Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush a Cheney vysvětlovali 11. září

  20:18aktualizováno  20:18
Prezident Bush a viceprezident Cheney přes tři hodiny vypovídali před komisí k útokům z 11. září 2001. "Odpověděl jsem na všechny jejich otázky," prohlásil George Bush v Růžové zahradě Bílého domu po skončení výslechu. Ten se konal za zavřenými dveřmi Oválné pracovny.

Prezident prohlásil, že jednání bylo srdečné. "Jsem rád, že jsem to udělal. Jsem rád, že jsem tomu věnoval čas. Líbilo se mi to." Odmítl ale upřesnit, čeho se týkaly otázky vyšetřovatelů.

"Hodně se zajímali o to, jak lépe chránit Ameriku," řekl Bush. "Otázky na mě udělaly dojem. Myslím, že jim to pomohlo pochopit, jak uvažuji a řídím Bílý dům a jak se zabýváme hrozbami."

Slyšení trvalo tři hodiny a deset minut. Výpovědi politiků se nenahrávaly ani nezapisovaly. Členové komise si směli pořizovat poznámky. Dva nejvyšší představitelé USA věnovali v uplynulých dnech dlouhé hodiny přípravám.

Jak uvádí CNN s odvoláním na prezidentovy poradce, George Bush si prošel zprávy tajných služeb z roku 2001 a chronologii událostí, které předcházely teroristickým útokům na New York a Washington.

OTÁZKY, KTERÉ MOHLY PADNOUT

Pane prezidente, vy i vaši lidé říkáte, že nebylo možné si představit, že teroristé mohou proti USA využít letadel jako raket. Ale během olympiády v Atlantě v roce 1996 byla podniknuta protiopatření přesně proti útoku tohoto typu. Jak to vysvětlíte?

Ukázalo se, že vaše poradkyně Riceová zmínila před 11. zářím ve svých textech a veřejných vystoupeních bin Ládina jen jednou a Al-Kajdu nikdy. Proč?

Dne 6. srpna 2001 jste dostal zprávu, že Al-Kajda možná chystá útok letadly. Jak hodnotíte důležitost této informace nyní?

Když se ohlédnete zpět před 11. září a vezmete v úvahu, co jste věděl o hrozbě, byly vaše tehdejší priority odpovídající?

Váš bývalý protiteroristický šéf Clarke ve své knize napsal, že ze zhruba sto schůzek vládního týmu před 11. zářím byla jen jedna věnována terorismu. Je to pravda?

Dne 11. září a později tvrdil Bílý dům, že přišla zpráva, že teroristé připravují útok na vaše letadlo. Nyní se říká, že ta zpráva neexistovala. Jak to přesně bylo?

Útokům z 11. září předcházelo nejhorší selhání zpravodajských služeb a obecně i národní bezpečnosti od Pearl Harboru. Proč vlastně ještě nepřišla žádná veřejná omluva nebo rezignace někoho z úředníků administrativy?

Myslíte si, že šlo 11. září vůbec zabránit? Pokud ano, tedy jak?

Jedna otázka, jak ji navrhuje spolek pozůstalých po obětech 11. září: Věnovala vláda dostatečnou pozornost hrozbám přicházejícím tehdy se vzrůstající frekvencí?

Knihy dvou důvěryhodných autorů uvádějí, že administrativa hned po 11. září velmi podezřívala Irák. Proč přesně?

Hovořil mimo jiné s poradkyní pro otázky národní bezpečnosti Condoleezzou Riceovou. Bush i Cheney se seznámili s výpověďmi politiků a bezpečnostních představitelů, které už komise vyslechla.

Bílý dům původně vytvoření komise odmítal. Bush chtěl, aby ho vyslechl jen předseda komise a jeho zástupce a ne všech deset členů. Také Riceová podle něj neměla vypovídat veřejně a pod přísahou, jak se nakonec stalo.

Pod tlakem zákonodárců a veřejnosti nakonec ze svých požadavků ustoupil. Kritikům vadilo, že Bush a Cheney trvali na společném výslechu a jejich výpovědi se tak budou shodovat. Předpokládali, že Bush nechá více mluvit viceprezidenta.

"Není to kriminální vyšetřování," namítl CNN poradce Bílého domu Alberto Gonzales. "Není to, jako když někdo stojí před velkou porotou. Smyslem těchto privátních setkání je, aby prezident a viceprezident poskytli komisi informace."

Tlak na vládu zesílil počátkem dubna po zveřejnění tajného dokumentu z 6. srpna 2001. Tajné služby v něm prezidenta varovaly, že mezinárodní teroristická síť Al-Kajda chystá atentáty na území USA.

Prezident odmítá obvinění, že by podcenil nebezpečí terorismu a jednal liknavě. Dokument podle něj neobsahoval nic, z čeho by se dalo usuzovat, že atentátníci unesou letadla a zaútočí s nimi na budovy.

Komise by měla dokončit svou zprávu do 26. července.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Land Rover Range Rover Sport 4,2...
Land Rover Range Rover Sport 4,2...

r.v. 2006, naj. 187 906 km, benzín
419 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz