Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bush a Blair: Iráku povládnou jen Iráčané

  13:00aktualizováno  13:00
USA a Británie se shodly, že novou iráckou prozatimní vládu sestaví jen z Iráčanů. V poválečném období bude mít podstatnou roli i OSN, přiznali George Bush a Tony Blair. Americký prezident a britský premiér si také nepřejí nové diplomatické půtky. Státníci se sešli potřetí během tří týdnů.

ÚDER NA IRÁK
on-line reportáž

"Neexistuje žádný důvod, abychom se opět dostali do rozepří, které provázely takzvanou druhou rezoluci. Minulost je minulost. Všichni máme určitou zodpovědnost," nabídl smír v OSN britský premiér Tony Blair.

Americký prezident George Bush po setkání s Blairem oznámil, že bude co nejdřív sestavena prozatimní vláda. "Bude složena z Iráčanů žijících v zemi i v zahraničí. Bude fungovat, dokud si lidé nezvolí svou vládu," řekl šéf Bílého domu.

Oba státníci se shodli, že OSN sehraje v poválečném Iráku podstatnou roli. Jejich slova potvrdilo i vydané společné prohlášení. "Nový Irák, který se po válce vynoří, by však měli vést sami obyvatelé Iráku, ne Británie, USA, nebo OSN," podotkl Blair.

Bush také přiznal, že netuší, zda irácký prezident Saddám Husajn přežil noční útok, který na něj podnikly americké ozbrojené síly. "Jsem si však jist že ztrácí moc nad Irákem," řekl americký prezident.

Oba státníci se setkali potřetí během posledních tří týdnů. Poprvé však byl hostitelem britský premiér Blair, který svůj americký protějšek pozval do Severního Irska.

Letadlo Air Force One s americkým prezidentem dosedlo v pondělí vpodvečer na vojenské letiště u Belfastu. Amerického prezidenta doprovázel ministr zahraničí Colin Powell a poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová, která přiletěla z Moskvy. Ministr obrany Donald Rumsfeld zůstal ve Washingtonu.

Premiér Blair si přizval do svého týmu ministra zahraničí Jacka Strawa. Straw hned ve středu po summitu odlétá do Paříže a Berlína k jednání s hlavními evropskými mocnostmi o Iráku a situaci na Blízkém východě. Británie si dává záležet, aby nedostatek komunikace dále neohrožoval vztahy uvnitř EU.

Před hradem Hillsborough se v pondělí kvůli Bushovi sešlo několik set mírových aktivistů, ale bezpečnostní složky je udržovaly v uctivé vzdálenosti od účastníků summitu. Prezident Bush se místo toho na letišti nechal vyfotit s dětmi britských vojáků bojujících v Iráku.

Irákem se Blair s Bushem začali zabývat v pondělí večer. V úterý dopoledne byl plánován pro Blízký východ, odpoledne pak schůzka se irskými politiky. Pak se Bush vrátí do Washingtonu.

Pro britského premiéra je dvoudenní konference na hradě Hillsborough velkou satisfakcí. Ukazuje kritikům, že díky své politice má jako jediný evropský politik reálný vliv na rozhodování Bílého domu.

Blair dal ještě před schůzkou najevo, že je rozhodnut využít situace a začít "zacelovat rány" mezi evropskými mocnostmi. Na rozdíl od doby před iráckou válkou nyní s hlavními evropskými spojenci Londýn více komunikuje.

Za ochranu evropských zájmů v Bílém domě bude Blair zřejmě chtít posílit vliv Londýna v debatě o dalším směřování EU.

Summit u Belfastu doprovázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Ještě před Bushovým příletem vyhlásily britské bezpečnostní síly tři pumové poplachy. Po prověření hrozeb byly odvolány.

První poplach byl vyhlášen na belfastském mezinárodním letišti. Bezpečnostní síly budovu prohledaly a poplach zrušily. Druhé ohrožení výbuchem bylo hlášeno z městského letiště. Třetí poplach zastavil dopravu na silnici, která spojuje mezinárodní letiště s centrem Belfastu.

Americký prezident George Bush přiletěl na návštěvu britského premiéra Tonyho Blaira. Když vládní speciál Air Force One přistál na vojenském letišti u Belfastu v Severním Irsku, pochoval Bush několik dětí britských vojáků bojujících v Iráku. (7. dubna 2003)

Autoři: , ,


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...Najdete na iDNES.cz