligy arabských států (LAS) Amra Músy. Podle Annana právě LAS Bagdád přesvědčila.

O inspektorech rozhodne RB OSN
Na tahu je Rada bezpečnosti OSN. Předsedá jí Bulharsko, které rozhodne o další etapě vývoje. Očekávaná diskuse se však odehraje zřejmě až na konci týdne, po setkání ruského ministra zahraničí Igora Ivanova se svým americkým kolegou Colinem Powellem. Původně se počítalo s tím, že se bude rozhodovat už v úterý. Na programu je však situace v oblasti Guineje, Sierry Leone, Libérie a Burundi.

Pozorovatelé očekávají bouřlivý průběh zasedání Rady bezpečnosti. USA společně s Velkou Británií totiž nadále volají po dalším tlaku formou nové rezoluce hrozící úderem. Ostatní stálí členové rady - Francie, Čína a Rusko - však prozatím nevidí důvod k přijetí nové rezoluce a chtějí dát Iráku šanci splnit, co slíbil.

Podle nejmenovaného vysokého amerického představitele by rezoluce měla obsahovat tři části - seznam dosavadních rezolucí, které Irák nesplnil, opatření, jež by měla zajistit jejich splnění, a důsledky, jaké bude mít pro Bagdád nenaplnění požadavků v rezolucích.

USA ARGUMENTUJÍ I ROPOU

* USA ve snaze přesvědčit OSN, aby zasáhla proti Iráku, našly nový argument - ropu. Irák je jejím druhým největším producentem na světě. Pád režimu Saddáma Husajna by umožnil obnovit zastavené kontrakty, které s bagdádskou vládou podepsaly společnosti z Ruska, Francie a Číny, stálými členy Rady bezpečnosti OSN.
* "Francie i Rusko mají v Iráku ropné podniky a významné ekonomické zájmy. Musíme jim říci, že pokud nám pomohou dosáhnout slušné irácké vlády, uděláme vše možné, aby nové bagdádské úřady spolupracovaly," prohlásil bývalý ředitel CIA a poradce velkých nadnárodních společností James Woolsey.
* Několik představitelů americké vlády odcestovalo do Moskvy, kde budou projednávat "irácké záležitosti bilaterálního zájmu". A na říjen se připravuje do texaského Houstonu "energetický summit", jehož se zúčastní více než stovka ruských a amerických společností.

Inspektoři čekají na pokyn
Inspektoři mohou vyrazit do Iráku pátrat po případných zbraních hromadného ničení prakticky ihned. "Šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix a jeho tým jsou připraveni pokračovat ve své práci," uvedl Kofi Annan.

Blix se v úterý sešel v newyorském sídle OSN s iráckými představiteli, aby s nimi jednal o praktických podmínkách pro návrat inspektorů do Iráku. Další schůzka je naplánována za deset dní do Vídně.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) při OSN čeká jen na zelenou od Rady bezpečnosti OSN. "Můžeme začít pracovat zítra. Máme připraven plán, ale potřebujeme souhlas Rady bezpečnosti," řekla mluvčí MAAE Melissa Flemingová, která doufá v brzké vydání povolení.

Husajn píše dopis pro Valné shromáždění
Bagdád doufá, že očekávaný návrat zbrojních inspektorů OSN povede co nejdříve k odvolání sankcí proti Iráku a normalizaci situace v zemi. Tento požadavek podle všeho také zazní v dopise, který v příštích dnech pošle irácký prezident Saddám Husajn Valnému shromáždění OSN, jež nyní zasedá v New Yorku.

"Vlády Spojených států a Británie dělaly velký rámus kolem zbraní hromadného ničení. Pokud šlo o skutečnou obavu, tak by ji návrat inspektorů měl odstranit... Pokud přijdou a budou jednat poctivě a profesionálně pro zjištění pravdy, pak to budou moci udělat za rozumně dlouhou dobu," uvedl irácký premiér Tárik Azíz.

Irák změnil postoj po Bushově projevu
Irák, který návrat inspektorů několik let odmítal, změnil názor po projevu amerického prezidenta George Bushe. Ten před pár dny v OSN varoval, že pokud Irák nevpustí inspektory do země, ponese vážné následky.

"Domnívám se, že Bushův projev vyburcoval mezinárodní společenství," prohlásil Kofi Annan. "Téměř všichni mluvčí generálního shromáždění OSN tlačili Irák k přijetí inspektorů."

Podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN nemohou skončit sankce uvalené na Irák po jeho invazi do Kuvajtu v roce 1990, dokud inspektoři OSN nepotvrdí, že Bagdád zničil zbraně hromadného ničení.

Jsou to plané sliby, míní USA
Bílý dům reagoval na nový irácký slib skepticky. Jedná se prý o plané sliby Bagdádu, které u Washingtonu nemají naději na úspěch. Podle Bílého domu je nadále třeba nová rezoluce OSN, která by se zabývala iráckou otázkou.

Irácká nabídka je taktickým krokem, který má poskytnout světu plané naděje, že to tentokrát irácký prezident Saddám Husajn myslí vážně. "Bohužel více než desetileté zkušenosti dokazují, že na jeho slova nebo činy se lze jen málo spoléhat," prohlásil mluvčí Bílého domu Dan Bartlett.

KRIZE IRÁK - USA

Útok na Irák otevře peklo, míní Arabové

Experti: Irák má téměř
vše k výrobě zbraní

Bush a Blair chtějí podporu proti Iráku

předchozí vývoj

"Jasně jsme oznámili, že se Saddámem Husajnem nespolupracujeme. Diskutujeme nyní s RB OSN, abychom rozhodli o nejúčinnějším způsobu, jak dosáhnout našeho cíle," uvedl dále Bartlett.

Podle Washingtonu je stále zapotřebí vytvořit novou, efektivní rezoluci Rady bezpečnosti OSN zabývající se hrozbou, kterou představuje Saddám Husajn, a to i přes čerstvý slib Bagdádu vpustit do země zbrojní inspektory.

"Jedná se o taktický krok Iráku v naději, že se vyhne rozhodné akci RB OSN. Takováto taktika ale neuspěje," uvádí se v písemném prohlášení zveřejněném Bílým domem, podle něhož nejde pouze o inspekce, ale o zničení zbraní hromadného ničení a poslušnost iráckého režimu všem rezolucím RB OSN.

Inspektoři OSN ničí podezřelou budovu v Iráku, v níž se podle nich vyráběly biologické zbraně. (květen - červen 1996)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz