Martin Bursík se nakazil klíšťovou encefalitidou.

Martin Bursík se nakazil klíšťovou encefalitidou. | foto: Roman Čejka, MF DNES

Bursík onemocněl klíšťovou encefalitidou, nakažených je letos už čtyřicet

  • 544
Mírná zima a teplé jaro nadmíru přejí klíšťatům. Státní zdravotní ústav letos eviduje už 40 lidí nakažených encefalitidou. Nejvíce se jich nakazilo na Českolipsku, Strakonicku a Písecku. Klíšťovkou se nakazil i exministr Martin Bursík. Leží v jedné z pražských nemocnic.

Martin Bursík leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. "Je vážně nemocný. Má klíšťovou encefalitidu. Několik týdnů nesmí telefonovat ani pracovat," řekla iDNES.cz jeho partnerka Kateřina Jacques.

Dodala, že klíštěte si ani jeden z nich nevšiml. "O klíštěti jsme nevěděli, ani jsme je nezaznamenali, encefalitida se projevila nejprve jako opakovaná viróza," popsala Jacques. Bursíka nejprve postihly vysoké horečky nad 39 stupňů, zvracení a velké bolesti hlavy, poté i typické ztuhnutí šíje.

"Vše nejprve nasvědčovalo viróze. Ani dva krevní testy v nemocnici encefalitidu neodhalily, teprve až podrobnější zkoumání, které ukázalo otok na mozku," dodala Jacques s tím, že Bursík byl hospitalizován minulou neděli. Doma však jeho potíže trvaly několik dnů.

"Lékaři nám potvrdili, že nárůst infikovaných klíšťat je za posledních padesát let enormní. Dávají to do souvislosti i se změnou klimatu, což je zrovna v souvislosti s Martinem zajímavý paradox," dodala Jacques.

Rozložení případů onemocnění klíšťovou encefalitidou v ČR za rok 2011

Téměř na celý týden meteorologové a Státní zdravotní ústav avizují nejvyšší aktivitu klíšťat a s ní spojené riziko nákazy. Jen ve čtvrtek klesne vlivem ochlazení na devátý stupeň z deseti. Aktivitu klíšťat můžete sledovat zde.

Podle údajů ze Státního zdravotního ústavu se od počátku roku doposud nakazilo 651 lidí lymeskou boreliózou, vážnější klíšťovou encefalitidou onemocnělo už 40 lidí. Nejvíce - po třech případech - hlásí Českolipsko, Písecko a Strakonicko.

"Číslo však není natolik radikální. Pět případů encefalitidy máme ještě z loňského roku," doplnila Sylvie Kvášová z ministerstva zdravotnictví. Dodala, že počet lidí nemocných klíšťovou encefalitidou přesto roste. Loni bylo touto dobou Státnímu zdravotnímu ústavu hlášeno 19 případů encefalitidy a předloni 22 případů.

Mapa vychází z údajů soukromé laboratoře, která vyšetří ročně zhruba 800 klíšťat.

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin, porosty podél vodních toků, parky, zahrady a neudržované pastviny.

"Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, prosluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice populace klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách," uvádí na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Očkovaných je málo

Proočkovanost Čechů proti klíšťové encefalitidě je přitom velice nízká a pohybuje se kolem šestnácti procent. Vakcínou se brání proti encefalitidě jen každý desátý dospělý, dětí je očkována zhruba třetina.

"Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění. A je fakt, že čím je člověk starší, tím nemoc může probíhat hůře, protože se přidává více komplikací. U dospělých jsou to především obrny rukou, ale i jiných částí těla. Může docházet k postižení sluchu, což je u dětí méně časté," popsala už dříve primářka infekčního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video