Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bursík: Paroubek se zapřel a plive jedovaté sliny

  19:09aktualizováno  14. června 16:39
Michaela Jílková zpovídala předsedu Strany zelených Martina Bursíka, který nyní vyjednává o nové vládě. Jak jsou jednání daleko? Mají šéfové stran promyšlené tahy dopředu? Kdy bude sestavena vláda?

Rozhovory Michaely Jílkové

Pane předsedo, nejsou schůzky, které teď vedete s ODS a KDU-ČSL zbytečné?
Myslím, že žádná jiná cesta ani není. Jestli je něco potřeba přinést do debaty k tomu, aby se odblokovala pozice ČSSD, tak je to ten obsah. To znamená konfrontovat politiky s tím obsahem, na kterém se teď dohadujeme, a pak se uvidí.

Takže vy myslíte, že se shodnete na nějakém obsahu, který by třeba nemusel být proti srsti sociální demokracii, a ona vás pak podpoří?
Já nejsem idealista, ale myslím si, že to pro sociální demokraty bude potom politicky obtížnější a obtížnější. Jestliže jejich pozice bude: „Nám je jedno, s jakým konceptem směřování České republiky přicházíte, my jenom proto, že jsme mimo hru, tak vám cokoliv, s čím přijdete, zbortíme a vůbec nechceme slyšet, kam to směrujete,“ tak si myslím, že s tímhle nelze dlouho vydržet.

Ale řekněme si na rovinu, vy se domníváte, že ta vaše tvořící se koalice může nabídnout sociální demokracii obsah, který by byl pro ni přijatelný?
ČSSD se musí nejprve vyrovnat se situací, že výsledky voleb dopadly, jak dopadly, a že model vládnutí s nějakou tichou podporou komunistů nefunguje. Takže problém je, že v tuhle chvíli sociální demokracie jaksi nenabízí žádný model.

Nabízejí úřednickou vládu.
Dobře, ale úřednická vláda, to asi víme všichni, vede k předčasným volbám. Oni týden po volbách přicházejí s řešením, ve kterém jsou v podstatě skryté předčasné volby. To mi nepřijde politicky odpovědné.

Ale je otázka, jestli vidíte z této situace nějakou cestu ven. Místopředseda ČSSD Sobotka prohlásil, že předseda Topolánek je ve slepé uličce.
Tato silácká pozice svědčí o jedné věci, že celý jejich poslanecký klub svým podpisem souhlasil s tím, že nadřazuje stranické zájmy nad zájmy celospolečenské. Ale nechal bych tomu nějaký čas. Prostě není možné vydržet při politických jednáních s jediným slovem, a tím je ne.

A kdy tak ta jednání dospějí ke konci?
Myslíte, kdy budeme mít vládu? Hm. Já myslím, že prázdniny by na to tak mohly vystačit. Nakonec já jsem jako podnikatel na prázdniny zvyklý moc nebyl, tak bez nich dokážu ty dva měsíce žít.

Takže na léto si dovolenou neplánujete?
Ne, to si neplánuji vůbec.

Teď je klíčová volba předsedy Poslanecké sněmovny. Dokud nebude zvolen, tak neskončí ustavující schůze a vlastně Paroubkova vláda nemůže podat demisi. Kdo by tím předsedou Poslanecké sněmovny měl být?
Tak já si myslím, že z pohledu obecně demokratického to místo náleží opozici, že by sociální demokracie mohla mít předsedu Poslanecké sněmovny. Ale strašně to záleží na tom, jestli v těch jednáních začne hrát roli, která otevírá nějaký prostor k diskusi.

A pokud klub ČSSD nezmění své stanovisko a bude říkat, že tu vaši vládu nepodpoří...
... tak asi stěží může očekávat, že dojde k dohodě, že předsedou Poslanecké sněmovny bude sociální demokrat.

A podle vás bude 27. června zvolen pan Paroubek předsedou Poslanecké sněmovny, nebo ne?
A proč mluvíme o panu Paroubkovi?

Protože vy jste říkal...
Vůbec jsem nemluvil o panu Paroubkovi. To si myslím, že je věc k jednání.

Takže byste ČSSD nedoporučoval navrhovat Paroubka, nebo myslíte, že je tam někdo lepší na post předsedy Poslanecké sněmovny?
Jestliže sociální demokracie odbrzdí ten svůj vůz, povolí tu ruční brzdu a začne poslouchat, vnímat a reagovat na ten obsah a uvidíme nějakou ochotu k diskusi o dalším směřování země, tak zároveň odblokuje aspoň nás jako zelené. Naši vstřícnost k tomu, že bychom byli připraveni hlasovat pro kandidáta sociální demokracie. Kdo tím kandidátem bude, to je věcí sociální demokracie.

No a co vidíte tedy jako pravděpodobnější, bude zvolen sociální demokrat, nebo místopředsedkyně ODS Němcová?
To je v rukou sociální demokracie, jak se zachová. Jestli ten postoj zůstane tak, jak je doposud, tak si myslím, že pravděpodobnější bude ta Němcová.

A prosím, jak zvolíte paní Němcovou, když máte jenom těch sto hlasů? Kde byste vzali tu většinu, prosím. Odkud?
Od sociální demokracie. Kde jinde?

Ale ti nevypadají, že by to podpořili.
No pak ta situace bude v patu a bude se pokračovat dál.

Je vůle nedat komunistům funkce

Vadilo by vám, kdyby třeba paní Němcová, když by tedy ta sociální demokracie nezačala naslouchat, byla zvolena byť jedním hlasem komunistických poslanců?
Mně by to vadilo, protože bych si říkal proč a za co? Já vím, že jsou v Poslanecké sněmovně matadoři, kteří to mají všechno spočítané, ale tohle není věc, která by mně v té politice imponovala. Takže nemluvíte s člověkem, který by v téhle věci byl zkušený a který by v téhle věci chtěl být zkušený.

Ano, ale pane předsedo, abyste v politice uspěl, tak jaksi je nutno pro některé věci být zkušený, abyste tedy nebyl poněkud naivní a potom se nedivil.
Já myslím, že to není věc naivity. Nepokládám za politickou naivitu, když v debatě o situaci, v které jsme, přidáte další rozměr, a tím je politický obsah.

Víte, to je jako u detektivů, jeden je hodný a druhý zlý. Takže vy budete mít úlohu, že jste na ten obsah, ale někdo bude muset třeba dělat i tu špinavější práci, abyste ten obsah mohli prosazovat. Vadilo by vám tedy, kdyby byť jeden jediný komunistický hlas pomohl prolomit tu patovou situaci?
Mně by to vadilo. Já bych byl daleko radši, kdyby se podařilo do té doby dojít k nějaké politické dohodě, která bude otevřená. Nikoli, že někde někdo bude shánět nějaké poslance, slibovat jim nějaké funkce. Já ani lidé z mého klubu nebudeme těmi, kteří by někde nabízeli nějaké trafiky za to, že někde získají nějaký hlas.

Dobře. Ale kdyby vyšlo najevo, že někde se ten jeden hlas zjevil, třeba od komunistů - vystoupíte kvůli tomu z koalice?
My jsme přijali vyhraněný názor na situaci, kdy by vláda byla nějakým způsobem závislá na rozhodování komunistů. Na proporcionální zastoupení v Poslanecké sněmovně ten názor takhle vyhrocený nemáme a je to věc, o které budeme diskutovat. My víme, že komunisté měli funkce ve výborech a v předsednictví Sněmovny. Zároveň víme, že teď je vůle tohle komunistům spíše neposkytnout, nedat jim to od téhle koalice.

Lpíte na tom, že premiérem musí být zrovna pan Topolánek. Když to třeba bude pan Bém nebo Nečas, tak také budete jednat?
No tak ano. My budeme jednat o obsahu. Budeme jednat, samozřejmě.

Kdyby to s ODS nevyšlo a zdařil by se plán předsedy Paroubka a on by sestavoval vládu, tak budete jednat i s nimi?
My jsme řekli, že nebudeme jednat se sociální demokracií o projektu vládnutí, který by se opíral o hlasy komunistů. A jinak jsme otevření. My jsme jim nebrali telefony z důvodu sebeobranného mechanismu, protože jsme zaregistrovali u sociální demokracie snahu zneužít jakoukoli vhodnou příležitost k tomu, aby naznačili, že Strana zelených má nějaké vnitřní problémy, jako že je nemá. Anebo aby někde doložili, že se chováme nekorektně, a zbourali ta jednání. Konkrétně třeba šéf poradců premiéra pan Petržílek zaslal v sobotu členům předsednictva zelených dopis, ve kterém chtěl ovlivnit obsah jednání republikové rady. Byla to snaha zasáhnout do rozhodování suverénní politické strany.

A doporučoval vám co? Aby byla jednání s ČSSD?
No jistě, samozřejmě. Srovnával, jak programově máme k sobě blíže a že je důležité, abychom nezradili ten program a šli se sociální demokracií. Ale opomněl tam to důležité, totiž, jaký model vládnutí nabízí. A to je největší slabina sociální demokracie. Oni se prostě od začátku upnuli na jeden model. A tím modelem byla menšinová vláda podporovaná komunisty.

ČSSD nehraje důstojnou roli

Předseda Paroubek teď o víkendu řekl, že se jim povedlo stlačit zelené k šesti procentům a že správně před volbami říkal, že kdo volí zelené, volí ODS.
A podívejte se, co je výsledkem. Izolovaná sociální demokracie, která je v koutě, má takhle zapřené paty a vylízává se z té situace. A východiskem je ten škodolibý úsměv - tak se předveďte, pánové. A to tedy není důstojná role.

Pan předseda Paroubek také před týdnem řekl, že si umí představit vládu i s lidovci i se zelenými...
On není schopen v tuhle chvíli nabídnout nějaký model vládnutí, kterého bychom se mohli zúčastnit.

Vy jste o panu Paroubkovi řekl, že je to cynický pragmatik...
Anebo pragmatický cynik. Já se ještě nedokážu rozhodnout, a tak to raději říkám oboje.

A co byste na něm viděl pozitivního?
Je pracovitý. Ale u pracovitosti záleží také, na čem pracujete. On teď pracuje na tom, že si udělal takové dolíčky do trávníku, tam si zapřel paty, stydí se, usmívá se a občas odplivne nějakou jedovatou slinu.

Také má rád u členů své strany disciplínu, on tedy říká sebekázeň. Vy ji také máte rád, pane předsedo?
Ale prosím vás. Slovo disciplína a zelení - to snad skoro ani nejde dohromady. My jsme skutečně poslední politickou stranou, kde by disciplína byla nějakým silným atributem. To je prostě evropská věc a souvisí se svobodomyslností členů.

Právě že se všichni diví, že zelení jsou takoví volnomyšlenkáři, a vy říkáte, že to máte pevně v rukou.
Tak to není taková práce, protože volební systém nám nadělil jenom šest poslanců. Tady jde o to, že jsme prostě tým lidí, kteří si navzájem věří, kteří spolu výborně vycházejí, kteří se dokážou dohodnout a posoudit ty věci racionálně.

Vy zdůrazňujete, že máte stranu ideologicky jednotnou. Ale jestli ji nemáte jednotnou proto, že jste ji od těch odlišných názorů vyčistil?
No, a teď narážíte na vyloučení tří lidí...

Ano, byli vyloučeni tři lidé v sobotu, předtím jste škrtali z volebních kandidátek. Ti lidé říkali, že byste měli nějak víc pracovat se sociální demokracií.
Ono to vyčištění samo, to je takový termín, který se hodí na nějaký odborný dotaz v drogerii, ale mně ten pojem v politice moc nesedí.

A jak byste to tedy nazval? Nebyli v konsenzu?
Ale to nebyla žádná názorová frakce. Já už jsem to říkal asi osmatřicetkrát. Prostě jsme měli u nás kukaččí vejce, v pravý čas volební kampaně bylo aktivizováno a pan premiér Paroubek toho využil. To je skupina lidí, kteří úzce spolupracovali se sociální demokracií a rozhodli se Stranu zelených poškodit. A skutečně nás to poškodilo. O tom není pochyb.

Těšíte se, že se vrátíte do ministerského křesla?
Ne.

Vy se netěšíte na svou novou práci? Jak to?
Protože o tom zatím nepřemýšlím.

Pane předsedo, vy mi chcete tvrdit, že nepřemýšlíte o tom, že se vrátíte na ministerstvo? Vás to ani nenapadne?
Jak nenapadne? Já čtu v novinách - vidím, že se tam objevuje dokonce i moje fotografie. A moje naprosto upřímná odpověď je taková, že o tom zatím nepřemýšlím, tedy se na to ani netěším.

Prosím, když o tom nepřemýšlíte, která strana by asi tak měla dosadit ministra životního prostředí?
Tak asi z logiky věci to budou zelení, že jo.

Kdo myslíte, že by asi byl nejlepší na tu funkci ministra životního prostředí?
Předčasná otázka.

Takže kdyby vám řekli, že nedostanete žádné ministerské křeslo, tak vám by to vlastně nevadilo, protože jste o tom zatím ani nepřemýšlel.
Ne ne, my si špatně rozumíme. Nejprve musíme prosadit ten obsah. Tak si představte, že já řeknu - my chceme ministerstvo životního prostředí a nejvhodnějším kandidátem je pan Jan Novák. A teď budeme jednat, ale nám se nepodaří vyjednat pro to ministerstvo životního prostředí prakticky nic. Tak k čemu to bude, když se nejprve nedohodneme na tom, kam ta vláda půjde.

A co vidíte jako pravděpodobnější. Že tady bude nějaká vláda, nebo budou na podzim předčasné volby?
Já vidím jako pravděpodobnější, že tady bude vláda.

Videoukázky najdete na www.idnes.cz

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...



Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...



Další z rubriky

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...



Najdete na iDNES.cz