Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush chce palestinský stát do čtyř let

  13:24aktualizováno  13:24
Opět stáli bok po boku a opět hleděli k Blízkému východu. Tentokrát však americký prezident George Bush a britský premiér Tony Blair slíbili velký mír. Urovnání palestinského problému, jenž tíží svět celá desetiletí.

Bush v pátek slíbil využít "celý politický kapitál Spojených států, aby vytvořil palestinský stát a zajistil trvalý mír pro Blízký východ".

Jen několik hodin po pohřbu Jásira Arafata na společné tiskové konferenci s premiérem Blairem řekl: "Myslím, že je správné, když řeknu, že je velká šance na vznik státu Palestinců," a nepřímo dodal, že jeho vznik nevylučuje už do čtyř let.

Chtěl se vyhnout časovým rámcům, ale uvedl, že by to mohlo být možné ještě během jeho prezidentského mandátu, který vyprší v roce 2009.

Přislíbil rovněž prohlubování vztahů s Evropou a oznámil, že navštíví Evropu brzy po své inauguraci v lednu příštího roku. Neřekl však, jaké státy při evropské cestě navštíví.

"Předpokládám, že se vydám do Evropy, jakmile to bude možné po začátku mého druhého mandátu," řekl americký prezident a zdůraznil ochotu posilovat spolupráci Evropy a USA.

"Jsme pilíře svobodného světa," dodal. Připomněl příležitosti, jež nabízí rozšiřování Evropské unie a NATO a při té příležitosti se zmínil o tom, jaký dojem na něj na summitu NATO v Praze v roce 2001 udělalo, když budoucí členové aliance z východní Evropy přicházeli do jednacího sálu.

Blair chce posílit mosty přes Atlantik
Tony Blair řekl, že není možné dopustit oslabení vztahů mezi Amerikou a Evropou. "Chceme, aby transatlantické spojenectví bylo silné, protože je nezbytné pro bezpečnost světa," řekl Blair.

Byl prvním představitelem cizí země, jehož Bush přijal po svém znovuzvolení minulý týden.

Přijel do Washingtonu mimo jiné i proto, aby vyzval Bushe k aktivnímu zapojení se do řešení blízkovýchodního problému. Blair, podobně jako mnozí státníci v Evropě, věří, že pokrok by mohl otupit protizápadní nálady v muslimském světě, jež navíc vystupňovala válka v Iráku.

Bush i Blair se shodli, že nyní se nabízí nová šance pro snahy o dosažení trvalého míru mezi Palestinci a Izraelem.

Bush, stejně jako Izrael, odmítal uznat Arafata jako partnera k jednání.

Britský premiér Tony Blair jako první státník navštívil amerického prezidenta George Bushe po jeho znovuzvolení. Je jeho nejbližším spojencem. (12. listopadu 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Ruští komunisté nasadili proti Putinovi selfmademana s vizáží Stalina

Kandidát ruské komunistické strany na prezidenta Pavel Grudinin (16. ledna 2017)

Ruská komunistická strana vyslala do letošních prezidentských voleb netradičního kandidáta. Nebude jím dlouholetý šéf...

Najdete na iDNES.cz