Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush chce pomoci Číně v boji se SARS

  9:49aktualizováno  9:49
Americký prezident George Bush nabídl Číně pomoc v boji proti akutnímu syndromu dýchacích cest (SARS). Úsilí Pekingu o omezení šíření nákazy přitom označil za mimořádné. Bush nabídl "veškerou možnou podporu a pomoc" během telefonického hovoru s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. O Bushově nabídce informovala agentura Nová Čína.

Čínské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v zemi zemřelo na SARS dalších sedm osob, čímž se počet obětí zvýšil na 122.

Nakažených osob je oficiálně 2753, případů podezření na nemoc 1730. Z nemoci se uzdravilo 1285 lidí.

Podle Číny je SARS globální neštěstí
Čína připustila, že těžký akutní syndrom dýchacích cest (SARS) je "globálním neštěstím", a přeje si, aby v boji s touto infekční chorobou bylo mezinárodní společenství solidární.

Na sobotní schůzce ministrů zdravotnictví členů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) to v Malajsii prohlásil čínský zástupce.

Schůzka se konala za zavřenými dveřmi a byla přípravou na summit ASEAN, který začne v úterý.

Na setkání Čína představila svůj plán potírání SARS. Vysvětlila svá opatření na poli veřejného zdravotnictví, kontroly cestujících a zdravotnického výzkumu.

"Nevíme, odkud to přišlo, ani jak to zmizí. Víme o tomto tématu velmi málo, o způsobu léčby, o vlivu na společnost a hospodářství," uvedla čínská delegace.

Připustila, že SARS vyvolal mezi obyvatelstvem paniku a stal se "globálním neštěstím", které vyžaduje spolupráci na mezinárodní úrovni, aby se s ním bylo možné vyrovnat.

Čínu zastupuje náměstek ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu, neboť šéf resortu Čang Wen-kchang odstoupil kvůli kritice za nerozhodný postup při potírání SARS. Jeho funkce se zatím ujala vicepremiérka Wu I.

Čínská vláda ve čtvrtek zahájila činnost Centra pro kontrolu a prevenci SARS, které sídlí v Pekingu, a představila plán boje s touto chorobou.

Wuová ve stálém parlamentním výboru tvrdila, že uplatňování plánu se ocitlo v kritickém bodě, slibovala však vítězství při potírání nemoci, podaří-li se koordinovat všechny aktivity.

SARS se objevil loni v listopadu na jihu Číny a odtamtud se rozšířil leteckou dopravou. Někteří účastníci dnešní ministerské schůzky uvedli, že Huang se omluvil za svou zemi, která byla odsuzována za to, že o výskytu epidemie v provincii Kuang-tung informovala až velmi pozdě.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Najdete na iDNES.cz