Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush a Schwarzkopf jedou na lov lvů

  11:53aktualizováno  11:53
Přátelství starých kamarádů - exprezidenta USA George Bushe seniora a generála z války v Perském zálivu Normana Schwarzkopfa má utužit lov lvů v Africe. Oba totiž podle listu The Guardian naléhají na botswanskou vládu, aby jim znovu povolila lov těchto ohrožených kočkovitých šelem. Místní vláda dříve lovcům trofejí odstřel asi padesáti zvířat za rok tolerovala. Když ale začal klesat počet dospělých samců, řekla ne.

Povolení pro turisty dráždilo farmáře
K zákazu lovu lvů pro turisty přispěli také botswanští farmáři. Když jim dříve kabinet střílení zvířat zakazoval, argumentovali, že bohatí zahraniční lovci mohou ze sportu zabíjet a oni si nesmějí proti škodné bránit svůj zdroj obživy.

George Bush patří k prominentním členům arizonského Mezinárodního safari klubu SCI. Tato největší lovecká organizace světa se v únoru obrátila na botswanské úřady s žádostí o zrušení zákazu lovu lvů. Bývalá hlava USA se o krásách místního safari dozvěděla od svého bývalého viceprezidenta Dana Quaylea, který tam byl se Schwarzkopfem loni.

Odpůrci: Zákaz lovu ohrožuje hospodářství
Odpůrci zákazu lovu argumentují tím, že omezení poškozuje zdejší hospodářství. Lov lvů vynáší podle odhadů kolem tří milionů dolarů ročně. Bohatí Američané, Evropané a Japonci za možnost zastřelit si v Botswaně lva platí 20 tisíc dolarů.  Většina zisků ale připadne organizátorům akce. Vláda dostane za každého uloveného lva asi 1500 dolarů.

Počet lvů v Botswaně klesl za 10 let o dvě třetiny. Zbylá zvířata přežívají ve 4 životaschopných populacích na jihu a východě Afriky. Zabíjením dospělých samců vzniká nepřirozená situace, kdy se mladí samci páří se svými sestrami a matkami.

Profesionální lovci říkají, že je velmi těžké vysvětlit člověku, který za toto povyražení zaplatil tisíce dolarů, aby lva nestřílel, protože to není vhodný jedinec. Vadí jim i to, že se způsob lovu lvů od koloniální éry podstatně změnil. Rychlejší auta a silné pušky podle nich ještě snížily šance zvířat. Někteří domnělí lovci mají navíc tak malé zkušenosti se zbraněmi, že se jim lva podaří zastřelit až desátou ranou.

Turisté fotí přírodu, jejich kolegové za kopcem střílejí
Připomínají, že někdy k takovémuto vraždění dochází na farmách, o nichž se zahraniční turisté domnívají, že jsou středisky ochrany divokých zvířat. Zatímco parky se chlubí chovem lvů před návštěvníky zuřivě cvakajícími fotoaparáty, za kopcem lovci tytéž šelmy střílejí.

Lovící turisté se ale rádi chlubí i nedospělými samci. Ke zkrášlení svých úlovků přitom využívají služeb zvětšování hřívy. Pro bohatší vzhled jsou zvířatům před zavěšením do chlupů vpleteny falešné vlasce.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Americká policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti...

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Aténách

Lidé protestují proti omezení práva na stávku (15. ledna 2018)

Řecká policie použila slzný plyn a ohlušující granáty proti demonstrantům, kteří se pokusili proniknout k budově...

Nejsem rasista, prohlásil Trump. Chce dohodu o ochraně imigrantů

Donald Trump na tiskové konferenci s norskou premiérkou Ernou Solbergovou v...

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že není rasista. Řekl to v souvislosti s nedávnými výroky o Haiti a Africe....

Najdete na iDNES.cz