Premiér Jan Fischer podle svých slov nechce polemizovat s Bursíkovými argumenty, respektuje prý i názor odlišný než stanovisko vlády. Ilustrační foto

Premiér Jan Fischer podle svých slov nechce polemizovat s Bursíkovými argumenty, respektuje prý i názor odlišný než stanovisko vlády. Ilustrační foto | foto: Zbyněk Stanislav, MF DNES

Bursík obvinil vládu z korupce, Fischer žádá veřejnou omluvu

  • 245
Poslanec Martin Bursík vystoupil ve Sněmovně s velmi emotivním projevem. Nesouhlasí s tím, že vláda vydala záporné stanovisko k poslanecké novele horního zákona. Naznačuje to podle něj korupční jednání vlády a podléhání lobbistickým tlakům uhelných společností. Premiér Jan Fischer žádá v otevřeném dopise od Bursíka veřejnou omluvu.

Fischerův kabinet návrh horního zákona někdejší vlády Mirka Topolánka ze Sněmovny stáhl. Bursík to už tehdy ostře kritizoval. Skupina poslanců zelených, KDU-ČSL a KSČM podala obdobnou předlohu.

Strana zelených žádá, aby byla zařazena na program nynější sněmovní schůze. Vláda uvedla, že připravuje aktualizaci energetické koncepce a návrh může ohrozit její cíle. - čtěte Vláda stáhla ze Sněmovny novelu, která měla zkomplikovat situaci těžařům

"Vláda podlehla, ať již vědomě, nebo nevědomě ... lobbistickému tlaku uhelných společností a vydala negativní stanovisko k zákonu, jehož cílem není nic jiného, nežli napravit díru ve stávajícím zákoně, zajistit vymahatelnost práva," řekl v dnešním projevu ve Sněmovně Martin Bursík.  

"Zdůvodnění vlády je prostě skandální podlehnutí lobbismu a naznačuje korupční jednání vlády, pane premiére! Pro mne je toto skutečně naprosto nepřijatelné!" pokračoval bývalý šéf zelených.

Fischer: Odlišný názor ano, obvinění z korupce ne

Premiér Jan Fischer v reakci na Bursíkův projev zveřejnil na stránkách vlády otevřený dopis. "Mám-li Vás i nadále považovat za slušného člověka, žádám Vás tímto o veřejnou omluvu," píše bývalému šéfu zelených Fischer.

Premiér podle svých slov nechce polemizovat s Bursíkovými argumenty, respektuje prý i názor odlišný než stanovisko vlády. "Co však přijmout nemohu, je obvinění z korupce, které jste na adresu vlády rovněž vyslovil," píše Jan Fischer.

Podle něj Martin Bursík nemá pro své tvrzení žádné důkazy. "Vaše slova jsou za hranou slušnosti," uzavírá premiér.

Novela horního zákona, která mimo jiné zpřesňuje pravidla pro odpisy ložisek uhlí. Předloha rovněž ruší předkupní právo těžební společnosti na pozemky na území dobývacího prostoru.

Jan Fischer se stal terčem kritiky ještě před svým nástupem do funkce v květnu loňského roku. Má totiž úzkou vazbu na Jana Dobrovského, šéfa dozorčí rady vlastníka uhelné firmy. A její bývalí manažeři jsou vyšetřováni kvůli okolnostem "divoké privatizace" v 90. letech. Švýcarští vyšetřovatelé podezírají bývalé manažery, že k nákupu firmy použili peníze, které společnost dostala od státu na sanaci ekologických škod.

Strana zelených Fischera také kritizuje za to, že se vláda chová odmítavě k návrhům, které si vybojovali ještě v kabinetu Mirka Topolánka. Kromě novely horního zákona odmítla také omezení jízd kamionů. - čtěte Fischer zametá s návrhy zelených, strana hrozí odchodem z vlády


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video