Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík: S jednáním o nové vládě jsme poměrně daleko

  12:29aktualizováno  18:21
Čtyři parlamentní strany, tedy tři členové nynější vládní koalice a opoziční ČSSD, jsou "poměrně daleko" s vyjednáváním o nové vládě. Novinářům to řekl po jednání republikové rady Strany zelených její předseda a vicepremiér vlády v demisi Martin Bursík.

Zeleným nevadí návrh ČSSD, aby se do parlamentu mimořádně hlasovalo už 9. a 10. října | foto: Roman VondroušČTK

Naznačil, že z nedělního kola rozhovorů by mohla vzejít dohoda o celém personálním obsazení šestnáctičlenné úřednické vlády. Bursík zdůraznil, že na jednání nyní nepadlo jméno současného ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) v souvislosti s obsazením postu předsedy překlenovací vlády.

O Kalouskovi média spekulují, že by funkci mohl vzít a vzdát se svého členství v lidové straně, aby splnil podmínku nestranickosti kandidátů. On sám ale v minulosti podobné spekulace odmítal.

"Jsme připraveni podpořit vládu, která bude na půdorysu čtyř parlamentních stran, tedy koalice ODS, KDU-ČSL, SZ a ČSSD. Jsme připraveni podpořit i personální dohodu o složení této vlády," poznamenal Bursík. Zelení opět zdůraznili, že citlivě vnímají pokusy o vtažení komunistů do diskusí o úřednické vládě.

Opoziční ČSSD několikrát oznámila, že svůj postup při vyjednávání s končící vládní koalicí hodlá s komunisty konzultovat. Podle Bursíka nesmí být přechodná vláda závislá kromě KSČM ani na Demokratické straně zelených (DSZ), kterou ve sněmovně reprezentují dvě bývalé poslankyně jeho strany, ani na hlasech dalších "přeběhlíků".

Zatím žádná jména

Zelení po jednání své republikové rady před novináři utvořili "betlém" s transparenty, že oni a americký prezident Barack Obama, který je na návštěvě v Česku, bojují s klimatickými změnami, a že jej vítají v Praze.

Předsednictvo má pro nedělní jednání nominovat zelené kandidáty do úřednické vlády, předseda SZ ale nechtěl médiím žádná jména říkat. "Kdo se objeví v médiích, je mrtev," podotkl s úsměvem.

O konkrétních jménech se ale podle něj na jednání příliš nediskutovalo, širší stranické vedení bylo hlavně obeznámeno s "milníky" dalšího postupu. Je mezi nimi i termín předčasných voleb.

Zelený program pro červnové volby

Zeleným přitom nevadí páteční návrh ČSSD, aby se do parlamentu mimořádně hlasovalo už 9. a 10. října, tedy o týden dřív, než zněla původní dohoda. Podle Bursíka je návrh možné vnímat jako "drobný vstřícný krůček", protože SZ i ODS naléhají na co nejrychlejší uspořádání hlasování.

Republiková rada s dosavadním průběhem jednání souhlasila a za priority budoucí úřednické vlády označila úspěšné dokončení českého předsednictví, snahu vyjednat shodu nad opatřeními proti krizi a předčasné volby.

Zelení se také zabývali svým programem pro červnové evropské volby. Republiková rada jej pod názvem "Zelená cesta z krize" po diskusi schválila. Podrobně jej chtějí zelení prezentovat při startu volební kampaně.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Najdete na iDNES.cz